نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۳:۵۴ - ۱۳۹۶/۱/۱۹کد خبر: ۴۷۷۸۹

بررسی علل افزایش هفتگی قیمت جهانی نفت

دلخوشی به رشد قیمت نفت بیجاست

هفته پیش قیمت نفت رشد کرد البته دلایل رشد قیمت ها متفاوت بود. قیمت نفت روز پنجشنبه به رغم افزایش ذخیره نفت آمریکا در هفته پایانی ماه گذشته میلادی (مارس)، افزایش یافت. برخی تحلیلگران معتقدند تغییراتی که در بازار این ماده خام ایجاد شده پایدار خواهد بود در حالیکه عده ای دیگر می گویند شاخص های بنیادی بازار تغییری ..

نداشته و هر گونه افزایش قیمت ها زودگذر است. هفته گذشته قیمت نفت پیوسته افزایش یافت و این درحالی بود که ارزش دلار در برابر ارزهای دیگر رشد کرد و بنا به اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ذحیره نفت این کشور در هفته پایانی ماه گذشته میلادی (دو هفته پیش)، با 1.5 میلیون بشکه افزایش به 535.5 میلیون بشکه رسیده که رقمی بی سابقه است.

ذخیره نفت آمریکا در هفته های اخیر پیوسته افزایش یافته و این بدان معناست که برنامه کاهش عرضه نفت که از سوی اوپک و برخی دیگر از کشورهای تولیدکننده نفت از جمله روسیه در حال اجراست تاثیر مورد نظر را در بر نداشته است.

از سوی دیگر، آژانس بین المللی انرژی در گزارش اخیر خود پیش بینی کرده تولید نفت آمریکا در سال جاری میلادی و سال آینده به ترتیب 300 هزار بشکه و 500 هزار بشکه بالاتر خواهد رفت. همچنین تولید نفت در برخی دیگر از کشورها از جمله کانادا و عراق در حال افزایش است و این روند ادامه پیدا خواهد کرد.

در ماه گذشته میلادی قیمت نفت به میزانی قابل ملاحظه کاهش یافت زیرا نه تنها بر ذخیره نفت آمریکا افزوده شده بود بلکه پیش بینی شده بر تولید نفت آمریکا افزوده می شود. مشاهده می شود که این دو عامل هنوز هم وجود دارد اما قیمت ها رشد کرده اند.

اما دلیل رشد قیمت ها چیست؟ کارشناسان معتقدند بخشی بزرگ از افزایش قیمت ها حاصل سفته بازی است زیرا عملا در شاخص بنیادی بازار تغییری ایجاد نشده است.

برای مثال، امسال رشد تقاضای جهانی برای نفت 1.4 میلیون بشکه است و طیق برنامه کاهش عرضه که در نیمه نخست سال جاری میلادی اجرا می شود و میزان پایبندی به آن بالا بوده است 1.8 میلیون بشکه از عرضه نفت برخی اعضاء اوپک و 11 کشور تولیدکننده نفت غیرعضو این سازمان کاسته می شود. همچنین تولید نفت آمریکا و ذخیره نفت این کشور در حال افزایش است. این ها عوامل بنیادی موثر بر قیمت نفت هستند که تغییری در آنها ایجاد نشده است.

اما یک عامل جدید بوجود آمده که به افزایش قیمت ها کمک کرده است: افزایش فعالیت پالایشگاه ها در آمریکا برای تامین بنزین مورد نیاز در تابستان. اما باید دانست که این عامل نمی تواند رشد 5 دلاری قیمت نفت را توجیه کند. واقعیت این است که ذخیره بنزین آمریکا اکنون 239 میلیون بشکه است که بالاترین میزان در این موقع سال طی 17 سال اخیر است.

روز جمعه متعاقب اعلام حمله موشکی آمریکا به سوریه، قیمت نفت 2 درصد افزایش یافت. البته قیمت نفت تنها برای چند ساعت رشد کرد و در نهایت به سطوح قبلی که در روز پنجشنبه مشاهده شده بود بازگشت. تحلیلگران معتقدند با توجه به اینکه وزارت جنگ آمریکا اعلام کرده قصدی برای ادامه حمله به سوریه ندارد بعید است حملات روز جمعه عاملی پایدار برای بالا رفتن قیمت نفت باشد. البته رشد ارزش دلار در برابر ارزهای دیگر در این کاهش موثر بود.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر بشکه نفت برنت در شش ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *