نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۹:۱۷ - ۱۳۹۶/۱/۳۰کد خبر: ۴۷۸۹۰

گزارش جدید صندوق بین المللی پول منتشر شد

شرایط کلی اقتصاد جهان بهتر خواهد شد؟

جهان سهم _ در هفته های اخیر عوامل مختلف سبب شده شاخص های مالی در بازارهای بزرگ از رشد بازبمانند. هراس درباره تنش های ژئوپولیتیک در شبه جزیره کره، مشخص نبودن برنامه های تجاری و اقتصادی دولت جدید آمریکا، کاهش قیمت مواد خام و .. برخی از عوامل این وضعیت هستند. اما صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود با ..

عنوان "چشم انداز اقتصاد جهان" نرخ رشد اقتصاد جهان در سال جاری میلادی و سال آینده را با اندکی افزایش به ترتیب 3.5 درصد و 3.6 درصد پیش بینی کرده است. به باور کارشناسان این نهاد، شرایط اقتصاد کلان برای صادرکنندگان مواد خام بهبود یافته و نیز در اقتصادهای توسعه یافته میزان سرمایه گذاری ها افزایش یافته است.

البته در گزارش صندوق بین المللی پول به وجود ریسک هایی اشاره شده که رونق اقتصاد جهان را تهدید می کنند. در بخشی از این گزارش آمده است با توجه به مشکلات ساختاری از جمله رشد کند بهره وری و میزان بالای نابرابری های درآمدی، فشارها برای اتخاذ سیاست های درونگرا در اقتصادهای پیشرفته افزایش یافته و این مانعی برای یکپارچگی اقتصاد جهان و نظم اقتصادی است.

حمایت گرایی آمریکا

در گزارش صندوق بین المللی پول نرخ رشد اقتصاد آمریکا در سال جاری میلادی و سال آینده به ترتیب 2.3 درصد و 2.5 درصد پیش بینی شده است. سال پیش رشد اقتصاد این کشور 1.6 درصد بود. البته در این گزارش نسبت به تاثیر منفی دیدگاه های حمایت گرایانه دولت آمریکا هشدار داده شده است.

"موانع رونق اقتصاد از سرچشمه های مختلف نشات می گیرند و حمایت گرایی یکی از این سرچشمه هاست. حمایت گرایی سبب ضعف تجارت جهانی و کاهش جریان های بین المللی سرمایه گذاری می شود."

به عقیده صندوق بین المللی پول، اگر بانک مرکزی آمریکا تصمیم بگیرد نرخ های بهره را با سرعت بیشتری بالا ببرد ارزش دلار رشد خواهد کرد و این عاملی است که به اقتصادهای نوظهور لطمه وارد خواهد کرد زیرا میزان بدهی این اقتصادها افزایش خواهد یافت. این اقتصادها به دلار استقراض کرده اند.

عامل دیگر نگرانی، حذف مقررات مالی است. دونالد ترامپ برنامه هایی برای کاهش قوانین بانک ها دارد زیرا معتقد است مقررات کنونی از وام دهی جلوگیری می کند. این درحالیستکه از دید صندوق بین المللی پول، حذف مقررات یاد شده سبب افزایش احتمال بروز بحران مالی جدید در جهان می شود.

مسئله چین

با آنکه در گزارش جدید صندوق بین المللی پول پیش بینی رشد اقتصاد چین در سال جاری میلادی بالا برده شده اما به این موضوع اشاره شده که رونق اقتصاد چین بیش از حد به سیاست های حمایتی دولت وابسته است. انتظار می رود اقتصاد چین امسال و سال آینده میلادی به ترتیب 6.6 درصد و 6.2 درصد رشد کند.

امسال و سال آینده، رشد تجارت جهانی به ترتیب 3.8 درصد و 3.9 درصد خواهد بود. سال گذشته میلادی این رشد 2.2 درصد بود. پیش بینی می شود اقتصادهای در حال توسعه امسال و سال آینده میلادی به ترتیب 4.5 درصد و 4.8 درصد رشد کنند.

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *