نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۹کد خبر: ۴۸۳۶

چند توصیه مهم سرمایه‌گذاری برای جوانان (۲)

جهان‌سهم_ در بخش نخست مقاله حاضر بیان شد، آخرین موضوعی که افراد زیر ۳۰ سال به آن فکر می‌کنند، امنیت مالی برای گذراندن دوران بازنشستگی به شیوه ای لذتبخش است زیرا در دهه دوم و سوم زندگی افراد مخارج بسیار زیادی برای آغاز زندگی مستقل دارند؛ خرید خانه، اتومبیل، آغاز زندگی مشترک، هزینه فرزند و ... همگی جزء این هزینه‌های ضروری هستند به همین دلیل فکر کردن به پس انداز برای چند دهه بعد چندان ضروری به نظر نمی‌رسد اما واقعیت این است که تلاش برای دستیابی به امنیت مالی در دوران بازنشستگی لزوماً به معنای آن نیست که در جوانی باید خود را از لذت‌های زندگی محروم کنید. در ادامه به چهار توصیه دیگر در زمینه سرمایه گذاری در دوران جوانی اشاره می کنیم:

5- برای بازنشستگی برنامه ریزی کنید. هنگامی که تازه از دبیرستان فارغ التحصیل می شوید، برنامه ریزی برای بازنشستگی آخرین موضوع در ذهن شماست اما نباید این طور باشد. ابزارهایی نظیر بیمه عمر، سرمایه گذاری های بلندمدت در بازار مالی و ... وجود دارد که حجم سرمایه شما را افزایش می دهد. مهم ترین موضوع این است که عادت به پس انداز را در خود به وجود آورید. مقدار این پس انداز چندان اهمیتی ندارد. پس انداز را شروع کنید و درحوزه هایی پول خود را سرمایه گذاری کنید که سودی بالاتر از نرخ تورم داشته باشد.

در غیر این صورت، تورم حتی اصل پول شما را نیز از میان خواهد برد. نگران نباشید که در ابتدا پولی که پس انداز می کنید، اندک است. با گذشت زمان و افزایش درآمدتان میزان پس انداز شما نیز بالا خواهد رفت. 

6- ولخرجی نکنید. ترتیبی دهید که هزینه های زندگی تان بیش از مخارج آن نباشد. بسیاری از افراد که تازه مشغول کار شده اند، متوجه می شوند درآمدشان بسیار بیشتر از هزینه هاست زیرا به زندگی به سبک دوران دانشجویی عادت کرده اند. در این سال ها به جای تغییر سبک زندگی و خرید لوازم لوکس، پول اضافه را سرمایه گذاری کنید.

مطمئن باشید به زودی مخارج شما افزایش خواهد یافت. البته با گذشت زمان درآمدتان نیز اضافه می شود اما هرگز کاری نکنید که درآمدتان کمتر از مخارج شما شود بدین معنا که همواره باید پول کافی برای پس انداز و سرمایه گذاری داشته باشید. سبک زندگی خود را طوری انتخاب کنید که نه تنها مقروض نشوید بلکه همواره پولی برای کارهای ضروری در اختیارتان باشد.

هنگامی که فرد احساس می کند باید استاندارد بالایی در زندگی داشته باشد اما هنوز درآمد او برای تامین این سبک زندگی کافی نشده، مساله وام گرفتن و مقروض شدن پیش می آید که اصلا از دید مشاوران مالی و سرمایه گذاری صحیح نیست. باید سبک زندگی خود را طوری انتخاب کنید که اندکی از درآمدتان باقی بماند.


7- مطالعه کنید. درآمد داشتن یک موضوع است، پس انداز و سرمایه گذاری آن موضوع دیگری است. سرمایه گذاری و مدیریت منابع مالی به بخشی از عمر محدود نیست. شما در تمام عمر باید درباره دارایی های خود تصمیم بگیرید و طبیعی است هر چه دانش و مهارت شما در حوزه سرمایه گذاری بیشتر باشد، اهداف مالی شما سریع تر تحقق پیدا می کنند. تحقیقات نشان می دهد افرادی که مطالعات کافی در حوزه مالی و سرمایه گذاری دارند، سود بالاتری از فعالیت های سرمایه گذاری خود کسب می کنند. 

8- از فرصت ها استفاده کنید. ریسک پذیری حساب شده هنگام جوانی ضروری است. ممکن است در مسیر سرمایه گذاری اشتباهاتی مرتکب شوید اما به یاد داشته باشید شما از اشتباهات بیشتر از موفقیت ها پند می گیرید. هنگام جوانی راحت تر می توانید تبعات اشتباهات خود را از سر بگذرانید؛ نقل مکان به شهری با فرصت های شغلی بیشتر، شرکت در دوره های آموزشی یا اشتغال به کار در شرکتی دیگر با درآمد کمتر اما ارتقای سریع تر شغلی مواردی از ریسک پذیری حساب شده هستند. به راه انداختن کسب و کار، کار در شرکتی تازه تاسیس یا سرمایه گذاری در سهام با ریسک و سود بالا از اقداماتی هستند که هنگام جوانی راحت تر امکان پذیر هستند. با گذشت زمان مسوولیت های مالی بیشتر می شود و فرد به راحتی نمی تواند ریسک بپذیرد.

نکته دیگر اینکه قرض گرفتن برای سرمایه گذاری در صورتی صحیح است که سود سرمایه گذاری بالاتر از هزینه های استقراض باشد. برای مثال قرض کردن برای تحصیل، افزایش مهارت های شخصی، خرید خانه و ... صحیح است زیرا توان شما را برای آینده افزایش خواهد داد.

در پایان امیدواریم توصیه های مطرح شده در این مقاله را جدی بگیرید زیرا اکثر افراد بدون داشتن برنامه ریزی های مالی نمی توانند به اهداف خود برسند.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *