نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۹:۳۲ - ۱۳۹۶/۲/۱۳کد خبر: ۴۹۰۱۸

فشار بر قیمت ها در ماه های آینده افزایش خواهد یافت؟

دیدگاه های دو کارشناس درباره افق بازار نفت

جهان سهم ـ امروز قیمت نفت برنت و نفت آمریکا با اندکی افزایش به ترتیب به محدوده ۵۱ دلار و ۴۸ دلار در هر بشکه رسیده است. روز گذشته با آنکه ارزش دلار در برابر یورو و پوند انگلستان کاهش یافت و اعلام شد تولید نفت روسیه ماه گذشته کاهش یافته و به احتمال زیاد برنامه کاهش عرضه نفت تا پایان سال تمدید خواهد شد قیمت نفت ..

کاهش یافت و این امر نشان می دهد شرایط بازار امیدبخش نیست.

اعضاء اوپک و یازده کشور تولیدکننده نفت غیرعضو این سازمان، اواخر سال گذشته میلادی توافق کردند در نیمه نخست سال جاری میلادی 1.8 میلیون بشکه از تولید نفت خود بکاهند تا مازاد عرضه کاهش یابد و قیمت ها رشد کند. حصول این توافق سبب شد قیمت نفت برای مدتی افزایش یابد اما به تدریج فشار بر قیمت ها بیشتر شد و در حال حاضر افزایش تولید نفت در آمریکا بزرگ ترین عامل کاهش قیمت هاست.

سیاست دولت ترامپ، کاهش وابستگی آمریکا به نفت وارداتی است و برای تحقق این هدف برنامه هایی تدوین شده است. نکته مهم دیگر این است که پیشرفت فناوری سبب شده هزینه تولید نفت شیل در آمریکا به شدت کاهش یابد طوری که در قیمت های بسیار پایین تر از سطوح کنونی نیز شرکت هایی که در زمینه تولید نفت شیل فعالیت دارند می توانند به کار ادامه دهند.

میزان بالای ذخیره نفت در آمریکا و دیگر کشورهای توسعه یافته دومین عامل فشار بر قیمت هاست. روز گذشته موسسه نفت آمریکا اعلام کرد هفته گذشته ذخیره نفت آمریکا 14.2 میلیون بشکه افزایش یافته است. این رقم چهار برابر پیش بینی اقتصاددان ها بود. همچنین ذخیره بنزین در این کشور 2.5 میلیون بشکه افزایش یافته است که بالاتر از پیش بینی هاست.

البته میزان پایبندی به برنامه کاهش عرضه نفت کامل نبوده و این عامل می تواند فشار بیشتری بر قیمت ها وارد کند. تخمین زده می شود اوپک و روسیه در مجموع 1.1 میلیون بشکه از تولید نفت خود کاسته اند. تحلیلگران بانک سوسیته جنرال می گویند افزایش تولید نفت شیل سریع تر از پیش بینی ها بوده است. از سوی دیگر رشد تقاضا برای نفت سریع نبوده و مجموع این دو عامل به معنای کاهش قیمت هاست.

تولید نفت اوپک ماه گذشته میلادی برای چهارمین ماه پی در پی کاهش یافت. تولید نفت عربستان که بزرگ ترین صادرکننده نفت است پایین آمده اما همرمان، تولید نفت در آنگولا و امارت بیشتر شده است.

حدود سه هفته دیگر اوپک و کشورهای همراه با برنامه کاهش عرضه نفت، نشست خواهند داشت تا در باره وضعیت بازار تصمیم گیری کنند. انتظار می رود در این نشست برنامه کاهش عرضه برای شش ماه دیگر تمدید شود یعنی تا پایان سال جاری میلادی اجرا گردد.

برخی تحلیلگران معتقدند اگر این برنامه تمدید شود و کشورهای همراه با این برنامه به آن پایبند باقی بمانند در نیمه دوم سال جاری میلادی قیمت نفت رشدی چند دلاری خواهد داشت. مدیر مالی شرکت بریتیش پترولیوم می گوید ما محاسباتمان را بر مبنای قیمت 50 دلار تا 55 دلار هر بشکه نفت انجام داده ایم و انتظار داریم تا پایان سال قیمت ها در همین محدوده نوسان کند.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر بشکه نفت برنت در شش ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *