نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۶/۵/۱۵کد خبر: ۴۹۷۴۴

جهت تغییرات دلار در هفته های آینده چگونه است؟

چهار نکته مهم برای فعالان بازار ارز

جهان سهم _ شاخص دلار در دو روز پایانی هفته گذشته رشد کرد و این صعود حاصل گزارش های مثبت وزارت کار آمریکا در باره وضعیت بازار کار این کشور در هفته و ماه گذشته بود. در سال جاری میلادی شاخص دلار که ارزش این ارز را در برابر سبدی از شش ارز معتبر نشان می دهد کاهش یافته و شرایط کنونی به گونه ایست که انتظار می رود ..

در هفته های آینده نیز عملکرد این ارز منفی باقی بماند. تغییرات ارزش دلار، هم برای سرمایه گذاران در بازار ارز و هم برای فعالان در بازارهای دیگر اهمیت بالایی دارد و ما در ادامه مطلب حاضر به بررسی شرایط حاکم بر بازار ارز می پردازیم.

روز جمعه پس از انتشار گزارش وزارت کار آمریکا، شاخص دلار یک درصد رشد کرد که بیشترین میزان رشد یک روزه در سال جاری میلادی بود. شاخص دلار به بالای 93.5 رسیده است.

در گزارش وزارت کار آمریکا به کاهش نرخ بیکاری به 4.3 درصد و ایجاد 209 هزار فرصت شغلی در ماه گذشته میلادی اشاره شده بود. گزارش روز پنجشنبه وزارت کار نیز نشان داد روند بهبود شرایط بازار کار ادامه پیدا کرده است.

سوالی که برای سرمایه گذاران مطرح شده این است که روند تغییرات ارزش دلار در هفته ها و ماه های آینده در چه جهتی است.

در پاسخ باید به چند نکته اشاره شود. نکته نخست این است که گزارش های وزارت کار آمریکا مثبت بوده اما در آن به برخی ضعف ها نیز اشاره شده است. برای مثال افزایش سطح دستمزدها آهسته بوده و بانک مرکزی آمریکا این وضعیت را مناسب نمی داند.

بانک مرکزی آمریکا در سال جاری میلادی تاکنون دو بار نرخ های بهره را بالا برده و قصد دارد در ماه آینده میلادی نیز چنین اقدامی انجام دهد. اما در هفته های اخیر برخی گزارش های منتشر شده از اقتصاد آمریکا منفی بوده و به همین دلیل اکنون تعدادی از کارشناسان معتقدند افزایش مجدد نرخ های بهره به ماه پایانی سال جاری میلادی موکول می شود.

تحقق این پیش بینی به کاهش بیشتر ارزش دلار منجر خواهد شد. بانک مرکزی آمریکا شروطی برای بالا بردن نرخ های بهره تعیین کرده که افزایش نرخ تورم به 2 درصد و رشد سریع سطح دستمزدها دو مورد از این شروط هستند.

نکته دیگر این است که در هفته های گذشته، جانت یلن رییس بانک مرکزی آمریکا در سخنرانی های خود نسبت به برخی ضعف ها در اقتصاد این کشور ابراز نگرانی کرده است. وی در این سخنرانی ها گفته است لزومی ندارد نرخ های بهره به سرعت بالا برده شود. این سخنان فشار قابل ملاحظه ای بر ارزش دلار وارد کرده است.

سومین نکته، تمایل ترامپ به پایین باقی ماندن ارزش دلار است. او با وعده ایجاد رونق در اقتصاد به ریاست جمهوری آمریکا رسید و تمایل ندارد ارزش دلار رشد کند زیرا دلار قوی به زیان شرکت های آمریکایی است.

چهارمین نکته که باید مورد توجه سرمایه گذاران قرار گیرد تغییرات ارزش یورو است. اخبار مثبت از اقتصاد منطقه یورو سبب شده یورو حمایت شود. همچنین احتمال دارد از ماه آینده میلادی برنامه های حمایتی بانک مرکزی اروپا محدود شود و این عامل نیز بر قدرت یورو می افزاید.

برای هفته پیش رو، تحلیلگران در نظرسنجی ها پیش بینی کرده اند ارزش دلار در برابر یورو و پوند انگلستان کاهش خواهد یافت.

در زیر نمودار تغییرات شاخص دلار در یک ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *