نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۶/۵/۲۴کد خبر: ۴۹۸۱۰

قیمت فلز زرد در مسیر کاهش قرار گرفته است

بررسی عوامل موثر بر قیمت طلا در هفته پیش رو

جهان سهم _ قیمت طلا در یک ماه اخیر روند صعودی داشته و هفته قبل تشدید تنش ها در شبه جزیره کره و اخبار منفی از اقتصاد آمریکا سبب رشد ۲.۵ درصدی قیمت این فلز گرانبها شد. تغییرات قیمت طلا حاصل عوامل مختلف است و درک وضعیت کنونی بازار این فلز گرانبها به سرمایه گذاران کمک می کند ترکیب سبد ارایی خود را با دقت بیشتری تعیین کنند.

هفته قبل کاهش ارزش دلار که حاصل گزارش منفی از نرخ تورم آمریکا بود سبب شد قیمت طلا افزایش یابد. نرخ تورم در این کشور در ماه گذشته میلادی کمتر از پیش بینی اقتصاددان ها رشد کرده و اکنون احتمال افزایش نرخ های بهره در آمریکا در ماه آینده میلادی کمتر شده است. احتمال به تعویق افتادن افزایش نرخ ها عاملی برای جذابیت طلاست.

البته در هفته های اخیر برخی گزارش ها از اقتصاد آمریکا مثبت بوده و به همین دلیل برخی کارشناسان معتقدند برنامه افزایش نرخ ها ادامه پیدا خواهد کرد.

برای هفته پیش رو تحلیلگران و سرمایه گذاران در نظرسنجی کیتکو پیش بینی کرده اند قیمت ها افزایش خواهد یافت. یک دلیل این پیش بینی آن است که انتظار می رود ارزش دلار در برابر یورو و پوند انگلستان کاهش یابد.

عملکرد دلار در سال جاری میلادی منفی بوده و به دلیل اظهارنظرهای اخیر رییس بانک مرکزی آمریکا برخی تحلیلگران می گویند در ماه های آینده نیز نمی توان انتظار داشت شاخص دلار رشد کند. شاخص دلار ارزش این ارز را در برابر سبدی از شش ارز معتبر نشان می دهد.

جانت یلن، رییس بانک مرکزی آمریکا در سخنرانی های اخیر خود با اشاره به برخی ضعف ها در شاخص های اقتصادی این کشور گفته است لزومی ندارد نرخ های بهره به سرعت بالا برده شود. اکنون برخی تحلیلگران معتقدند نرخ های بهره پایان سال جاری میلادی بار دیگر بالا برده می شود. این نرخ ها در سال جاری تاکنون دو بار بالا برده شده است.

برای هفته پیش رو پیش بینی شده متوسط نسبت یورو به دلار و پوند به دلار به ترتیب در سطح 1.1829 و 1.3 خواهد بود.

عامل دوم افزایش قیمت طلا در هفته قبل، تشدید تنش های ژئوپولیتیک در شبه جزیره کره بود. آمریکا و کره شمالی هفته گذشته یکدیگر را تهدید کردند و با آنکه احتمال برخورد نظامی بین دو کشور بسیار کم است اما به هر حال طلا جذابیت پیدا کرد.

امروز قیمت طلا کاهش یافته زیرا نه تنها شاخص های مالی در بازارهای بزرگ رشد کرده اند بلکه ارزش دلار افزایش یافته و از شدت تنش ها در شبه جزیره کره کاسته شده است.

در هفته پیش رو سطح حمایت برای قیمت طلا 1250 دلار اعلام شده و احتمال دارد قیمت فلز زرد تا 1300 دلار در هر اونس افزایش یابد.

این هفته گزارش ها مهم از اقتصاد آمریکا، منطقه یورو و انگلستان منتشر می شود و این اخبار بر ارزش دلار، یورو و پوند تاثیر خواهند داشت. ماه آینده میلادی نشست کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا برگزار می شود و معمولا هر گزارش مثبت از اقتصاد آمریکا احتمال افزایش نرخ های بهره را بالا برده و سبب فشار بر قیمت طلا می شود.

این هفته سرمایه گذاران در بازار طلا بر داده های اقتصادی از آمریکا و اخبار سیاسی تمرکز خواهند کرد. البته به دلیل رشد قابل ملاحظه قیمت طلا در هفته قبل احتمال آنکه عده ای از سرمایه گذاران به فروش طلا اقدام کنند زیاد است.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر اونس طلا در شش ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *