نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۶/۷/۲۴کد خبر: ۵۵۳۵۵

نوسان ارزش دلار در برابر ارزهای دیگر در چه مسیری است؟

پیش بینی عملکرد دلار تا پایان سال جاری

جهان سهم _ روز گذشته جانت یلن، رئیس بانک مرکزی آمریکا در سخنرانی خود افقی روشن برای اقتصاد این کشور ترسیم کرد و گفت طی ماه های آینده، نرخ تورم بالا خواهد رفت. سخنان او نشان می‌دهد بانک مرکزی آمریکا در آینده نزدیک و به احتمال بسیار زیاد در ماه دسامبر یعنی دو ماه دیگر، نرخ های بهره را بالا خواهد بود. بانک مرکزی آمریکا در سال جاری ..

میلادی تاکنون دو بار نرخ های بهره را بالا برده است.

خانم یلن در سخنان خود پذیرفت که پایین باقی ماندن نرخ تورم در سال جاری تعجب آور است اما پیش بینی کرد قیمت کالاهای مصرفی در ماه های آینده با سرعت بیشتری افزایش خواهد یافت زیرا عوامل زودگذر که سبب رشد کند قیمت ها بوده از میان می روند.

فعالیت های اقتصادی در آمریکا در سال جاری میلادی افزایش یافته و وضعیت بازار کار بهتر شده است. درست است که تاثیر طوفان های اخیر بر اقتصاد آمریکا بزرگ بوده اما این تأثیر کوتاه مدت است و تجربه نشان داده فعالیت های اقتصادی خیلی زود بار دیگر افزایش خواهد یافت. با آنکه در سه ماهه سوم سال جاری میلادی نرخ رشد اقتصادی آمریکا اندکی کاهش یافته است اما با از بین رفتن اثرات عوامل زودگذر شاهد افزایش نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه کنونی خواهیم بود.

ماه گذشته بانک مرکزی آمریکا نرخ های بهره را بدون تغییر در محدوده یک درصد تا 1.25 درصد حفظ کرد همچنین در آن نشست اعلام شد از ماه جاری، از تراز بانک مرکزی به تدریج کاسته خواهد شد و این به معنای افزایش نرخ سود برای وام های مسکن و دیگر وام هاست.

خانوم یلن در بخش دیگری از سخنان خود گفت برنامه کاهش نرخ مالیات ها که از سوی دولت ارائه شده می تواند اعتماد مصرف‌کنندگان و شرکت ها را افزایش دهد اما این برنامه تاکنون تاثیر بزرگی بر تصمیم ها در حوزه سرمایه گذاری و مصرف نداشته است. بانک مرکزی آمریکا منتظر خواهد ماند تا مشخص شود برنامه کاهش مالیات ها چگونه برای اقتصاد تاثیر می گذارد.

سیاست های حمایتی بانک مرکزی آمریکا بر ارزش دلار تاثیر مستقیم دارد بدین ترتیب که افزایش نرخ های بهره به رشد ارزش دلار منجر می شود. تمایل بانک مرکزی آمریکا به کاهش برنامه های حمایتی عاملی است که از ارزش دلار حمایت می‌کند اما ارزش این است نسبت به ارزهای دیگر به ویژه یورو و پوند سنجیده می‌شود.

شاخص دلار که ارزش این ارز را در برابر سبدی از ۶ ارز معتبر نشان می دهد در هفته های اخیر عملکرد مثبت داشته اما در سال جاری میلادی تاکنون، در مجموع کاهش یافته است. در دو ماه و نیم که تا پایان سال جاری باقی مانده بعید است ارزش دلار رشد قابل ملاحظه داشته باشد.

واقعیت این است که سیاست های پولی بانک مرکزی آمریکا تنها عامل موثر بر ارزش دلار نیست. بدین معنا که سرمایه‌گذاران به وضعیت کلی اقتصاد آمریکا، تنش های سیاسی در واشنگتن و تغییرات ارزش ارزهای دیگر به ویژه یورو و پوند توجه نشان می دهند.

نکته دیگر آنکه دونالد ترامپ تمایلی به افزایش ارزش دلار ندارد زیرا از نظر او، این امر سبب کاهش سود شرکت های صادر کننده کالا خواهد شد. در ماه های آینده در صورتی که به هر دلیل ارزش یورو و پوند افزایش یابد، شاخص دلار در مسیر کاهش حرکت خواهد کرد. در زیر نمودار تغییرات شاخص دلار در دوازده ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *