نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱:۵۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۲کد خبر: ۵۶۴۵

ماه گذشته میلادی در مقیاس ماهانه و سالانه

رشد قیمت محصولات پتروشیمی ادامه یافت

جهان‌سهم_ متوسط قیمت‌ها در بازار سه هزار میلیارد دلاری محصولات پتروشیمی ماه گذشته میلادی با ۲ درصد رشد به هر تن ۱۴۵۳ دلار رسید. در ماه ژانویه قیمت‌ها ۶ درصد افزایش یافته بودند. در مقیاس سالانه قیمت‌ها در ماه فوریه امسال ۴ درصد نسبت به ماه فوریه سال ۲۰۱۲ افزایش یافته‌اند. سال پیش در ماه فوریه متوسط قیمت هفت محصول اصلی پتروشیمی ۱۴۰۱ دلار بود.

ماه پیش بالاترین میزان رشد قیمت در بازار محصولات پتروشیمی در پروپیلن مشاهده شد زیرا تعدادی از تاسیسات تولید این محصول وارد دوره تعمیر و نگهداری شده‌اند و محدودیت تولید به رشد قیمت‌ها منجر شده است. ماه پیش رشد قیمت‌ها در بازار اولفین‌ها رشد اندک یا کاهش قیمت محصولات آروماتیک را خنثی کرده است.

متوسط قیمت هر تن پروپیلن ماه پیش 5 درصد رشد کرد و به 1411 دلار رسید. در ماه ژانویه قیمت این محصول 12 درصد رشد کرده بود. قیمت پلی پروپیلن که از پروپیلن تولید می‌شود با 3 درصد افزایش به 1578 دلار رسیده است. قیمت اتیلن که یک محصول دیگر اولفین در شاخص PGPI است در ماه فوریه 1403 دلار بود که 2 درصد نسبت به ماه ژانویه رشد کرده است. قیمت پلی اتیلن نیز در ماه فوریه 2 درصد رشد کرد و به 1581 دلار رسید.

اما متوسط قیمت بنزن در جهت معکوس حرکت کرد و با 2 درصد افول مواجه شد. در ماه ژانویه نیز قیمت این محصول کاهش یافته بود. عرضه بالاتر از تقاضا عامل اصلی این کاهش است. تعدادی از مصرف کنندگان نهایی بنزن از جمله تولیدکنندگان استایرن همچنان در دوره تعمیر و نگهداری بسر می‌برند و همین امر به رشد مازاد عرضه نسبت به تقاضا منجر شده است.

قیمت تولوئن که یک محصول دیگر آروماتیک است در ماه فوریه اندکی افزایش یافت و به هر تن 1300 دلار رسید. ماه گذشته میلادی قیمت پاراکسیلن به دلیل محدودیت عرضه 2 درصد افزایش یافت. ماه گذشته قیمت محصولات پتروشیمی همپای شاخص های مالی حرکت کردند.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *