نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۰:۳۸ - ۱۳۹۶/۸/۲۱کد خبر: ۵۷۵۱۴

سردرگمی سرمایه گذاران افزایش یافته است

اوضاع و احوال بازار فلز زرد چگونه خواهد بود؟

جهان سهم _ قیمت طلا اواسط ماه سپتامبر یعنی حدود دو ماه پیش به بالاتر از ۱۳۴۰ دلار در هر اونس رسیده بود اما از آن زمان تاکنون قیمت این فلز کاهش یافته و روز جمعه در پایان معاملات هفته در بازارهای جهان، قیمت فلز زرد با ۱۲ دلار کاهش به محدوده ۱۲۷۵ دلار رسید. در دو ماه اخیر عامل اصلی کاهش قیمت طلا پیش بینی محدود شدن ..

سیاست های حمایتی پولی بانک مرکزی آمریکا و نیز رونق در بازارهای مالی جهان بوده است.

نخستین عامل کاهش قیمت طلا، تاکید بانک مرکزی آمریکا بر ضرورت افزایش نرخ های بهره است. بانک مرکزی آمریکا در سال جاری میلادی تاکنون 2 بار نرخ های بهره را بالا برده و قصد دارد در نشست ماه آینده کمیته سیاستگذاری یک بار دیگر این اقدام را انجام دهد.

در گزارش های دو نشست اخیر کمیته یاد شده مشخص شد اعضاء کمیته سیاستگذاری با افزایش تدریجی نرخ های بهره موافق هستند. افزایش نرخ های بهره به رشد ارزش دلار و افزایش فشار بر قیمت طلا منجر می شود.

در ماه های اخیر وضعیت بازارهای مالی بزرگ خوب بوده زیرا سرمایه گذاران معتقدند برنامه های ترامپ به رونق اقتصادی و افزایش سود شرکت های بورسی منجر خواهد شد. رونق بورس سبب کاهش جذابیت طلا می شود.

در یک سالی که از زمان اعلام پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می گذرد شاخص های مالی در بورس این کشور پیوسته رشد کرده و این درحالیستکه او نتوانسته به وعده های خود عمل کند. در هر حال امیدواری سرمایه گذاران به آینده سبب شده سرمایه گذاران تمایل کمتری به حضور در بازار طلا داشته باشند. انتظار می رود این دیدگاه مثبت پایدار باشد در نتیجه احتمال رشد قابل ملاحظه قیمت طلا کم است.

عامل دیگری که سبب کاهش قیمت طلا شده گزارش جدید شورای جهانی طلاست. در این گزارش به کاهش علاقه سرمایه گذاران به طلا در سه ماهه سوم سال جاری میلادی اشاره شده است. در گزارش شورای جهانی طلا آمده است کاهش تقاضا برای طلا در آمریکای شمالی و افت فروش جواهرآلات در هند سبب شده تقاضا برای طلا در سه ماهه سوم امسال نسبت به سه ماهه سوم سال گذشته میلادی 9 درصد کمتر شود و به 915 تن برسد. این پایین ترین میزان در 8 سال اخیر است.

همچنین در سال جاری میلادی تاکنون نسبت به مدت مشابه سال قبل، تقاضا برای طلا 12 درصد کاهش یافته است. البته تقاضا برای شمش طلا بویژه در چین و آلمان افزایش یافته است. بانک های مرکزی نیز همچنان خریدار طلا هستند. در سه ماهه سوم سال جاری میلادی خرید طلا از سوی بانک های مرکزی 111 تن بوده که رشد 25 درصدی را نسبت به سه ماهه سوم سال قبل نشان می دهد. در سه ماهه سوم امسال میزان تولید طلا 841 تن بوده که یک درصد پایین تر از سه ماهه سوم سال قبل است. در سال جاری میلادی تاکنون 2420 تن طلا در جهان تولید شده که رقمی بی سابقه است.

در نظرسنجی این هفته کیتکو درباره تغییرات قیمت طلا در هفته پیش رو، شرکت کنندگان در نظرسنجی پیش بینی کردند قیمت طلا افزایش خواهد یافت.

در هفته های آینده احتمال افزایش نرخ های بهره در آمریکا یک عامل مهم فشار بر قیمت طلا محسوب می شود.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر اونس طلا در شش ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *