نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۶/۹/۲۰کد خبر: ۵۷۶۶۵

افزایش قیمت بیت کوین ادامه پیدا خواهد کرد؟

دیدگاه کارشناسان درباره علل رونق بازار بیت کوین

جهان سهم _ رشد شدید قیمت بیت کوین سبب تعجب کارشناسان شده و سرمایه گذاران هیجان زده با مشاهده این روند افزایشی تلاش می کنند دلایل آن را درک کرده و وارد بازار این ارز دیجیتال شوند. یکی از کارشناسان ارشد بانک کردیت اگریکول معتقد است، یک دلیل بنیادی برای رشد شدید قیمت ها در هفته های اخیر وجود دارد و احتمالا تا پایان ..

 سال جاری میلادی قیمت ها بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

به باور این کارشناس، عدم تعادل بین عرضه و تقاضا سبب شده قیمت ها تا این اندازه بالا رود. در واقع عرضه بیت کوین تقریبا ثابت است در حالیکه تقاضا برای آن به دلیل امید به افزایش قیمت ها بیشتر شده است.

کارشناسانی که نسبت به افزایش قیمت بیت کوین خوش‌بین هستند به ارزش کمیابی این ارز به عنوان عامل اصلی رشد قیمت آن اشاره می کنند. عرضه بیت کوین مانند طلا، تا یک اندازه مشخص ادامه پیدا می کند به این معنا که میزان عرضه به طور پیوسته کاهش می یابد و در رقم ۲۱ میلیون بیت کوین پایان خواهد پذیرفت.

افزایش توجه نهادها و سرمایه گذاران خرد به بیت کوین سبب شده بورس های جهان نظیر بورس شیکاگو معاملات آتی این ارز را آغاز کنند و این امر عامل افزایش جذابیت آن در بین نهادهای مالی خواهد شد. انتظار می رود بطور همزمان، از میزان نوسان قیمت ها کاسته شود.

معاملات آتی بیت کوین روز گذشته آغاز شد و این امر قدمی بزرگ برای قانونی شدن معامله ارزهای دیجیتالی است. معاملات آتی جزء ابزار مشتقه هستند و یک ابزار سرمایه گذاری محسوب می شوند. در معاملات آتی سرمایه گذاران ملزم می شوند در زمانی مشخص با قیمتی مشخص، مورد معامله را بخرند و بفروشند.

با آنکه آغاز معاملات آتی بیت کوین در دو بورس بزرگ جهان عاملی برای ایجاد نظارت بر معاملات این ارز است، بسیاری از تحلیلگران نسبت به آن ابراز بدبینی کرده اند. جمی دیمون، رییس بانک جی پی مورگان بیت کوین را یک "فریب" توصیف کرده که در نهایت حباب قیمت آن از میان خواهد رفت. همچنین وارن بافت میلیاردر معروف، از سرمایه گذاران خواسته است از بیت کوین فاصله بگیرند.

روز جمعه رئیس بانک سوئد گفت سرمایه گذاری در بیت کوین و ارزهای دیجیتالی دیگر خطرناک است. فقدان حمایت از سوی بانک های مرکزی یا نهادهای نظارتی و نیز نوسان شدید قیمت ها، دو عامل خطرناک بودن سرمایه گذاری در بیت کوین است. از سوی دیگر دویچه بانک در گزارش جدید خود درباره افق اقتصاد جهان در سال 2018 آورده است، از میان رفتن حباب قیمت بیت کوین یکی از ریسک های بزرگ برای سرمایه گذاران در سال آینده میلادی خواهد بود.

از پیش بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان به نوسان شدید قیمت بیت کوین به عنوان یک ریسک بزرگ اشاره کرده اند. همچنین این احتمال وجود دارد که از این ارز دیجیتال که هیچ نظارتی بر آن نیست برای اهداف غیرقانونی مانند پولشویی استفاده شود.

در زیر نمودار تغییرات قیمت بیت کوین در سه ماه اخیر نشان داده شده است:

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *