نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۲:۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱کد خبر: ۵۷۹۱۸

عوامل قدرتمند از رونق بازار فلز زرد حمایت می کنند

اوضاع و احوال بازار طلا در هفته پیش رو

جهان سهم _ قیمت طلا هفته گذشته اندکی کاهش یافت اما عملکرد بازار این فلز گرانبها در سال جدید میلادی تاکنون مثبت بوده است. قیمت طلا سال گذشته ۱۵۰ دلار افزایش پیدا کرد و یک عامل مهم این رشد، کاهش شاخص دلار بود. شاخص دلار سال گذشته بیش از ده درصد پایین آمد و این درحالیستکه بانک مرکزی آمریکا ۳ بار نرخ های بهره ..

را بالا برد و انتظار می رود برنامه کاهش سیاست های حمایتی امسال نیز ادامه پیدا کند. به باور تحلیلگران در کوتاه مدت، تغییرات ارزش دلار مهمترین عامل موثر بر قیمت طلاست البته ریسک هایی که اقتصاد جهان را تهدید می کنند نیز بر بازار فلز زرد تاثیر خواهند گذاشت.

در هفته پیش رو چند عامل بر قیمت طلا تاثیر خواهند داشت. نخستین عامل، تعطیلی نهادهای دولتی در آمریکا به دلیل پایان بودجه دولت است. سنای آمریکا هفته گذشته در تصویب بودجه اضطراری برای دولت ناکام ماند و بر همین مبنا ادارات غیرضروری از دوشنبه تعطیل خواهند بود. اگرچه در نهایت بودجه تصویب می شود و شرایط به حالت طبیعی باز می‌گردد اما  فعلا یک عامل رشد قیمت طلا در هفته پیش رو، تنش بین سنا و دولت بر سر بودجه خواهد بود.

هفته پیش رو گزارش نرخ رشد اقتصاد آمریکا در سه ماهه پایانی سال گذشته منتشر می شود. در ماه های اخیر شاخص های اقتصادی در آمریکا در شرایط مثبت قرار داشتند و یک دلیل افزایش نرخ های بهره در این کشور امیدواری به تداوم همین روند امیدبخش است اما ارزش دلار واکنش بزرگی به اخبار مثبت اقتصادی نشان نداده و عملکرد آن در برابر یورو و انگلستان منفی بوده است.

تنش های سیاسی در واشنگتن و رونق اقتصادی منطقه یورو و انگلستان به رشد ارزش یورو و پوند در برابر دلار منجر شده و مشاهده می کنیم که روند کاهش شاخص دلار امسال نیز ادامه پیدا کرده است. کاهش شاخص دلار عاملی برای رشد قیمت طلا است البته این هفته اگر مشکل بودجه دولت آمریکا شود و آن طور که پیش بینی شده ارزش دلار در برابر یورو رشد کند قیمت طلا تحت فشار قرار خواهد گرفت.

همچنین در بورس آمریکا شرایط مثبت است و گزارش های عملکرد سه ماهه پایانی سال گذشته میلادی شرکت های امیدبخش بوده است. به این ترتیب احتمال آنکه قیمت طلا تحت تاثیر رونق در بورس های بزرگ رشدی نداشته باشد وجود دارد.

نکته مهم دیگر، از میان رفتن همبستگی منفی بین بازده اوراق قرضه و قیمت طلاست که موجب تعجب سرمایه‌گذاران شده است. بازدهی اوراق در آمریکا با سررسید 10 ساله 2.63 درصد است که بالاترین میزان در یک سال گذشته است اما قیمت طلا همچنان بالاست. عده ای از تحلیلگران معتقدند شرایط کنونی نشان می دهد بازار طلا تحت تاثیر عوامل قدرتمند حمایت شده است. برای مثال پیش بینی رشد نرخ تورم سبب شده بازده واقعی اوراق قرضه پایین باشد. همچنین ریسک های سیاسی و ژئوپولیتیک عاملی برای جذابیت طلا هستند.

از دید تحلیلگران تکنیکال، قیمت طلا در کوتاه مدت در یک گستره 20 دلاری نوسان خواهد کرد بدین معنا که اگر قیمت ها به زیر سطح حمایت ۱۳۲۴ دلار برسد پایین تر خواهد رفت و اگر به بالاتر از ۱۳۴۴ دلار افزایش یابد به رشد خود ادامه خواهد داد. در نظرسنجی این هفته کیتکو درباره تغییرات قیمت طلا در هفته پیش رو سرمایه گذاران و کارشناسان پیش بینی کردند قیمت‌ها رشد خواهد کرد البته گزارش های که در هفته جاری از اقتصادهای بزرگ منتشر می‌شود بر قیمت طلا تاثیر خواهند داشت. همچنین فردا و روز پنجشنبه به ترتیب نشست سیاستگذاری بانک مرکزی ژاپن و اروپا برگزار می شود و اخبار مهم از اقتصادهای اروپایی و آمریکا منتشر خواهد شد. هرگونه نوسان در ارزش دلار در برابر ارزهای معتبر به تغییراتی در بازار طلا منجر می شود.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر اونس طلا در یک ماه اخیر نشان داده شده است:

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *