نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۹:۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲کد خبر: ۵۷۹۳۱

چرا درباره رشد قیمت ها امیدهایی وجود دارد؟

چند نکته درباره افق بازار نفت خام

جهان سهم _ قیمت نفت هفته گذشته کاهش یافت اما هنوز هم سطح قیمت ها در بالاترین میزان در سه سال اخیر است. تحولات روزهای اخیر در بازار این ماده خام سوالات متعددی برای سرمایه گذاران مطرح کرده است. یکی از پرسش ها این است که آیا روند افزایش قیمت ها ادامه پیدا ..

خواهد کرد؟ هفت ماه پیش قیمت هر بشکه نفت زیر ۴۵ دلار بود و اکنون به محدوده ۷۰ دلار رسیده است و این سرعت در افزایش قیمت ها، سرمایه گذاران را دچار سردرگمی و نگرانی کرده است. دلایل مختلفی برای افزایش قیمت نفت در هفته های اخیر وجود دارد.

عامل نخست اثبات پایبندی اوپک و دیگر کشورها به برنامه کاهش عرضه است. اواخر سال ۲۰۱۶ اعضای اوپک و ۱۱ کشورهای دیگر از جمله روسیه توافق کردند از ابتدای سال ۲۰۱۷ عرضه نفت خود را 1.8 میلیون بشکه کاهش دهند. در ابتدا تردیدهایی درباره پایبندی به این برنامه وجود داشت اما به تدریج ثابت شد تولیدکنندگان نفت برخلاف قبل، به صورت هماهنگ در مسیر بالا بردن قیمت ها حرکت می کنند.

تحت تاثیر اجرای این برنامه، ذخیره نفت آمریکا در ماه های اخیر پیوسته کاهش یافته و این عامل دیگر رشد قیمت هاست.

سومین عامل رشد قیمت ها، بهبود شرایط اقتصاد جهان است. امسال نرخ رشد اقتصاد جهان بالاتر از سال قبل خواهد بود و بر همین مبنا مصرف نفت بیش از یک و نیم میلیون بشکه بالاتر از سال قبل است. کاهش شاخص دلار چهارمین عامل افزایش قیمت نفت است. اما دلیل تردیدها درباره تداوم روند افزایش قیمت نفت چیست؟

افزایش تولید نفت شیل در آمریکا یکی از این دلایل است. بالا رفتن قیمت نفت سبب شده فعالیت ها در میادین شیل در آمریکا برای بسیاری از شرکت ها بار دیگر سود شود. آژانس بین المللی انرژی در گزارش روز جمعه خود پیش بینی رشد تولید نفت شیل در آمریکا در سال جاری را به 1.35 میلیون بشکه در روز افزایش داد. اگر این پیش بینی تحقق یابد امسال تولید نفت آمریکا بالاتر از تولید نفت عربستان خواهد شد.

در بخشی از گزارش آژانس بین المللی انرژی آمده است، شرایط کنونی سرمایه گذاران را به یاد دوران سخت سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ می اندازد که افزایش شدید تولید نفت شیل سبب کاهش قیمت نفت شد. البته تفاوت اکنون و آن دوران این است که تقاضا در حال حاضر با سرعت بیشتری در حال افزایش است. و این بدان معناست که تاثیر افزایش تولید نفت شیل آمریکا بر قیمت ها شدید و فوری نیست.

بهبود شرایط اقتصادی جهان و قیمت نسبتاً پایین نفت سبب می شود امسال تقاضا برای این ماده خام حداقل 1.3 میلیون بشکه بالاتر از سال قبل باشد. برخی تحلیلگران معتقدند در سال جاری میلادی تقاضا ۲ میلیون بشکه بالا می رود که دو برابر رشد تقاضا در سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ است. بر همین مبناست که صندوق های سرمایه گذاری به سمت نفت حرکت کردند و معتقدند کاهش قیمت این ماده خام در روزهای اخیر یک اصلاح طبیعی و ضروری بوده است نه یک شروع برای کاهش قیمت ها.

عرضه نفت ممکن است دچار اختلال شود. آژانس بین المللی انرژی در گزارش خود آورده است اگر اوپک و دیگر کشورهای همراه با برنامه کاهش عرضه نفت به این برنامه پایبند باقی بمانند امسال مازاد عرضه نفت از میان خواهد رفت. از سوی دیگر احتمال بروز برخی اختلال ها در عرضه نفت از سوی عراق، لیبی و ونزوئلا وجود دارد. در ونزوئلا در حال حاضر تولید نفت 1.6 میلیون بشکه در روز یعنی پایین ترین میزان در ۳۰ سال اخیر است.

منطقی است که تصور کنیم وضعیت بازار تحت تاثیر این اختلال ها قرار خواهد داشت. بر مبنای شرایط موجود بازار نفت می توان انتظار داشت قیمت ها بار دیگر رشد خواهد کرد. نکته مهم دیگر این است که انتظار نمی رود شاخص دلار رشد کند. با آنکه وضعیت اقتصادی آمریکا خوب است اما دلار تحت تاثیر اخبار مثبت اقتصادی قرار نگرفته است. رشد ارزش پوند و یورو عامل دیگر برای فشار بر ارزش دلار است. به ویژه اگر روند خروج انگلستان از اتحادیه اروپا خوب پیش رود شاخص دلار شانسی برای رشد ندارد و این به نفع قیمت نفت است.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر بشکه نفت برنت در شش ماه اخیر نشان داده شده است:

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *