نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۹:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵کد خبر: ۵۷۹۹۷

آیا رهبران موثر سبک رفتاری اسرارآمیز دارند؟

سبک های رفتاری مدیران موثر

جهان سهم _ تصور کنید از شما سوال شده نام یک شخصیت برجسته را بگویید. احتمالا چند نام به ذهنتان می آید. حال تصور کنید از شما سوال می شود چه عاملی سبب موفقیت او شده است. پاسخ به این سوال کمی مشکل تر است. چه عاملی در جف بزوس، وارن بافت و ریچارد برانسون مشترک بوده که آنها را قادر ساخته زمینه‌ساز تغییرات بزرگ باشند؟

بنا به تحقیق جدیدی که از سوی یک کارشناس انگلیسی انجام شده، هیچ سبک رفتاری اسرارآمیزی در این افراد وجود ندارد. در واقع موفقیت آنها حاصل سبک رهبری ایشان است. در ادامه به این سبک ها اشاره می کنیم.

رهبری کاریزماتیک. این گروه از رهبران، سخنران های قدرتمند هستند که قادرند بر دیگران تاثیر گذارند. برخی از برجسته ترین رهبران تاریخ عمدتا به دلیل داشتن این ویژگی اثرگذار بودند.

منش شخصیتی. الهام بخش و توانمند در برقراری ارتباط.

رهبران کاریزماتیک در ایجاد انگیزه و الهام بخشیدن به دیگران بسیار قدرتمند هستند. این توانایی به ویژه هنگامی که قرار است دیگران به کار بیشتر تشویق شوند سودمند است. این رهبران از طریق برقراری ارتباط موثر با دیگران به هدف خود دست می یابند. مارتین لوتر کینگ، رهبر حقوق مدنی، ریچارد برانسون، کارآفرین مشهور و وینستون چرچیل، نخست وزیر اسبق انگلستان جزء این گونه رهبران بودند.

رهبر همپا. این رهبران در نقش عضو در گروه بسیار توانمند هستند، معمولا کمتر فرمان می دهند و قدرت شان در آن است که سبب می شوند دیگران احساس ارزشمندی کنند و ببینند که به آنها توجه می شود. منش شخصیتی. اعتباربخش و توانمند در برقراری ارتباط.

این رهبران صرفا همپای گروه حرکت نمی کنند بلکه ترتیبی می دهند تا از دیگران برای سخت کوشی قدردانی شود. به این ترتیب روحیه کاری تقویت می شود. آنها با گوش دادن به دیگران و میانجی گری در حل اختلافات می توانند مشکلات را حل کنند و رویه های بهتر کاری را تشویق کنند. آبراهام لینکلن، رئیس جمهوری اسبق آمریکا، جف بزوس، موسس و مدیر شرکت آمازون و شریل سندبرگ، از مدیران ارشد فیسبوک جزء این رهبران هستند.

مدیران واقعیت گرا. این دسته از رهبران در تصمیم گیری اتکای زیادی به واقعیت ها و اعداد و ارقام دارند و همین ویژگی سبب می شود در حل مسائل توانمند باشند.

منش شخصیتی. سخت کوش و روند گرا

رهبران واقعیت گرا وارد عرصه عمل می شوند تا تضمین کنند که کارها درست انجام می شود. آنها به شدت مورد احترام دیگران هستند. از دید این رهبران، کارایی اهمیت بسیار بالایی دارد. آنها وارد جزئیات روند کار می شوند تا اطمینان حاصل کنند همه چیز به درستی در حال انجام شدن است. ماری بارا، مدیرعامل جنرال الکتریک، مارک زاکربرگ، موسس و مدیر فیسبوک و وارن بافت، سرمایه گذار مشهور جزء این گروه رهبران هستند.

رهبران سازش ناپذیر. این رهبران قادرند تصمیم های مهم اتخاذ کنند. از نظر برخی افراد، کار کردن برای این رهبران بسیار دشوار است.

منش شخصیتی. مطمئن و فعال

طبیعی است که رهبران سازش ناپذیر اعتماد به نفس بالایی دارند و نمی توان از آنها سوء استفاده کرد. آنها می توانند جزء نوآورترین افراد باشند زیرا بر راه حل و انجام کار تمرکز می کنند. همچنین این رهبران منبع انگیزه برای دیگران هستند. استیو جابز، موسس و رئیس پیشین شرکت اپل، پیتر جونز، کارآفرین معروف و لردآلن شوگر، تاجر معروف جزء این گروه از رهبران هستند.

شناسایی نقاط قوت و ضعف خود و درک تاثیر آن بر دیگران نخستین قدم به سمت تبدیل شدن به یک رهبر موثر است. در دنیای کنونی که فرهنگ محیط های کاری به شدت متنوع است بیش از هر زمان دیگر اهمیت دارد که بفهمیم چه نوع رفتار می تواند در محیط کار موثر باشد.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *