نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۷کد خبر: ۵۸۰۲۲

۱۰ درصد از سهام شوینده در بورس تهران عرضه شد

مدیرعامل شرکت مدیریت صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر در عرضه اولیه این شرکت در بورس تهران گفت: با توجه به اینکه ۲۳ درصد از محصولات شوینده به دیگر کشورها صادر می‌شود، نوسانات نرخ ارز بر سود شرکت تاثیر منفی ندارد.

عرضه اولیه سهام شرکت مدیریت صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر با نماد (شوینده) روز سه‌شنبه مورخ ۱۷ بهمن ماه در بورس تهران با حضور روح الله حسینی مقدم - معاون نظارت بر ناشران بورسی- و داراب وکیلی - مدیرعامل شرکت مدیریت صنعت شوینده - برگزار شد.  

در ابتدای جلسه، حسینی مقدم با اشاره به حضور  شرکت‌های زیرمجموعه صنعت شوینده بهشهر گفت: با توجه به خوشنام بودن شرکت‌های زیرمجموعه بهشهر در بازار سرمایه و افشای اطلاعات شفاف این شرکت، پیش‌بینی می‌شود روند حضور این شرکت نیز به خوبی انجام شود.

وی درباره قیمت‌گذاری این شرکت گفت: ملاحظه اساسی در مورد قیمت‌گذاری این شرکت مربوط به این است که این شرکت بر اساس خالص ارزش دارایی‌هایش قیمت‌گذاری می‌شود. شرکت شوینده با توجه به اینکه ارزش بازار سهم شرکت‌های بورسی‌اش مشخص بود به روش NAV ارزش‌گذاری شد.

حسینی مقدم درباره نقدشوندگی سهام این شرکت افزود: نقدشوندگی سهام زیرمجموعه‌های شوینده چندان خوب نیست و این شرکت باید سعی کند که از آنها شفاف‌تر و نقدشوندگی بیشتری داشته باشد و طوری گزارش‌دهی داشته باشد که قیمت سهمش حبابی نشود.

در ادامه نشست داراب وکیلی - مدیرعامل شرکت مدیریت صنعت شوینده - هم گفت: مدیریت صنعت شوینده در سال ۸۳ تاسیس شد و سرمایه کنونی آن به ۱۰۰ میلیارد تومان می‌رسد که سهامدار عمده آن توسعه صنایع بهشهر است و مجموعا وابسته به گروه توسعه ملی است. ما همچنین سهامدار عمده پاکسان ایروان هم هستیم و تولیدکننده محصولات شوینده‌ایم.

وکیلی در خصوص نوسانات نرخ ارز و تاثیر آن بر فروش شرکت متبوعش گفت: ما در حوزه صادرات برنامه‌ریزی کرده‌ایم و روش‌های اجرایی بسیاری در جهت توسعه آن داریم، در نتیجه برای مدیریت ریسک نرخ ارز مشکلی نداریم. از سوی دیگر ۲۳ درصد از محصولات ما صادر می‌شود، از این رو نوسانات نرخ دلار برروی سوددهی شرکت نه تنها تاثیر منفی ندارد بلکه سبب بالا رفتن سود می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا تجربه نامطلوب عرضه برکت در این عرضه تکرار نمی‌شود، اظهار کرد: مقایسه این دو سهم با هم درست نیست؛ اتفاقی که برای برکت افتاد، برای این سهم نمی‌افتد چرا که شوینده دهمین شرکتی است که از گروه صنایع بهشهر وارد محیط شفاف بورس می‌شود، در این مورد قیمت‌گذاری منطقی است به طوریکه حتی شرکت قیمت بالاتری برای عرضه مدنظر داشتیم اما دوستان در بورس اوراق بهادار به ما فشار آوردند که قیمت کمتر و سهم ارزنده باشد.

او ادامه داد: با این اوصاف تعداد ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ سهم معادل ۱۰ درصد از سهام شرکت مدیریت صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر به عنوان پانصدونوزدهمین شرکت پذیرفته شده برای اولین بار پس از پذیرش و درج نام شرکت در فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در بخش "ساخت سایر محصولات شیمیایی" گروه و طبقه "ساخت صابون و پاک کننده‌ها، فرآورده‌های تمیزکننده و پرداخت کننده، انواع عطر و فرآورده‌های بهداشتی" در فهرست نرخ‌های بازار دوم و در نماد "شوینده" به شیوه ثبت سفارش جهت کشف قیمت عرضه شد.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *