نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲کد خبر: ۵۹۱۲۱

چهار شیوه برای بهبود ارتباط در محیط کار

جهان سهم _ در محیط کار امروزی که ارتباط ها از طریق ایمیل و شبکه های اجتماعی به اندازه ارتباط های رو در رو شایع است، تبعات ارتباط های پرابهام بیشتر شده و هیچکس نمی تواند ادعا کند در معرض چنین ارتباط هایی قرار ندارد. در مطلب حاضر به روش های رفع این نقص در ارتباط ها اشاره می کنیم.

آقای پینکر، یکی از کارشناسان ارتباط ها در محیط کار می گوید: "مهمترین مانع ارتباط شفاف، پدیده ای است به نام "بلای دانش". این سو گیری شناختی بدین معناست که وقتی شما موضوعی را می دانید تصور می کنید دیگران هم مانند شما از آن آگاه هستند. دانش شما درباره یک موضوع چنان شفاف است که اغلب تصور می کنید دیگران هم آن موضوع را به اندازه شما می فهمند. مشکل اینجاست که در این حالت شما نیازی به توصیف شفاف موضوع احساس نمی کنید  و این عامل، به درک اشتباه و ناقص موضوع از سوی شنونده یا خواننده پیام منجر می شود." در ادامه به چهار روش که سبب رفع این سوگیری می شود اشاره می کنیم.

از دیگران نظر بخواهید. مهم ترین روش این است که پیام خود را به دیگران نشان دهید و از آنها بخواهید صادقانه بگویند این پیام چه میزان برای آنها روش است. اغلب متعجب می شوید وقتی می فهمید آنچه برای شما واضح است برای دیگران پرابهام است. حتی افرادی که همکار و هم رشته شما هستند گاه در درک پیام شما دچار مشکل می شوند.

کلمات را با دقت انتخاب کنید. بیاد داشته باشید که کلمات ابزارهای نهایی ارتباط نیستند بلکه پنجره ای به جهان هستند. شما برای ایجاد تصویر ذهنی، انتقال ایده ها و بیان موضوعات، از کلمات استفاده می کنید. به همین دلیل بسیار مهم است که کلماتی انتخاب کنید که به دیگران در درک منظورتان کمک کند نه کلماتی که گیج کننده و ابهام آفرین هستند. اگر کلمات نتوانند تصویری روشن از منظور شما در شنونده یا خواننده پیام ایجاد کند نمی تواند ابزاری موثر برای ارتباط باشد.

پیام را دوباره بررسی کنید. یک راه ساده دیگر برای شفاف سازی متن پیام این است که پس از نوشتن، آن را برای مدتی کنار گذارید و سپس به آن رجوع کنید. فاصله زمانی چه چند ساعت باشد چه چند روز، بار دوم که متن را می خوانید به نقاط مبهم آن پی خواهید برد. خیلی اوقات متعجب می شوید که چطور کلماتی که خودتان نوشته اید تا این اندازه برای خود شما مبهم است.

ویرایش کنید. اغلب، مهم ترین بخش نوشتن، بازنویسی است و توصیه می شود بازنویسی با دقت و وسواس انجام شود. هدف، شفاف سازی و آسان کردن فهم متن است. برای هر جمله از خود بپرسید آیا این جمله منظور دقیق من را به خواننده می رساند و آیا می توانم منظور خود را شفاف تر بیان کنم؟

نکته مهم این است که بیان شفاف پیام سبب موفقیت شما در زندگی و محیط کار می شود. اگر شفافیت در نوشته ها و دیگر ابزارهای ارتباطی بیشتر بود مسلما بهره وری و اثربخشی در محیط های کاری افزایش می یافت و همه زندگی شادتری داشتند.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» نظرات بینندگان
» ناشناسساعت ۱۴:۱۰ - ۳۰/۲/۱۳۹۷
جالب ونسبتا کاربردی بود
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *