نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۶کد خبر: ۵۹۱۵۸

جهت گیری رییس جدید بانک مرکزی آمریکا چیست؟

احتمال افزایش نوسان ها در بازارهای مختلف

جهان سهم _ تغییرات شاخص دلار یعنی ارزش این ارز در برابر سبدی از شش ارز معتبر از جهات مختلف بسیار با اهمیت است و درک تغییرات این شاخص در آینده، تاثیری بزرگ بر تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران و سبد دارایی آنها دارد. ارزش دلار بر قیمت مواد خام، تغییرات شاخص های مالی در بورس آمریکا و سیاست های پولی بانک مرکزی این کشور تاثیر ..

می گذارد و رویکرد دولت آمریکا به ارزش دلار برای بانک های مرکزی بزرگ از جمله بانک مرکزی اروپا، بانک مرکزی چین و ... مهم است.

سوال مهمی که این روزها مطرح شده این است که جهت گیری سیاست های حمایتی بانک مرکزی آمریکا در سال جدید میلادی و تحت ریاست آقای جروم پاول چگونه خواهد بود؟ مدتی سرمایه گذاران درباره اینکه بتوان روی حمایت های بانک مرکزی از بورس حساب کرد دچار تردید شده اند و این تردید تبعات بزرگ برای بورس و اقتصاد آمریکا خواهد داشت.

در سال های گذشته یعنی در دوران ریاست خانم جانت یلن بر بانک مرکزی آمریکا، جهت حرکت و سیاست های بانک مرکزی مشخص تر بود به این معنا که سرمایه گذاران معتقد بودند بورس از حمایت بانک مرکزی برخوردار است و هرگونه افزایش نرخ های بهره تدریجی انجام خواهد شد اما حالا آقای پاول در این سمت قرار دارد و او درباره سقوط چند هفته پیش شاخص مالی آمریکا اظهارنظری نداشته است.

البته او این هفته باید به سوالات نمایندگان کنگره پاسخ دهد و برنامه بانک مرکزی را توضیح توصیف کند. آغاز دوره ریاست آقای پاول بر بانک مرکزی با سقوط شاخص های مالی در بورس آمریکا همزمان بود و برخی تحلیلگران معتقدند این سقوط با تغییر رئیس بانک مرکزی آمریکا به ربط نبوده است.

خانم یلن همواره تصویری مثبت از اقتصاد و بازار مالی ترسیم می کرد اما به احتمال زیاد آقای پاور چنین نخواهد کرد. این ایده که بانک مرکزی آمریکا همواره آماده است در صورت بروز مشکل برای بورس این کشور وارد عمل شود در دوره سه رئیس قبلی این نهاد یعنی خانم یلن، بن برنانکی و آلن گرین اسپن به روند بورس کمک کرده بود. در بحران مالی سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ بانک مرکزی نرخ های بهره را به نزدیکی صفر رساند و به خرید اوراق قرضه پرداخت در نتیجه بازده اوراق خزانه کاهش یافت و سرمایه گذاران به سمت بورس حرکت کردند. بدین ترتیب شاهد رشد قابل ملاحظه شاخص های مالی بودیم.

اکنون این سوال مطرح است که آیا آقای پاول در همین مسیر حمایتی حرکت خواهد کرد یا نه؟ باید به این نکته توجه کرد که در حال حاضر بانک مرکزی باید با سرعت بیشتر در مسیر حفاظت از اقتصاد و جلوگیری از داغ شدن بیش از حد آن حرکت کند. اعضای کمیته سیاست گذاری بانک مرکزی آمریکا به لزوم افزایش مجدد نرخ های بهره آگاه هستند زیرا این باور وجود دارد که تداوم سیاست های حمایتی به رشد شدید نرخ تورم منجر می شود.

همچنین بانک مرکزی معتقد است شرایط اقتصادی خوب است و ریسک بزرگی در افق مشاهده نمی شود. این دیدگاه مثبت و تمایل به کاهش سریع حمایت ها در ۲۰ سال اخیر بی سابقه بوده است. اثر این تغییر دیدگاه برای اقتصاد آمریکا و جهان چه خواهد بود؟ واقعیت این است که افزایش نرخ‌های بهره سبب خروج سرمایه ها از بورس می شود و میزان اعطاء اعتبارات به مصرف‌کنندگان و شرکت ها کاهش خواهد یافت. در نتیجه نرخ رشد اقتصادی کاهش می‌یابد.

بانک مرکزی آمریکا تاکنون بسیار محتاطانه عمل کرده و این ریسک وجود دارد که نرخ تورم رشد شدید داشته باشد و حباب های در بورس شکل گیرد. عده ای از تحلیلگران معتقدند همین حالا نیز بخشی از رشد شاخص های مالی حبابی است. حرکت سریع تر بانک مرکزی آمریکا به سمت کاستن از حمایت ها قطعا سبب کاهش شاخص های مالی و رشد ارزش دلار می شود و شوک های بزرگ به بازارهای اروپایی و آسیایی وارد خواهد شد. آقای پاول طرفدار کاهش سریع حمایت های بانک مرکزی است و بعید است اگر بورس آمریکا سقوط کند اقداماتی برای نجات آن انجام دهد.

به این ترتیب سرمایه گذاران باید برای افزایش ارزش دلار، نوسان های بزرگ در شاخص های مالی و افزایش فشار بر قیمت مواد خام آماده باشند. البته تغییرات شاخص دلار، قیمت مواد خام و شاخص های مالی در بورس های بزرگ، تنها تحت تاثیر تصمیم های بانک مرکزی آمریکا قرار ندارد.

در زیر نمودار تغییرات شاخص دلار در یک ماه اخیر نشان داده شده است:

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *