نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۷کد خبر: ۵۹۱۷۷

نگاه تحلیلگران به افق بازار فلز زرد چگونه است؟

چند نکته درباره وضعیت بازار طلا و افق قیمت ها

جهان سهم _ قیمت طلا در سال گذشته رشد ۱۵۰ دلاری داشت و امسال تاکنون عملکرد بازار این فلز گرانبها مثبت بوده است. بسیاری از تحلیلگران معتقدند در سال جاری میلادی نیز مانند سال گذشته، عملکرد بازار فلز زرد مثبت خواهد بود. کاهش ارزش دلار، انتظارات تورمی، ریسک های ژئوپولیتیک و وضعیت بازارهای مالی مهمترین عوامل موثر بر ..

قیمت طلا هستند.

سال گذشته بانک مرکزی آمریکا نرخ های بهره را سه بار بالا برد و قاعدتا این اقدام باید به افزایش ارزش دلار در برابر ارزهای معتبر منجر می شد اما به دلیل وضعیت خوب اقتصادی در منطقه یورو و انگلستان، ارزش دلار در برابر یورو و پوند کاهش پیدا کرد و این عاملی برای رشد قیمت طلا بود. شاخص دلار که ارزش این ارز را در برابر سبدی از ۶ ارز معتبر نشان می دهد سال پیش حدود ۱۰ درصد پایین آمد.

امسال بانک مرکزی آمریکا قصد دارد سه بار دیگر نرخ های بهره را بالا ببرد. اگر مانند سال قبل، افزایش نرخ ها به رشد شاخص دلار منجر نشود و شاهد افت ارزش دلار باشیم قیمت طلا در مسیر رشد حرکت خواهد کرد. نکته جالب توجه این است که بانک های مرکزی اروپا، انگلستان و ژاپن قصد دارند سیاست های حمایتی خود را محدود کنند و این اقدام رشد ارزش ارزهای دیگر در برابر دلار را موجب می شود. البته برخی کارشناسان می گویند امسال بانک مرکزی آمریکا بیش از سه بار نرخ های بهره را بالا خواهد بود. در هر حال احتمال رشد شاخص دلار وجود دارد و اگر این احتمال تحقق یابد فشار بر قیمت طلا بیشتر خواهد شد.

عامل بعدی که بر قیمت فلز زرد تاثیر دارد انتظارات تورمی است. طلا همواره به عنوان یک حوزه امن سرمایه گذاری در دوران رشد نرخ تورم مطرح بوده است و کارشناسان به احتمال رشد سریع نرخ تورم در اقتصادهای توسعه یافته به ویژه آمریکا اشاره می کنند. به باور آنها، اجرای سیاست های انبساطی بانک های مرکزی در سال های اخیر سبب شده زمینه برای رشد سریع تر نرخ تورم فراهم شود و اکنون ضروری است اقداماتی از سوی بانک های مرکزی برای مقابله با این احتمال صورت گیرد.

اساساً یک عامل تمایل بانک مرکزی آمریکا و دیگر بانک های مرکزی به محدود کردن سریعتر سیاست های انبساطی هراس از رشد نرخ تورم است. به اعتقاد برخی اقتصاددان ها، بانک مرکزی آمریکا با سرعت لازم در مسیر بالا بردن نرخ های بهره حرکت نکرده و خطر افزایش نرخ تورم زیاد است. به همین دلیل پیش بینی شده نرخ تورم در آمریکا و دیگر اقتصادهای توسعه یافته در ماه های آینده به ارقام بالاتر خواهد رسید و این امر بر جذابیت طلا افزوده است.

عامل دیگر حمایت کننده از قیمت طلا، تداوم و تشدید ریسک های سیاسی است. تنش در روابط آمریکا و کره شمالی و احتمال بروز جنگ تجاری بین آمریکا و چین، تقاضا برای حوزه های امر سرمایه گذاری را بیشتر می کند. پیش بینی شده در سال جاری میلادی این تنش ها افزایش خواهد یافت. دولت آمریکا در مسیر کاستن از کسری تجاری این کشور تدابیری برای محدود کردن واردات کالاهای چینی اتخاذ کرده و در آینده اقدامات جدیدی در همین جهت انجام خواهد شد. طبیعی است که دولت چین به اقدامات تلافی‌جویانه دست خواهد داد.

از سوی دیگر تنش در روابط کره شمالی و آمریکا افزایش یافته و دولت آمریکا تحریم های جدید علیه این کشور اعمال کرده است. این تنش ها تاثیرات منفی در روابط دو کشور و منطقه شرق آسیا خواهد داشت.

قیمت طلا امروز افزایش یافته و در نظرسنجی این هفته کیتکو درباره تغییرات قیمت طلا در هفته پیش‌رو دیدگاه تحلیلگران و سرمایه‌گذاران عموماً این بود که قیمت ها افزایش خواهد یافت اما تردیدهایی درباره تحقق این پیش بینی وجود دارد.

در بلندمدت یعنی تا پایان سال جاری میلادی، تحلیلگران معتقدند قیمت طلا بالاتر از ارقام کنونی قرار خواهد داشت و احتمالا به محدوده 1400 دلار خواهد رسید.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر اونس طلا در شش ماه اخیر نشان داده شده است:

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *