نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۳/۶کد خبر: ۶۱۷۶۳

بانک ها با رقابت شدید از سوی موسسات دیگر مواجهند

روندهای اصلی در استفاده از بانکداری موبایل

جهان سهم _ در دنیای دیجیتال کنونی اکثر مدیران بانک ها و نهادهای مالی کوچک و بزرگ به اهمیت ارائه خدمات بانکداری موبایل به مشتری ها آگاه هستند. برای آندسته از مدیران که هنوز به حیاتی بودن این خدمات باور ندارند در ادامه به یافته های بانک سیتی گروپ در نظرسنجی از ۲۰۰۰ بزرگسال آمریکایی اشاره می کنیم. در نظرسنجی مشخص شد استفاده ..

از اپلیکیشن های بانکداری موبایل با 31 درصد، پس از اپلیکیشن های شبکه های اجتماعی (55 درصد) و اپلیکیشن های آب و هوا (33 درصد) در جایگاه سوم استفاده از سوی مردم قرار دارند.

نخست آنکه اپلیکیشن بانکداری موبایل در مرکز زندگی دیجیتال مصرف کنندگان قرار دارد و دوم آنکه اکنون بیش از هر زمان دیگر بانک ها در حال رقابت با نهادهای غیربانکی نظیر شبکه های اجتماعی، خرده فروش ها و .. در ایجاد یک تجربه ایده آل موبایلی برای مشتری ها هستند.

بخشی از نظرسنجی نشان می دهد روند امور در آینده به چه سمت خواهد بود و ثابت شد میزان استفاده از خدمات بانکداری موبایل در جامعه به سرعت در حال افزایش است.

سال گذشته میزان استفاده از بانکداری موبایل در آمریکای شمالی 25 درصد افزایش یافته است و یکی از عوامل این رشد سریع، ارائه ویژگی های جدید از سوی بانک ها در اپلیکیشن های بانکداری است. غیر از خدمات عمومی نظیر چک کردن حساب و پرداخت، سیتی گروپ در اپلیکیشن بانکداری موبایل خود ویژگی های جدید از جمله جایگزین کردن کارت پرداخت ارائه کرده است که اهمیت بالایی برای مشتری ها دارد.

برخی ویژگی های جدید که در این اپلیکیشن ارائه می شود پرکاربرد نیست برای مثال میزان گم شدن کارت یا سرقت آن آنقدر زیاد نیست که همه از آن استفاده کنند اما ارائه ویژگی جایگزین کردن کارت گم شده یا به سرقت رفته به مشتری این احساس را می دهد که خدمات کامل در اختیارش قرار گرفته است.

ویژگی دیگر در حوزه ارائه خدمات بانکداری موبایل در سیتی گروپ "اطلاع رسانی مداوم" است. مدیر بخش خدمات دیجیتال این بانک می گوید: "یکی از استراتژی های ما آگاه کردن دائمی مشتری ها از خدمات موجود و جدید است. ما هنگامیکه خدمتی جدید را آغاز می کنیم درباره آن، قبل، حین و بعد از ارائه به مشتری اطلاع رسانی می کنیم و این رویه سبب می شود ما در ذهن مشتری باقی بمانیم. این کار بارها انجام می شود در نتیجه بانک و خدمات آن از ذهن مشتری ها پاک نمی شود."

در نظرسنجی سیتی گروپ سه روند در حوزه عادات مشتری ها در بانکداری موبایل آشکار شده است:

نخست آنکه مشتری ها معتقدند سهولت در ارائه خدمات در کانال بانکداری موبایل به سود آنهاست. این موضوع اهمیت بالایی دارد زیرا باور مشتری به مفید بودن یک خدمت او را به استفاده مکرر از آن سوق می دهد. پاسخ دهندگان بطور متوسط توانسته اند 45 دقیقه در وقت خود صرفه جویی کنند زیرا قادر بودند در هنگام استراحت در خانه، در تختخواب و حتی پشت میز کار خود در محل کار، از خدمات استفاده کنند.

دوم آنکه اعتماد مشتری ها به نهادهای مالی بالا باقی مانده است. این عامل نیز در جذب و حفظ مشتری اهمیت بالایی دارد. در واقع 87 درصد پاسخ دهندگان اعلام کردند برای پردازش اطلاعات مالی شان بانک ها را به موسسات مالی غیربانکی ترجیح می دهند. البته کارشناسان معتقدند احتمال تغییر این وضعیت وجود دارد زیرا از یک سو اعتماد مشتری ها به موسسات یاد شده در حال افزایش است و از سوی دیگر این موسسات هر روز امکان و خدمت جدید در اختیار مشتری ها قرار می دهند. بانک ها برای حفظ جایگاه خود باید بتوانند با این موسسات رقابت کنند.

سومین مورد، اطمینان استفاده کنندگان از خدمات بانکداری موبایل در بخش وضعیت حساب های خود، بر مبنای توانایی دسترسی سریع به اطلاعات حساب است. 91 درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی معتقد بودند تجربه مثبت داشته اند و این به معنای آگاهی بیشتر، نگرانی کمتر درباره مدیریت حساب و درک بهتر خدمات بانک است.

حال باید به این نکته مهم اشاره کنیم که بانک ها باید در مسیر ارائه خدمات کامل تر و آگاه کردن مشتری ها از این خدمات با سرعت بیشتری حرکت کنند. بویژه نسل جوان باید مورد توجه خاص قرار گیرد. در این حوزه، نوآوری بسیار مهم است. مشتری ها باید بتوانند تا حد امکان احساس آرامش کنند و با سهولت به خواسته ها خود دست یابند.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *