نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۷/۴/۱۷کد خبر: ۶۳۱۰۷

ویژگی مشترک استیو جابر و بیل گیتس

جهان سهم_ اگرچه استیو جابز و بیل گیتس در دوره های گوناگون فعالیت های شغلی، رقیب هم بودند اما در بسیاری از ویژگی ها مشترک بودند. الون ماسک مدیر شرکت اسپیس ایکس می گوید: "مسلم است که هر دو نفر از هوش و خلاقیت بالا برخوردار بودند ..

با این حال آنچه واقعاً به آنها کمک کرد چنین شرکت های موفق و بزرگی را تاسیس کنند و در فعالیت های شان موفق باشند توانایی آنها در جذب افراد توانمند و باهوش و به دست آوردن احساس وفاداری کارمندان است."

آقای ماسک می گوید: "توانایی جذب و انگیزه دادن به افراد توانا و هوشمند، برای موفقیت یک شرکت حیاتی است زیرا یک شرکت گروهی از افراد است که گردهم می آیند تا محصول یا خدمتی را به وجود آورند. گاه افراد این حقیقت اولیه و ساده را فراموش می کنند. اگر بتوانید چنین افرادی را گردهم آورید و در راه رسیدن به یک هدف، با هم کار کنید، در نهایت محصولی عالی به دست خواهد آمد و چنین محصولی مشتری ها را جذب می کند و هرچه مشتری های بیشتری پیدا کنید شرکت موفق تر خواهد بود."

این واقعیتی ساده است اما یافتن و استخدام اینگونه افراد کار آسانی نیست. به همین دلیل بسیاری از شرکت ها از شیوه های غیر معمول برای جذب نیروهای جدید استفاده می کنند. برای مثال شرکت مایکروسافت در واشنگتن ترتیب داده تا کارکنان به غذاهای کاملا ارگانیک دسترسی داشته باشد، به رایگان به محل کار آورده شوند و به خانه باز گردانده شوند و حیوانات خانگی آنها بیمه هستند. همچنین کارمندان شرکت اپل برای استفاده از محصولات شرکت تخفیف دریافت می کنند و در محیط کار خود به مراکز تفریحی دسترسی دارند.

این گونه امکانات عجیب به نظر می رسند اما تاثیری فوق العاده داشته اند. هر دو شرکت در صدر فهرست شرکت هایی قرار دارند که متقاضیان کار ترجیح می دهند در آنها کار کنند. اما شرکت ها برای استخدام و حفظ نیروی کار توانمند و خلاق به عاملی دیگر نیازمند هستند و در اینجاست که نقش "انگیزه" برجسته می شود. متخصصان نیروی انسانی معتقدند کارکنانی که احساس می کنند در رسیدن شرکت به هدف خود نقش دارند بسیار بهره ورتر و با انگیزه تر از دیگران هستند.

شرکت مایکروسافت در سال های اولیه فعالیت، به تمام کارکنان بخشی از مالکیت شرکت را جایزه می داد و این عامل به افزایش نوآوری آنها و تبدیل شدنشان به افرادی ثروتمند پس از عرضه سهام شرکت مایکروسافت در بورس آمریکا منجر شد. همچنین استیو جابز در شرکت اپل کارکنان را در روند تصمیم‌گیری مشارکت می داد. او از گروه های مختلف برای کار روی پروژه هایی که ظرفیت های بزرگ داشتند استفاده می کرد. هنگامی که آنها گزارش خود را ارائه می کردند او به ایده های تمامی آنها گوش می کرد و سپس بهترین ایده را انتخاب می کرد.

با آنکه استیو جابز گاه مدیری سختگیر بود اما استراتژی مدیریت او بر تولید خلاقانه ترین محصول مبتنی بود و روند انتخاب محصول و تولید آن سبب ایجاد انگیزه در کارکنان می شد.

آقای ماسک از استراتژی منحصر به فرد خود برای ایجاد انگیزه در کارکنان استفاده می کند و ترتیب می دهد آنها احساس کنند بخشی از تیمی بزرگ تر هستند که در تحقق اهداف شرکت تاثیر دارند. او از مدیران ارشد شرکت می خواهد راه هایی برای ایجاد انگیزه در تیم ها، کاهش موانع و تسهیل دستیابی به اهداف بیابند. مدیران شرکت اسپیس ایکس در خدمت تیم هستند تا به آنها کمک کنند بهترین عملکرد را برای شرکت داشته باشند.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *