نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۷/۴/۱۹کد خبر: ۶۳۱۲۴

"نقدشوندگی" در بازار سهام از مهمترین اصول است

امروز در شرکت بورس پنجمین سالگرد ورود تاپیکو به بورس، ۱۹ تیرماه با حضور معاون ناشران و مدیرعامل تاپیکو برگزار شد. معاون ناشران و اعضاء شرکت بورس در بخشی از صحبت‌هایش در این مراسم گفت: با توجه به وضعیت مطلوب سهام تاپیکو اگر سهامداران درصد سهام شناور را تامین کنند، این شرکت می‌تواند به بازار اول بیاید.

در ابتدای این نشست حسینی مقدم با اشاره به ارزش تاپیکو در بورس تهران،  گفت: ارزش ثبتی تاپیکو زمانی که به بورس آمد، حدود ۵ هزار میلیارد بود، پس از گذشت ۵ سال، اکنون ارزش این شرکت به ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده که این نشان از رشد تاپیکو طی این سال‌ها دارد.

معاون ناشران و اعضاء شرکت بورس ادامه داد: همانطور که می‌دانید مهم‌ترین اصل برای سهامداران نقدشوندگی سهام  شرکت است که خوشبختانه سهام تاپیکو جزو سهم‌های پرگردشی است که از نقدشوندگی بالایی برخوردار است.

او با اشاره به حضور تاپیکو در بازار دوم گفت: با توجه به وضعیت مطلوب سهام تاپیکو اگر سهامداران درصد سهام شناور را تامین کنند این شرکت می‌تواند به بازار اول بیاید.

در ادامه این نشست محمود مخدومی. مدیرعامل تاپیکو در شرح وضعیت پرتفوی این شرکت گفت: در حال حاضر ۳۸ شرکت کنترلی و ۴۲ شرکت غیرکنترلی در پرتفوی این شرکت موجود است که از این تعداد ۳۳ شرکت آن بورسی و ۴۷ شرکت آن غیربورسی است.

او درباره جایگاه تاپیکو در رتبه‌بندی IMI۱۰۰ بیان کرد: تاپیکو در رتبه‌بندی ۱۰۰ شرکت برتر ایران در سطح فروش به عنوان بیست‌وسومین شرکت، در سطح سودآوری و لرزش افزوده به عنوان یازدهمین شرکت، در سطح صادرات به عنوان چهاردهمین شرکت و از منظر ارزش بازار به عنوان هشتمین شرکت انتخاب شد.

مدیرعامل تاپیکو در مورد بازدهی سهام بورسی تاپیکو در سال ۹۶ گفت: در سال گذشته بازده پرتفوی بورسی تاپیکو ۳۶.۶ درصد، بازده شاخص شیمیایی ۳۱.۹ درصد و بازده شاخص کل این شرکت ۲۴.۳درصد بوده است. اصلاح ساختار مالی تاپیکو با افزایش سرمایه ۳۸۰۰ میلیارد تومانی در آبان ماه سال ۹۶ انجام شد و این مهم توانست تاپیکو را به عنوان برترین شرکت بورسی کشور بر اساس سرمایه ثبتی برساند.

مخدومی افزود: در سال گذشته تلاش بسیاری برای شفافیت بیشتر تاپیکو انجام شد که در نتیجه این شرکت توانست بر اساس شاخص‌های قابلیت اتکا و به موقع بودن اطلاعات در بین شرکت‌های پذیرفته شده در بورس از رتبه ۲۳۸ به ۸۴ و دربین شرکت‌های هلدینگ از رتبه ۲۹ به ۱۱ برسد.

مدیرعامل تاپیکو درباره صادرات این شرکت گفت: با توجه به تمهیدات اندیشیده شده سهم صادرات شرکت‌های تابعه تاپیکو از ۳۱ درصد در سال ۹۵ به ۴۰ درصد در سال ۹۶ رسید.

مخدومی مقایسه‌ای در خصوص سهم شرکت‌ها از سود سرمایه‌گذاری‌های تاپیکو انجام داد و گفت: در حال حاضر پتروشیمی مارون با ۱۷ درصد، پتروشیمی جم با ۱۵ درصد و پتروشیمی فن‌آوران با ۱۴ درصد در صدر شرکت‌های سودآور تاپیکو قرار گرفته‌اند.

وی افزود: ما از سمت دولت مکلف شدیم که بیشتر به سمت سهامداری برویم و کمتر در مدیریت دخالت کنیم، هدف این است که سعی کنیم که طرح جدید اجرا نکنیم و کسانی طرح اجرا  کنند که در چارچوب وظایفشان اجرای پروژه باشد. ما مکلفیم که شرکت‌های کوچک مقیاس، کم سودده یا زیان‌ده را واگذاری قرار دهیم. ما چند شرکت زیان‌ده داریم که به این زودی قابلیت ورود به بورس را ندارند.

مخدومی درباره تاثیر تحریم ها بر شرکت نیز گفت: در حوزه بانک تدابیر لازم اندیشیده شده است. ما سه بانک در سه کشور که دو تا اروپایی و یکی آسیایی است را پیش‌بینی کرده ایم. از طرفی قول قطعی به ما داده شده که ما از نظر لجستیک مشکلی نخواهیم داشت. همه چیز برمی‌گردد به اروپا که چقدر به برجام پایبند باشد که البته به نظر من خبرهای خوب در این مورد بیشتر از خبرهای بد است.

وی در پاسخ به اینکه چرا هنوز برای ستاره خلیج فارس اطلاعات را در کدال نگذاشتید گفت: تنها موضوع جذابِ کم اطلاع همین نفت ستاره است. پروژه‌های ملی که حدود ۱۰ سال طول می‌کشد، مشکلات خاص خود را دارند، اگر فاز ۳ راه بیفتد، ۵۰ درصد بنزین کشور را خواهد داد و ۵۰ درصد مابقی را دیگر پالایشگاه‌ها خواهند داد. ما پیگیری می‌کنیم که این پالایشگاه را در منطقه ثبت کنیم تا از تخفیف مالیاتی به مدت هفت سال بهره‌مند شویم. به طوری که مالیات در این مدت صفر می شود. انتقادات شما پذیرفته است امکان انتشار صورت های مالی وجود نداشت، به خاطر همین هم گفته می‌شود این شرکت باید بورسی شود که این الزامات را رعایت کند.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *