نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۴/۳۱کد خبر: ۶۴۲۱۶

کارشناسان به احتمال تغییر جهت قیمت طلا اشاره کرده اند

ترامپ، شاخص دلار و بازار طلا

جهان سهم _ هفته گذشته قیمت طلا و سه فلز گرانبهای دیگر کاهش یافت و در نظرسنجی این هفته کیتکو پیش بینی شده در روزهای آینده قیمت طلا در مسیر کاهش حرکت خواهد کرد. بازار طلا عمدتا تحت تاثیر تغییرات شاخص دلار قرار دارد تحولات در بازارهای مالی نیز بر قیمت ها تاثیر می گذارد. در ادامه به بررسی این دو عامل می‌پردازیم. شاخص ..

دلار که ارزش این ارز را در برابر سبدی از شش ارز معتبر نشان می دهد در سه ماه اخیر رشد کرده و به نزدیکی بالاترین میزان در یک سال اخیر رسیده است. سال پیش این شاخص ۱۱ درصد کاهش یافته بود اما در ماه های اخیر تحولات مختلف سبب شده عملکرد آن مثبت شود.

نخستین عامل فشار بر قیمت طلا، حرکت بانک مرکزی آمریکا در مسیر محدود کردن برنامه های حمایتی پولی است. احتمال رشد سریع نرخ تورم، بانک مرکزی آمریکا را وادار کرده نرخ های بهره را بالا ببرد و این نهاد مصمم است در سال جاری ۲ بار دیگر این اقدام را انجام دهد. تحقق این امر به رشد ارزش دلار و کاهش بیش از پیش قیمت طلا منجر می شود به ویژه از آنجا که سیاست های حمایتی بانک های مرکزی دیگر تغییری نکرده است نسبت دلار به یورو، پوند و ین رو به رشد است.

اما اخیراً ترامپ درباره افزایش ارزش دلار اظهارنظر کرده و اکنون عده ای از کارشناسان به این موضوع اشاره می کنند که ممکن است در آینده شاهد رشد قیمت طلا باشیم. اواخر هفته پیش ترامپ در مصاحبه ای نسبت به افزایش ارزش دلار ابراز نارضایتی کرد و همین دیدگاه سبب شد شاخص دلار کاهش یابد. البته عملکرد بازار طلا هفته پیش در مجموع منفی بود.

ترامپ در سخنان خود گفت: ارزش یوان به سرعت در حال کاهش است و رشد ارزش دلار و افزایش نرخ های بهره نگرانی هایی درباره اقتصاد آمریکا به وجود خواهد آورد." رشد ارزش دلار قیمت کالاهای تولید شده در آمریکا را برای دارندگان دیگر ارزها گران می کند و سبب کاهش رقابت‌پذیری اقتصاد آمریکا می شود. در واقع ترامپ خواهان دلار قدرتمند است اما نه دلار بسیار قدرتمند.

واکنش بانک مرکزی آمریکا به سخنان ترامپ اهمیت بالایی برای بازار طلا دارد. باآنکه مقامات بانک مرکزی آمریکا اعلام کرده اند مستقل عمل می کنند و تحت تاثیر دیدگاه ترامپ قرار نخواهد گرفت اما ترامپ همواره خلاف عرف عمل کرده و ممکن است فشارهایی بر بانک مرکزی وارد کند تا این نهاد نرخ های بهره را با سرعت کمتری بالا ببرد. جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا در سخنان چند روز پیش خود در جمع دو کمیته از مجلس سنا بر استحکام شاخص های اقتصادی آمریکا تاکید کرد و سرمایه گذاران معتقدند این سخنان به معنای افزایش مکرر نرخ های بهره در فصول آینده است.

در هفته پیش رو گزارش مهم از اقتصاد آمریکا منتشر می شود و هر خبر مثبت احتمال افزایش نرخ های بهره را بیشتر می کند و فشار بر قیمت طلا افزایش می یابد. سال گذشته میلادی نسبت یورو به دلار بیش از ۲۰ درصد رشد کرد زیرا وضعیت شاخص های اقتصادی در منطقه بسیار خوب بود و امیدهایی به کاهش سیاست های حمایتی بانک مرکزی اروپا وجود داشت اما در شش ماه نخست سال جاری میلادی نیمی از این رشد از میان رفته است.

در هفته پیش‌رو اظهار نظرهای مقامات بانک مرکزی آمریکا و ترامپ و اخبار مربوط به تتنش های تجاری بین آمریکا و اتحادیه اروپا، بر قیمت طلا تاثیر می گذارند. البته کارشناسان معتقدند جهت حرکت شاخص دلار در ماه های آینده صعودی است و این خبری بد برای سرمایه گذاران در بازار طلاست.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر اونس طلا در شش ماه اخیر نشان داده شده است:

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *