نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۹:۵۸ - ۱۳۹۷/۸/۶کد خبر: ۶۵۰۳۲

سرمایه گذاران و شرکت ها محتاطانه عمل می کنند

تداوم رشد ارزش دلار و ضعف اقتصاد

جهان سهم _ در روزهای اخیر همزمان با افزایش ارزش دلار، مدیران شرکت های آمریکایی در حال صحبت کردن درباره چالش های پیش روی خود هستند، چالش هایی که تا چند ماه پیش وجود نداشت و یکی از مهمترین این چالش ها، افزایش ارزش دلار است. واقعیت این است که افزایش ارزش دلار در برابر ارزهای دیگر سبب می شود شرکت های آمریکایی برای فروش ..

کالاهای خود به مشتریان خارجی با مشکل مواجه شوند. کاهش شاخص های مالی در بورس آمریکا در دو هفته اخیر سبب سردرگمی بسیاری از سرمایه گذاران شده زیرا عملکرد شرکت های بورسی عموما خوب بوده و نیز برنامه کاهش مالیات ها که از ابتدای امسال اجرا شده به نفع شرکت‌ها بوده است. همچنین سود شرکت ها در مجموع بالاتر از پیش‌بینی‌ها بوده است.

اما رشد ارزش دلار که انتظار می رود در آینده قابل پیش بینی ادامه پیدا کند لطمات بزرگ شرکت های بورسی آمریکا وارد می کند زیرا کالاهای آنها را برای خریداران خارجی گران کرده است. به همین دلیل بسیاری از شرکت ها در گزارش های خود پیش بینی سود ماه های آینده را کاهش داده اند. نکته مهم دیگر افزایش نرخ های بهره و قیمت سوخت و آشکار شدن نخستین تاثیرات تنش های تجاری بر اقتصاد آمریکا و جهان است.

با توجه به این عوامل منفی، مدیران شرکت‌های آمریکایی دیدگاه‌های محتاطانه درباره سوددهی ارائه کرده اند البته پیام کلیه گزارش عملکرد و پیش‌بینی سود همچنان مثبت است اما سرمایه‌گذاران معتقدند شرایط اقتصاد آمریکا و وضعیت بورس این کشور در سال آینده میلادی با سال جاری بسیار متفاوت است البته باید دید تاثیر عوامل منفی چه اندازه خواهد بود.

هرچه شاخص دلار بالاتر رود و تنش های تجاری شدت بیشتری پیدا کند مسلماً فشار بر اقتصاد بیشتر خواهد شد. فعلا مدیران شرکت ها معتقدند در سه ماهه اول و دوم سال آینده سود مناسب از فعالیت های شان کسب خواهند کرد. نکته مهم دیگر این است که بر میزان ابهام‌ها درباره آینده افزوده شده است. در نتیجه شرکت ها برای سرمایه گذاری و مصرف کنندگان برای مصرف احتیاط می کنند. در واقع شرکت‌ها باید خود را برای شرایط بد احتمالی در آینده آماده کنند و هر چه بر میزان ابهام‌ها افزوده شود آینده دشوارتر خواهد بود.

بیش از یک سوم شرکت هایی که تاکنون گزارش عملکرد سه ماهه سوم خود را منتشر کرده‌اند به تعرفه های اعمال شده از سوی آمریکا بر کالاهای وارداتی چین و اتحادیه اروپا به عنوان یک عامل منفی اشاره کرده اند. بویژه شرکت های فعال در حوزه فناوری در آینده شاهد افزایش هزینه های خود خواهند بود و یک دلیل کاهش شدید قیمت سهام آنها همین است. البته اگر نرخ رشد اقتصادی جهان کاهش یابد همه صنایع لطمه خواهند دید.

پیش بینی شده در هفته پیش رو شاخص دلار یعنی ارزش این ارز در برابر سبدی از شش ارز معتبر رشد خواهد کرد البته این هفته تعداد زیادی گزارش مهم از اقتصاد چین، ژاپن، منطقه یورو، انگلستان و آمریکا منتشر می شود و هر خبر تاثیر خاص خود را بر ارزش دلار، یورو، پوند و ین خواهد داشت.

موضوع بعدی افزایش جذابیت دلار به عنوان حوزه امن سرمایه‌گذاری تحت تاثیر افزایش ریسک هاست. نهادهای تحلیلگر به افزایش ریسک ها برای رونق اقتصاد جهان اشاره کرده اند و نیز عواملی نظیر تنش های تجاری بین آمریکا و چین، به قدرت رسیدن احزاب راستگرا در اروپا و غیره سبب جذابیت دلار می‌شوند. پایان این هفته دو گزارش از وضعیت بازار کار آمریکا منتشر می شود که پیش بینی شده مثبت خواهد بود البته احتمال دارد برخی گزارش‌هایی که در روزهای آینده منتشر می شود نشان دهد ضعف‌هایی در اقتصاد این کشور پدید آمده است اما تا زمانی که سیاست های پولی بانک مرکزی آمریکا در حال محدود شدن و سیاست های پولی بانک های مرکزی دیگر انبساطی است شاخص دلار رشد خواهد کرد.

در زیر نمودا رتغییرات شاخص دلار در شش ماه اخیر نشان داده شده است:

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *