نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۸/۲۰کد خبر: ۶۵۱۵۶

سه عامل بر قیمت ها فشار وارد می کنند

چند نکته مهم برای فعالان بازار فلزات پایه

جهان سهم _ سرمایه گذاران در بازار فلزات پایه در ماه های اخیر بر روابط چین و آمریکا تمرکز کرده اند و به دلیل شدت پیدا کردن تنش های تجاری بین دو کشور که بزرگترین مصرف کنندگان این فلزات هستند درباره افق بازار فلزات یادشده نگرانی های قابل ملاحظه وجود داشته است. آمریکا در مسیر اعمال فشار بر چین با هدف وادار کردن این کشور به بازکردن ..

درهای اقتصاد خود به روی کالاهای صادراتی آمریکا، تاکنون بر ۲۶۰ میلیارد دلار کالای صادراتی چین تعرفه اعمال کرده و به احتمال زیاد به زودی بر کل کالاهای صادراتی این کشور که حدود ۵۶۰ میلیارد دلار است تعرفه اعمال می کند. در مقابل چین اقدامات مشابه انجام داده است در نتیجه انتظار می رود اثرات منفی این تنش ها که از پیش نمایان شده بیشتر شود.

قرار است ترامپ و رئیس جمهوری چین پایان ماه جاری میلادی مذاکراتی داشته باشند اما بعید است این مذاکرات به نتیجه مثبت منجر شود. دولت آمریکا در حوزه های متنوع از عملکرد چین ناراضی است و درخواست‌های متعدد مطرح کرده است. در مقابل چین اعلام کرده از جنگ تجاری استقبال نمی کند اما برای حفظ منافع خود هر اقدامی انجام خواهد داد.

بدین ترتیب برای مدتی نسبتاً طولانی تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا یک عامل فشار بر قیمت فلزات پایه خواهد بود. صندوق بین‌المللی پول پیش بینی خود نرخ رشد اقتصادهای بزرگ در سال جاری و سال آینده را کاهش داده و تحقق این پیش بینی به معنای رشد کندتر تقاضا برای مواد خام از جمله فلزات پایه است.

دومین عامل فشار بر قیمت فلزات پایه، رشد شاخص دلار است. این شاخص در ماه های اخیر رشد قابل ملاحظه داشته زیرا بانک مرکزی آمریکا برنامه بالا بردن نرخ های بهره را دنبال کرده و قصد دارد سال آینده نیز سه بار نرخ های بهره را بالا ببرد. این برنامه رشد ارزش دلار را در پی دارد و سبب گران شدن فلزات پایه برای دارندگان دیگر ارزها و کاهش تقاضا می شود. به ویژه در اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه آسیایی که دچار مشکلات ارزی هستند رشد ارزش دلار بر شدت این مشکلات افزوده است.

سال جاری همزمان با افزایش ارزش دلار، این اقتصادها دچار مشکلات ارزی شده اند زیرا رشد اقتصادی آنها عمدتاً حاصل استقراض به ارزهای خارجی بوده و اکنون توانایی کمتری برای بازپرداخت بدهی های خود دارند. همچنین به دلیل رشد نرخ های بهره در آمریکا سرمایه ها در حال خروج از این کشورهاست. ضعف این اقتصادها نگران کننده است و یک نکته مهم این است که کاهش نرخ رشد اقتصادی چین سبب می شود تقاضای داخلی در این کشور برای کالاهای صادراتی اقتصادهای یاد شده کم شود. این یک فشار مضاعف بر اقتصادهای آسیایی محسوب می شود.

در نهایت باید به عرضه کافی فلزات پایه از معادن اشاره کرد. ابتدای سال جاری میلادی پیش بینی شده بود اختلال‌هایی در عرضه رخ خواهد داد اما چنین نشده است.

سه عامل یاد شده پایدار هستند در نتیجه نمی توان انتظار داشت بازار فلزات پایه به رونقی که ابتدای امسال داشت بازگردد. عده ای از تحلیلگران با اشاره به عزم دولت چین برای حمایت از رشد و ثبات اقتصادی این کشور می گویند شرایط بازار فلزات پایه خوب خواهد شد اما واقعیت این است که نرخ رشد اقتصادی جهان در حال کاهش است و نیز حمایت های دولت چین به افزایش نرخ رشد اقتصادی این کشور منجر نخواهد شد زیرا در برنامه کلان اقتصادی دولت چین چنین هدفی وجود ندارد. دولت چین قصد دارد به تدریج نرخ رشد اقتصادی را کاهش دهد و همزمان به اصلاح ساختارهای دچار نقص اقتصاد بپردازد.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر تن مس از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون نشان داده شده است:

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *