نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۹/۴کد خبر: ۶۵۲۸۶

دلار، یورو و پوند در مرکز توجه سرمایه گذاران قرار دارد

بررسی وضعیت بازارهای ارز در هفته پیش رو

جهان سهم _ عملکرد شاخص دلار در یک هفته و یک ماه اخیر مثبت بوده و بسیاری از تحلیلگران معتقدند روند رشد ارزش دلار در برابر ارزهای معتبر ادامه پیدا خواهد کرد زیرا سیاست های حمایتی پولی در آمریکا در حال محدود شدن است اما در منطقه یورو، انگلستان و ژاپن بانک های مرکزی سیاست های حمایتی پول خود را حفظ کرده اند. اگر این پیش بینی ..

تحقق یابد بازار مواد خام در آینده تحت فشار بیشتری قرار خواهد گرفت. اما در هفته پیش رو وضعیت بازارهای ارز به چه شکل است؟ این هفته تعداد زیادی گزارش از اقتصاد منطقه یورو و آمریکا منتشر می شود و نیز سرمایه گذاران تحت تاثیر چند عامل دیگر قرار خواهند داشت.

دلار. روز سه شنبه در آمریکا شاخص اعتماد مصرف کنندگان، روز چهارشنبه نرخ رشد اقتصادی در سه ماهه سوم و فروش خانه های جدید و روز پنجشنبه تغییرات هزینه شخصی و درآمد شخصی و وضعیت بازار کار در هفته قبل اعلام خواهد شد. همچنین روز پنجشنبه گزارش نشست اخیر کمیته سیاست گذاری بانک مرکزی آمریکا منتشر می شود و در آن دیدگاه اعضای این کمیته درباره سرعت مناسب افزایش نرخ های بهره و وضعیت اقتصاد آمریکا اعلام خواهد شد.

نرخ رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه سوم سال جاری میلادی اهمیت بالایی دارد زیرا پیش بینی شده به تدریج نرخ آن کاهش خواهد یافت و اگر رقم نهایی نرخ رشد پایین تر از نرخ مربوط به سه ماهه دوم باشد دلار تحت فشار قرار می گیرد. بانک مرکزی آمریکا معتقد است نرخ های بهره باید همچنان بالا برده شود اما اگر نشانه های بیشتری از ضعف در اقتصاد این کشور نمایان شود سرعت افزایش نرخ ها کاهش می یابد و شاخص دلار پایین خواهد رفت. البته کاهش نرخ رشد اقتصادی آمریکا تدریجی خواهد بود در نتیجه نباید انتظار داشت شاخص دلار به سرعت کاهش پیدا کند. همچنین واقعیت این است که وضعیت بازار کار و بسیاری از بخش های اقتصاد آمریکا فعلا خوب است بنابراین به احتمال زیاد در نشست ماه جاری کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا نرخ های بهره برای چهارمین بار در سال جاری میلادی بالا برده خواهد شد. پیش بینی شده سال آینده نرخ ها سه بار بالا برده می شود.

یورو. این هفته تعدادی گزارش مهم از اقتصاد آلمان و منطقه یورو منتشر می شود و پیش‌بینی شده محتوای این گزارش ها نشان دهد ضعف هایی پدید آمده است. در ماه های اخیر برخی شاخص های مهم اقتصادی آلمان و منطقه یورو دچار ضعف شده اند و نیز اختلاف نظر بین دولت ایتالیا و اتحادیه اروپا بر سر بودجه یک عامل فشار بر ارزش یورو است. بانک مرکزی اروپا ابتدای امسال خرید ماهانه اوراق قرضه دولت های عضو منطقه یورو را به نصف کاهش داد و قصد دارد از ابتدای سال آینده میلادی سیاست‌های حمایتی خود را محدودتر کند اما اگر شرایط اقتصادی مناسب نباشد این کار انجام نخواهد شد. در این حالت ارزش یورو شانسی برای رشد ندارد. فردا رئیس بانک مرکزی اروپا سخنرانی خواهد کرد و محتوای سخنان او بر ارزش یورو اثر می‌گذارد. به نظر می رسد دیدگاه بانک مرکزی اروپا درباره افق اقتصاد منطقه یورو چندان مثبت نیست.

پوند. این هفته تعداد کمی گزارش از اقتصاد انگلستان منتشر می شود و تمرکز سرمایه گذاران بر برنامه برگزیت است. پیش نویس برنامه خروج این کشور از اتحادیه اروپا به تصویب اتحادیه اروپا رسیده و چند روز دیگر این برنامه در مجلس انگلستان به رای گذاشته می شود. تقریباً تمامی طرف ها با این برنامه مخالف هستند و معتقدند این برنامه به زیان انگلستان است. در نتیجه بعید است برنامه یاد شده در مجلس عوام تصویب شود اما در هر حال ماه مارس سال آینده، انگلستان از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد. ریسک های سیاسی و اقتصادی سبب شده ارزش پوند تحت فشار قرار گیرد البته شاخص های اقتصادی انگلستان در شرایط امیدوار کننده قرار دارد بنابراین نباید انتظار داشت ارزش پوند سقوط کند.

تا روز جمعه که نشست گروه بیست اقتصاد بزرگ جهان برگزار می شود سرمایه گذاران در بازار ارز با احتیاط رفتار خواهند کرد. در این نشست مذاکراتی بین رهبران این کشورها انجام می شود و به ویژه گفتگوهای ترامپ و رئیس جمهوری چین مورد توجه سرمایه گذاران قرار خواهد داشت.

در زیر نمودار تغییرات شاخص دلار در 12 ماه اخیر نشان داده شده است:

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *