نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۷/۹/۵کد خبر: ۶۵۲۸۷

آیا راه حلی برای مشکلات اقتصاد جهان پیدا می شود؟

توجه ویژه سرمایه گذاران به نشست گروه بیست

جهان سهم _ پایان هفته جاری در روزهای جمعه و شنبه، نشست رهبران گروه ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان در بوینس آیرس آرژانتین برگزار می شود و نشست امسال از جهات مختلف اهمیت بالایی برای سرمایه گذاران در بازارهای مختلف دارد. در سال ۲۰۰۸ هنگامی که این نشست برای نخستین بار برگزار شد ماموریت آن یافتن راه حل برای خروج از بحران ..

مالی و رکود اقتصادی جهان بود و این ماموریت با موفقیت انجام شد. اکنون که ده سال از آن زمان می گذرد درباره حصول توافق بر سر موضوعات مهم جهان تردیدهای جدی وجود دارد و بعید است یک بیانیه مشترک درباره دو موضوع بسیار مهم جهان یعنی تجارت و تغییرات آب و هوایی منتشر شود زیرا اختلاف نظرهای عمیق بین رهبران کشورهای یاد شده وجود دارد و این مایه نگرانی سرمایه گذاران است.

عامل اصلی بروز اختلاف نظر بر سر این دو موضوع، موضع گیری های رئیس جمهوری آمریکاست. ترامپ از سال قبل اجرای سیاست های حمایت گرایانه تجاری را آغاز کرده و اعتقادی به لزوم تلاش برای حفظ محیط زیست و مبارزه با تغییرات آب و هوایی ندارد. در واقع او از زمان استقرار در کاخ سفید ایده "اول آمریکا" را مطرح کرده و اقدامات دولت او با هدف تحقق این ایده بوده است.

در ماه می ترامپ در نشست گروه ۷ اقتصاد صنعتی بیانیه مشترک نشست را رد کرد و در آن زمان نیز علت این اقدام اختلاف نظر او با رهبران ۶ کشور دیگر بر سر تعرفه ها و رویه های تجاری بود. کارشناسان معتقدند حصول اتفاق نظر اعضای گروه ۲۰ بر سر بیانیه مشترک دشوار خواهد بود. واقعیت این است که در ماه های اخیر بر اختلاف‌نظرها بین آمریکا و دیگر کشورها افزوده شده و بعید است نشست پایان هفته جاری سبب کاهش اختلافات شود.

نشست امسال گروه ۲۰ نخستین نشست پس از اعمال تعرفه از سوی آمریکا بر ۲۵۰ میلیارد دلار کالاهای صادراتی چین است. ترامپ ادعا می کند چین رویه های غیرعادلانه تجاری را دنبال می کند و حقوق دارایی های معنوی را رعایت نمی کند و اعمال تعرفه بر کالاهای صادراتی این کشور راهی برای وادار کردن آن به تغییر رفتار است. در مقابل چین تعرفه‌هایی بر بخشی از کالای صادراتی آمریکا اعمال کرده است.

البته اخیرا چین نامه ای به واشنگتن ارسال کرده که محتوای آن می تواند زمینه را برای توافق تجاری بین دو طرف فراهم کند اما ترامپ پیشنهادهای چین را ناکافی توصیف کرده است. تنش های تجاری بین چین و آمریکا که بزرگترین اقتصادهای بزرگ جهان هستند سبب کاهش نرخ رشد اقتصادی جهان خواهد شد. سازمان توسعه و همکاری اقتصادی هفته گذشته هشدار داد که تشدید تنش ها به اقتصادهای بزرگ و کوچک لطمه وارد خواهد کرد. صندوق بین المللی پول نیز بارها در همین زمینه هشدار داده است. مقامات گروه بیست مایل هستند تنش ها هر چه سریعتر رفع شود اما بعید می‌دانند ملاقات ترامپ و رئیس جمهوری چین در حاشیه نشست گروه ۲۰ بتواند از تنش‌ها بکاهد.

پکن و واشنگتن نیز چندان به رفع تنش ها خوشبین نیستند. اقتصاددان های چینی می گویند هدف اصلی چین در نشست گروه ۲۰ این است که ترتیبی دهد ترامپ از بالا بردن تعرفه کالاهای صادراتی چین از اول ژانویه اجتناب کند اما رئیس جمهوری چین حاضر به امضای یک توافق بد نخواهد بود. احتمال آنکه دو رئیس جمهوری در گفتگوها به توافق کامل برسند بسیار کم است بنابراین آتش بس اعلام نخواهد شد و نگرانی سرمایه گذاران ادامه پیدا می کند. نرخ رشد اقتصاد چین و آمریکا در حال کاهش است و نیز وضعیت اقتصادی در اقتصادهای نوظهور خوب نیست. در این شرایط لازم است چین و آمریکا همکاری کنند.

موضوع دیگری که در نشست گروه بیست مطرح می شود اصلاح مقررات سازمان تجارت جهانی است. آمریکا معتقد است این سازمان توانایی حل اختلافات تجاری بین کشورها را ندارد. همچنین اتحادیه اروپا مایل است در این سازمان اصلاحاتی صورت گیرد تا امکان حل مسائل دنیای کنونی فراهم شود. البته تحلیل‌گران بعید می دانند در این حوزه نیز اتفاق نظر حاصل شود. اعضاء گروه ۲۰ معتقدند این گروه می تواند برای حل مسائل مهم جهان مفید باشد و نشست‌های آن فرصتی برای مذاکره چند جانبه و دوجانبه بین رهبران جهان است.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *