نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۶:۰ - ۱۳۹۷/۹/۱۰کد خبر: ۶۵۳۳۲

نگاه خوشبینانه گلدمن ساکس به افق بازار

افق بازار سنگ آهن در آینده نزدیک چگونه است؟

جهان سهم _ هفته گذشته قیمت سنگ آهن با عیار ۶۲ درصد در بندر کینگدائو چین حدود ۶ درصد کاهش یافت و به محدوده ۶۶ دلار در هر تن رسید. در هفته های اخیر قیمت سنگ آهن به دلایل مختلف پایین آمده و نکته مهم این است که تفاوت قیمت سنگ آهن با عیار پایین و عیار بالا در حال کاهش است زیرا تولیدکنندگان فولاد در چین برای کاستن از ..

هزینه های خود به سمت استفاده از سنگ آهن با عیار پایین حرکت کرده اند. قیمت سنگ آهن با عیار ۵۸ درصد در سطح ۴۲ دلار و قیمت سنگ آهن با عیار ۶۵ درصد در سطح ۸۲ دلار قرار گرفته است. وضعیت شاخص های اقتصادی در چین و برنامه های دولت این کشور برای صنعت فولاد بیشترین تاثیر را بر بازار سنگ آهن دارد.

در سه ماه اخیر تنش های تجاری بین چین و آمریکا سبب بروز ضعف‌هایی در اقتصاد چین شده و انتظار می رود این وضعیت ادامه پیدا کند زیرا با آنکه دولت چین تدابیری برای حفظ ثبات اقتصادی و تحقق نرخ هدف برای رشد اقتصادی این کشور اجرا کرده اما در هر حال تنش ها اثرات منفی بر بخش های مختلف اقتصاد چین می گذارد و کاهش فعالیت های تولیدی یک نشانه آن است. امیدهایی به حصول توافق تجاری بین آمریکا و چین وجود دارد و اگر چنین شود اندکی از فشارها بر قیمت مواد خام کاسته خواهد شد.

به باور تحلیلگران بانک گلدمن ساکس بخش عمده کاهش قیمت سنگ آهن تحت تاثیر عوامل منفی اخیر رخ داده و بعید به نظر می رسد قیمت ها کاهش خیلی بیشتری پیدا کند. از دید آنها کاهش قیمت فولاد حاصل افت شدید حاشیه سود کارخانه هاست و کاهش سود کارخانه ها در اثر پایین رفتن کمتر از انتظار تولید فولاد در چین رخ داده است. البته عرضه بالاتر از انتظار فولاد نیز در این زمینه موثر بوده است. زمستان سال پیش دولت چین برای مبارزه با آلودگی هوا تدابیر سختگیرانه اتخاذ کرد و میزان تولید فولاد به شدت کاهش یافت اما امسال سختگیری بسیار کمتری مشاهده شده و تولید تنها اندکی پایین خواهد آمد.

عامل مهم دیگر ابهام هایی است که درباره اقتصاد چین وجود دارد البته تحلیلگران گلدمن ساکس بعید می‌داننند عوامل فشار بر قیمت فولاد و سنگ آهن برای مدت طولانی باقی بمانند. آنها متوسط قیمت هر تن سنگ آهن با عیار ۶۲ درصد در سه ماهه نخست سال آینده میلادی را ۷۰ دلار پیش بینی کرده اند. به باور آنها آغاز عملیات پر کردن انبارهای سنگ آهن و کاهش عرضه این ماده خام به رشد قیمت ها کمک خواهد کرد.

البته عوامل دیگر نیز بر قیمت ها موثر هستند. برای مثال وضعیت اقتصادهای نوظهور در ماه های اخیر چندان خوب نبوده و این اقتصادها مصرف کننده فولاد چین هستند. اگر ارزش دلار کاهش یابد شرایط این کشورها بهتر خواهد شد. از سوی دیگر در صورتی که پیشرفتی در مذاکرات تجاری چین و آمریکا حاصل نشود بر شدت تنش ها افزوده خواهد شد و نرخ رشد اقتصاد دو کشور پایین خواهد رفت. شرایط کلی اقتصاد جهان نیز بر بازار تمامی مواد خام موثر است. صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده در فصول آینده نرخ رشد اقتصادی جهان کاهش خواهد یافت.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر تن سنگ آهن با عیار ۶۲ درصد در یک سال اخیر نشان داده شده است:

 

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *