نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۶:۳۳ - ۱۳۹۷/۹/۱۲کد خبر: ۶۵۳۶۶

احتمال افزایش قابل ملاحظه قیمت فلز زرد چقدر است؟

فضای مبهم پیش روی بازار طلا

جهان سهم _ قیمت طلا سال جاری میلادی عملکرد منفی داشته و حدود هشتاد دلار در هر اونس کاهش یافته است. در ماه گذشته میلادی که روز جمعه پایان یافت قیمت فلز زرد اندکی پایین آمد و اکنون که ماه جدید میلادی آغاز شده سرمایه‌گذاران مایلند بدانند تغییرات قیمت ها به چه شکل خواهد بود. نکته مهم درباره بازار طلا این است که تغییراتی ..

در عوامل موثر بر بازار این فلز گرانبها رخ داده که پیش بینی را دشوار کرده است. در ادامه به بررسی عوامل موثر بر قیمت ها و پیش‌بینی‌هایی که درباره افق بازار مطرح شده اشاره می کنیم. نخستین عامل موثر بر قیمت طلا تغییرات شاخص دلار است. این شاخص یعنی ارزش دلار در برابر سبدی از شش ارز معتبر امسال رشد کرده و ماه گذشته نیز بالا رفت. این در حالی است که چندی پیش رئیس بانک مرکزی آمریکا در سخنرانی خود به ریسک هایی که اقتصاد آمریکا را تهدید می کند اشاره و اعلام کرد در آینده تصمیم گیری درباره افزایش نرخ های بهره بر مبنای داده های اقتصادی انجام خواهد شد. این سخنان سبب شد برخی سرمایه‌گذاران به این نتیجه برسند که نرخ های بهره از این پس با سرعت کمتری بالا برده خواهد شد در نتیجه شاخص دلار کاهش یافت و قیمت طلا رشد کرد.

اما شاخص دلار بار دیگر در مسیر رشد قرار گرفت و قیمت طلا پایین آمد. پیش بینی شده در هفته پیش رو شاخص دلار رشد خواهد کرد بنابراین اگر قرار است قیمت طلا بالا رود باید عوامل دیگر بر آن اثر بگذارند. به احتمال زیاد در ماه جاری میلادی نرخ های بهره در آمریکا برای چهارمین بار در سال جاری میلادی بالا برده می شود. همچنین پیش‌بینی می شود سال آینده حداقل سه بار نرخ‌ها بالا برده شود. تحقق این پیش بینی بر قیمت طلا فشار وارد می کند.

اما شنبه شب در مذاکرات بین رئیس جمهوری چین و ترامپ بر سر مسائل تجاری توافقی موقت حاصل شد بدین معنا که آمریکا برای سه ماه فشارهای تعرفه ای بیشتر بر چین وارد نمی‌کند و در این سه ماه هیئت های تجاری دو طرف مذاکره خواهند کرد تا به توافق برسند. آمریکا قرار بود از ابتدای سال جدید میلادی تعرفه بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالاهای صادراتی چین را از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش دهد. اکنون این برنامه به تعویق افتاده و آتش بس موقت برقرار شده است.

این یک خبر مثبت برای سرمایه‌گذاران در بازار طلاست و می تواند قیمت فلز زرد را به سمت ۱۲۳۸ دلار ببرد زیرا آتش‌بس یاد شده تقاضا برای دلار را کاهش می دهد و با پایین آمدن ارزش این ارز قیمت طلا حمایت می‌شود البته درباره افق مذاکرات بین چین و آمریکا هیچ قطعیتی وجود ندارد به این معنا که طی سه ماه آینده ممکن است اخبار مثبت و منفی متعدد از مذاکرات منتشر شود.

اخبار منفی به معنای کاهش احتمال توافق تجاری بر قیمت طلا فشار وارد می کند و خبرهای مثبت به کاهش ارزش دلار و رشد قیمت طلا کمک می کند. به این ترتیب انتظار می رود نوسان قیمت طلا در ماه جاری و تا ماه فوریه سال آینده بیشتر از قبل باشد. از لحاظ تغییرات ماهانه قیمت طلا در ماه های دسامبر سال های اخیر، نمودارها نشان می دهد معمولا قیمت ها کاهش پیدا می کند. در 9 سال گذشته در شش مورد در ماه دسامبر قیمت طلا کاهش یافته است.

در هفته پیش رو گزارش‌های مهمی از اقتصاد منطقه یوروف انگلستان و آمریکا منتشر می شود که بر ارزش ارزش یورو، پوند و دلار اثر می‌گذارد. این هفته همچنین دو گزارش از بازار کار آمریکا منتشر می‌شود که به احتمال زیاد مثبت خواهد بود و این به معنای رشد ارزش دلار و فشار بر قیمت طلاست. البته در نظرسنجی این هفته کیتکو سرمایه‌گذاران و تحلیلگران پیش‌بینی کردند قیمت طلا در هفته جاری رشد خواهد کرد. این هفته همچنین رئیس بانک مرکزی آمریکا سخنرانی می‌کند و محتوای سخنان او بر ارزش دلار و قیمت طلا اثر می گذارد. افق قیمت ها تا اندازه زیادی مبهم است زیرا هم برای پیش‌بینی رشد قیمت‌ها دلایل مختلف وجود دارد و هم برای پیش بینی کاهش قیمت ها.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر اونس طلا در شش ماه اخیر نشان داده شده است:

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *