نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۷/۹/۲۱کد خبر: ۶۵۴۵۵

کاهش شاخص دلار به نفع بازار مواد خام است

ابهام درباره تغییرات ارزش دلار در آینده

جهان سهم _ شاخص دلار در هفته های اخیر در مسیر رشد حرکت کرده البته نوسان های آن محدود نبوده است. مهمترین عامل موثر بر ارزش دلار در برابر ارزهای دیگر، سیاست های حمایتی پولی بانک مرکزی آمریکاست. این نهاد بر مبنای داده های مثبت اقتصادی، طی سه سال اخیر نرخ های بهره را بارها بالا برده و قصد دارد این اقدام را ادامه دهد.

سال پیش شاخص دلار یعنی ارزش این ارز در برابر سبدی از شش ارز معتبر کاهش یافت اما امسال عملکرد این شاخص مثبت بوده است. در هفته های اخیر تغییراتی در عوامل موثر بر ارزش دلار به وجود آمده که سرمایه‌گذاران باید به آن و افق شاخص دلار توجه ویژه داشته باشند زیرا تغییرات ارزش دلار بر قیمت مواد خام و عملکرد بازارهای مالی اثر می‌گذارد.

یکی از عوامل موثر بر ارزش دلار، دیدگاه های ترامپ است. او بارها از بانک مرکزی آمریکا به دلیل بالا بردن سریع نرخ های بهره انتقاد کرده است. روز گذشته او گفت: "اگر بانک مرکزی آمریکا هفته آینده نرخ های بهره را بالا ببرد مرتکب اشتباه شده است. ما به انعطاف در نرخ های بهره نیازمند هستیم تا از رونق اقتصادی حمایت شود. اکنون که آمریکا در جنگ تجاری با چین و دیگر کشورهاست نیاز به این انعطاف بیشتر احساس می شود."

واقعیت این است که تنش های تجاری به اقتصاد آمریکا و چین لطماتی وارد کرده و ترامپ معتقد است نرخ های بهره نباید بالا برده شود در غیر این صورت شرایط اقتصادی بد خواهد شد. ترامپ معتقد است آمریکا در جنگ تجاری در حال پیروز شدن است اما به حمایت هایی نیاز دارد و یکی از این حمایت ها بالا برده نشدن نرخ های بهره است.

او روز گذشته گفت: "من معتقدم رئیس بانک مرکزی مرد خوبی است و سعی می کند کاری را انجام دهد که فکر می کند درست است اما سرعت افزایش نرخ های بهره زیاد است." هفته آینده نشست کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا برگزار می شود و انتظار می رود نرخ های بهره برای چهارمین بار در سال جاری میلادی بالا برده شود.

البته جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا اخیراً تاکید بیشتری بر اهمیت داده های اقتصادی کرده و فعالان بازار ارز معتقدند سرعت افزایش نرخ های بهره کمتر خواهد شد به ویژه اگر نرخ تورم رشد نکند و ضعف هایی در برخی شاخص های اقتصاد آمریکا مشاهده شود بعید نیست سال آینده تنها دو بار نرخ ها بالا برده شود.

نهادهای تحلیلگران معتقدند اگر تغییری در شرایط پدید نیاید سال ۲۰۲۰ اقتصاد آمریکا دچار رکود خواهد شد. از یک سو تاثیر کاهش مالیات‌ها از میان رفته و از سوی دیگر ترامپ از ابتدای سال جدید میلادی با اقدامات دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان مواجه خواهد شد و نخواهد توانست برنامه‌های حمایتی جدید اجرا کند. همچنین به احتمال زیاد تنش های تجاری ادامه پیدا خواهد کرد البته با شدت کمتر.

در نتیجه تمامی عوامل موجود تاثیرات منفی بر اقتصاد آمریکا دارند. از پیش هشدارهایی درباره اصلاح شاخص های مالی در بورس آمریکا و کاهش نرخ رشد اقتصاد است کشور مطرح شده است. جانم یلن، رئیس پیشین بانک مرکزی آمریکا معتقد است شرایط اقتصادی بهتر شده اما حفره های بزرگ در سیستم مالی و اقتصادی وجود دارد و اگر برای پر کردن این حفره ها اقدامی صورت نگیرد بحران مالی جدید رخ خواهد داد. او معتقد است نرخ های بهره هنوز پایین هستند و به احتمال زیاد خیلی بالا برده نخواهد شد.

اگر بانک مرکزی آمریکا برنامه بالا بردن نرخ های بهره را متوقف کند شرایط اقتصاد جهان بهتر خواهد شد اما اقتصاد جهان صرفاً از نرخ های بهره در آمریکا تاثیر نمی پذیرد. وضعیت اقتصادهای نوظهور، شرایط سیاسی در اروپا و تغییرات قیمت نفت جزء عواملی هستند که بر اقتصاد جهان تاثیر می گذارند.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *