نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۰:۰ - ۱۳۹۷/۹/۲۸کد خبر: ۶۵۵۰۸

کارشناسان به عوامل افزایش قیمت ها اشاره کرده اند

بازار طلا دوباره رونق می یابد؟

جهان سهم _ طبق نظرسنجی جدید که از سوی خبرگزاری سی ان بی سی انجام شده، احتمال بروز رکود اقتصادی در اقتصاد آمریکا در سال جاری میلادی ۲۳ درصد است و این بالاترین میزان در دو سال ریاست جمهوری ترامپ محسوب می شود. نکته بسیار جالب توجه این است که ۱۲ درصد پاسخ دهندگان در این نظرسنجی معتقدند بانک مرکزی آمریکا ..

پس از بالا بردن نرخ های بهره در نشست ماه جاری، سال آینده در جهت معکوس حرکت خواهد کرد. ۵۲ درصد نیز می گویند از نحوه مدیریت اقتصاد از سوی ترامپ راضی هستند. این رقم نسبت به نظرسنجی قبلی بسیار پایین تر است. در نظرسنجی سی ان بی سی 43 اقتصاددان، مدیر صندوق سرمایه گذاری و استراتژیست شرکت کردند.

نتیجه نظرسنجی سبب نگرانی سرمایه‌گذاران و تحلیلگران شده است زیرا در آن، احتمال بروز رکود بیشتر شده، از حمایت از مدیریت اقتصادی ترامپ کاسته شده و شرکت‌کنندگان دیدگاه منفی نسبت به افق وضعیت اقتصاد داشتند. البته اکثر ۴۳ نفر معتقدند واکنش بازارهای مالی به شرایط کنونی بیش از حد بزرگ بوده است.

سیگنال‌های سنتی بروز رکود در اقتصاد آمریکا از جمله کاهش سرمایه گذاری در بخش مسکن نشان می دهد اواخر سال آینده میلادی یا اوایل سال ۲۰۲۰ احتمال بروز رکود کاملا وجود دارد و این بدان معناست که بانک مرکزی نمی تواند به افزایش نرخ های بهره ادامه دهد. برخی شرکت‌کنندگان در نظرسنجی معتقدند اواخر سال آینده بانک مرکزی نرخ ها را پایین خواهد آورد زیرا شرایط اقتصادی نگران‌کننده می‌شود. با آنکه اکثر آنها معتقدند شاخص های مالی نباید تا این اندازه کاهش می‌یافت، ۳۰ درصد این کاهش را منطقی و در واکنش به شرایط کنونی و آینده اقتصاد قلمداد کردند.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند افزایش تعرفه ها یعنی جنگ تجاری که ترامپ علیه چین و چند کشور دیگر آغاز کرده و کاهش نرخ رشد اقتصاد جهان دو عامل اصلی نگرانی سرمایه گذاران است. اکثر شرکت کنندگان در نظرسنجی معتقدند مذاکرات کنونی بین هیئت های تجاری چین و آمریکا که اول ماه مارس پایان می یابد به توافق کامل منجر نمی‌شود و دو طرف صرفاً بر سر ادامه مذاکرات توافق خواهند کرد بدون آنکه تعرفه جدید بر کالاهای صادراتی طرف مقابل اعمال شود. به باور آنها، تعرفه‌ها نرخ رشد اقتصاد آمریکا در سال آینده میلادی را 0.2 درصد کاهش می‌دهد. با آنکه این رقم کوچک به نظر می‌رسد اما با توجه به اینکه نرخ رشد اقتصاد آمریکا و جهان در حال کاهش است همین میزان تاثیر منفی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

کارشناسان معتقدند سال آینده و سال ۲۰۲۰ نرخ رشد اقتصاد آمریکا به ترتیب 2.3 درصد و 1.8 درصد خواهد بود. امسال این رقم سه درصد است. اقتصاددان موسسه مودیز معتقد است رکود اقتصادی سال آینده رخ نمی‌دهد زیرا هزینه های دولت از رشد اقتصادی حمایت می کند اما سال 2020 امکان بروز رکود وجود دارد. ابهام درباره آینده سبب شد رضایت پاسخ دهندگان در نظرسنجی از عملکرد اقتصادی ترامپ کاهش پیدا نکند و میزان نارضایتی افزایش یابد. یکی از این افراد می گوید سیاست جنگ تجاری تهدیدی بزرگ برای کل اقتصاد جهان است. میزان ابهام درباره آینده به شدت افزایش یافته و این ابهام حاصل مشخص نبودن سیاست های تعرفه ای ترامپ است.

البته سال آینده رفتار دموکرات ها در مجلس نمایندگان علیه ترامپ مشخص نیست و این عامل دیگر ابهام است. بسیاری از کارشناسان نگران شدت پیدا کردن جنگ تعرفه ای و اقدامات تند دموکرات ها در مجلس نمایندگان علیه ترامپ هستند. اگر تعرفه‌ها بالا رود نرخ رشد کاهش بیشتری پیدا خواهد کرد و نرخ تورم بالا می رود. در این حالت بانک مرکزی باید نرخ های بهره را بالا ببرد اما به دلیل ضعف در اقتصاد نمی تواند چنین کند و این یک مشکل بزرگ محسوب می شود.

درباره وضعیت دیگر اقتصادهای جهان نیز نگرانی هایی وجود دارد. نهادهای تحلیلگر معتقدند سال آینده نرخ رشد اقتصادی جهان کاهش می یابد و قاعدتاً این امر باید به رشد قیمت طلا کمک کند اما اگر شرایط اقتصادی خوب نباشد تقاضا برای طلا نمی تواند بالا رود. قیمت طلا در سال جاری میلادی همزمان با رشد شاخص دلار کاهش یافته و برخی کارشناسان معتقدند سال آینده عملکرد بازار این فلز گرانبها مثبت خواهد بود. آنها ضعف در اقتصاد جهان، تنش های سیاسی و کاهش احتمالی شاخص دلار را عوامل اصلی رشد قیمت طلا می‌دانند.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر اونس طلا در یک ماه اخیر نشان داده شده است:

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *