نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۵کد خبر: ۶۵۵۶۷

عرضه بورسی شمش روی بدون فروشنده و خریدار!

وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از شش ماه گذشته اعلام کرد که تولیدکنندگان شمش روی تنها مجاز به صادرات چهار برابر میزان محصول عرضه شده در بورس کالا هستند اما رییس هیات‌مدیره انجمن صادرکنندگان سرب و روی ایران می‌گوید با توجه به اینکه تولیدکنندگان و خریداران شمش روی در بورس عضو نیستند، این تصمیم منجر به دپو شمش روی در انبارها شده است.

رییس هیات‌مدیره انجمن صادرکنندگان سرب و روی ایران اواخر آبان ماه از توقف صادرات سرب و روی از اردیبهشت ماه خبر داد و علت آن‌را تصمیم دولت مبنی بر تامین بازار داخل اعلام کرد؛ در حالیکه به گفته وی، مصرف داخل این محصول در حدود ۲۰ درصد از کل تولید سرب و روی کشور است.

از طرف دیگر، چند روز بعد از انتشار این خبر، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که هیچ توقفی در صادرات سرب و روی در کشور صورت نگرفته، بلکه به دستور وزیر صنعت و مصوبه ستاد تنظیم بازار، باید این محصولات را در بورس عرضه کنند و به ازای هر یک تن عرضه محصولات در بورس، تا چهار برابر آن اجازه صادرات دارند.

سیف‌اله امیری علت این تصمیم را حمایت از تولید داخل و تامین نیاز واحدهای داخلی دانست، چرا که به گفته وی تا پیش از این تولیدکنندگان با طمع صادرات و تحصیل ارز و کسب درآمد بیشتر، به راحتی به صادرات به عراق، افغانستان و سایر کشورها اقدام می‌کردند و واحدهای داخلی و صنایع پایین دستی برای تامین این مواد با مشکل مواجه شده بودند.

در این باره حسن حسینقلی - رییس هیات‌مدیره انجمن صادرکنندگان سرب و روی ایران - در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: تعداد زیادی از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نمی‌توانند شمش روی را در بورس خرید و فروش کنند، چرا که از میان ۸۳ تولیدکننده شمش روی، تنها ۱۶ واحد و از میان مصرف‌کنندگان نیز تنها چهار واحد در بورس کالا عضو هستند.

وی با بیان اینکه شمش روی در انبارهای واحدهای تولیدکنندگان بزرگ دپو شده، گفت: برای مثال سه‌شنبه گذشته ۱۰۰۰ تن شمش روی در بورس عرضه شد اما خریدار نداشت، چرا که مصرف داخل شمش روی محدود است و بخشی از مصرف‌کنندگان داخلی نیز محصول مورد نیاز خود را از تولیدکنندگان کوچک تهیه می‌کنند.

حسینقلی همچنین از وجود بیش از ۲۵۰۰ تن شمش روی در انبار شرکت ملی سرب و روی ایران که یک واحد تولیدکننده بورسی است، خبر داد و تصریح کرد: تولیدکنندگان و صادرکنندگان سرب و روی معتقد بودند تحریم نمی‌تواند سد راه آن‌ها باشد اما دولت قبل از بروز نتایج تحریم‌های آمریکا، صادرات شمش روی را متوقف و تولیدکنندگان را تحریم کرد.

 رییس هیات‌ مدیره انجمن صادرکنندگان سرب و روی ایران مشکل دیگر صادرکنندگان شمش روی را لزوم عرضه ارز آن در سامانه نیما عنوان کرد، چرا که به گفته او تامین مواد اولیه تولید شمش روی با ارز آزاد و فروش آن با ارز سامانه نیما صورت می‌گیرد که ۲۰ تا ۲۵ درصد ارزان‌تر از نرخ ارز آزاد است.

حسینقلی ادامه داد: تولیدکنندگان باید تفاوت ۲۰ درصدی نرخ ارز در بازار آزاد و سامانه نیما را از جیب پرداخت کنند.

به گفته وی در حال حاضر قیمت تمام شده برای هر تن شمش روی حدود ۲۴ میلیون تومان است. همچنین هر تن شمش روی در بورس و بازار جهانی به ترتیب ۲۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و ۲۶۱۰ دلار به فروش می‌رسد.

حسینقلی با اشاره به لزوم مشورت مسئولان دولتی با فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان پیش از اخذ تصمیمات، اظهار کرد: از طرفی واردات مواد اولیه بدون انتقال ارز متوقف شده و از طرف دیگر ارز نیمایی به سختی و بعد از طی مراحل بسیار پرداخت می‌شود.

رییس هیات‌ مدیره انجمن صادرکنندگان سرب و روی خاطرنشان کرد که راه حل شرایط فعلی تامین ارز نیمایی برای مواد اولیه تولید شمش روی است تا تولیدکنندگان بدون ضرر و زیان ارز حاصل از صادرات محصولات خود را در سامانه نیما عرضه کنند.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *