نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۹:۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۰کد خبر: ۶۵۸۰۱

بورسی‌ها شاهد کاهش نقدینگی پایان سال

در معاملات بازار سهام امروز بانکی‌ها، فلزی‌ها و خودرویی‌ها در کنار برخی از سهم‌های پالایشی و پتروشیمی جهت حرکت شاخص کل را در دست گرفتند و در نهایت نماگر اصلی رشد ۲۰۶ واحدی را تجربه کرد.

مدتی است که بورس تحت تأثیر اخبار مربوط به تحولات در نظام بانکی قرار دارد. موضوع تغییر سود سپرده‌ها در کنار صحبت‌ها درباره احتمال افزایش سرمایه بانک‌ها و خبر از ناترازی صورت‌های مالی این شرکت‌ها، در تصمیمات سهامداران و نوسان‌گیران بازار تأثیر داشته است.

از طرفی با آغاز ماه‌های پایانی سال مقدار نقدینگی در بازار سهام کم شده و این نقدینگی اندک با اخبارها و شایعات مختلف از گروهی به گروه دیگر روانه می‌شود. از طرفی برخی از فعالان بازار سهام معتقدند از آنجاکه نماگر اصلی بازار از ابتدای سال تاکنون رشد ۷۰ درصدی را تجربه کرده مسئولان بازار سرمایه پرونده سال ۱۳۹۷ را بسته‌اند و تصور می‌کنند که این کارنامه برای سال جاری کافی است.

امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادر تهران ۱۴۱ واحد رشد کرد و به رقم ۱۶۰ هزار و ۲۹۴ واحد رسید. همچنین شاخص کل هم وزن با ۲۰۶ واحد افزایش تا رقم ۲۹ هزار و ۸۳۵ بالا رفت. در عین حال شاخص آزاد شناور با ۳۰۵ واحد افزایش رقم ۱۷۵ هزار و ۵۷۶ واحد را تجربه کرد و شاخص بازار اول و دوم ۱۳۷ و ۱۲۲ واحد رشد کردند.

در آخرین روز معاملات این هفته نمادهای در گروه فلزات اساسی، صنایع شیمایی، بانکی و خودرویی بیشترین تأثیر روی نوسانات شاخص‌های بازار داشتند. از طرفی فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و ایران خودرو سعی کردند شاخص‌ها را تقویت کنند. از طرف دیگر بانک تجارت، سرمایه گذاری نفت و گاز، پتروشیمی تأمین و پتروشیمی مبین به کاهش شاخص‌ها بازار دامن زدند. همچنین نماد سایپا نیز جزو نمادهای بود که سعی در کاهش شاخص‌ها داشت.

بانکی‌ها امروز عمدتاً با کاهش قیمت روبرو شدند و در برخی از نمادها صف فروش را تجربه کردند. در عین حال تقریباً نیمی از خودروهایی با رشد آرام قیمت همراه بودند.

در گروه محصولات شیمیایی نوسان قیمت سهم‌ها اکثراً کمتر از ۱.۵ درصد بود. در این گروه ۱۳۹ میلیون سهم به ارزش ۳۱ میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت.

در گروه فرآورده‌های نفتی و کک و سوخت هسته‌ای تقریباً نیمی از سهم‌ها با رشد حدود یک درصد مواجه شدند. در این گروه ۲۱ میلیون سهم به ارزش ۱۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

امروز ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۴۸۲ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۱.۷ میلیارد سهم و اوراق مالی در ۱۵۱ هزار و ۳۲۴ نوبت دادوستد بود.

آیفکس نیز ۱۷ واحد افزایش یافت و به رقم ۱۹۳۲.۰۴ رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۳۴۶ میلیارد تومان را تجربه کرد و حجم معاملات تا رقم ۸۸۸ میلیون سهم و اوراق مالی پیشرفت کرد. تعداد معاملات این بازار به رقم ۱۲۰ هزار و ۹۵۶ دفعه رسید.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *