نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱کد خبر: ۶۵۸۰۷

توجه سرمایه گذاران به بازار فلز زرد جلب شده است

دیدگاه تحلیلگران درباره افق بازار طلا

جهان سهم _ قیمت طلا در روزهای اخیر رشد کرده و نظرسنجی ها نشان می دهد روند افزایش قیمت ها ادامه پیدا خواهد کرد. سال پیش قیمت فلز زرد تحت تاثیر وضعیت مناسب اقتصاد جهان و رشد شاخص دلار کاهش یافت اما امسال عملکرد بازار طلا مثبت خواهد بود. در ادامه به عوامل موثر بر قیمت طلا و دیدگاه تحلیلگران تکنیکال درباره ..

سطوح مقاومت قیمت فلز زرد اشاره می کنیم.

قیمت طلا سطح مقاومت ۱۳۱۰ دلار را شکسته و سطح بعدی مقاومت رقم ۱۳۲۵ دلار است. همچنین سطح دوم مقاومت رقم ۱۳۶۵ دلار خواهد بود. عده ای از تحلیلگران معتقدند افزایش ریسک ها سبب شده سرمایه‌گذاران به سمت بازار طلا حرکت کنند و با توجه به این واقعیت که ریسک های موجود کوتاه‌مدت نیستند احتمال تداوم حرکت صعودی قیمت طلا کاملا وجود دارد.

یکی از این ریسک ها روابط چین و آمریکاست. تنش های تجاری بین دو کشور از اواسط سال قبل شروع شد و اواخر سال گذشته بر شدت آن افزوده شد. با آنکه دو طرف توافق کردند طی مذاکرات سه ماهه که تا پایان ماه آینده میلادی یعنی فوریه ادامه پیدا خواهد کرد تعرفه جدید بر کالاهای صادراتی طرف مقابل اعمال نکنند اما تاثیرات جنگ تعرفه ای به ضعف در هر دو اقتصاد منجر شده است و این یک عامل جذابیت طلاست.

از سوی دیگر اقدام آمریکا در مطرح کردن اتهام جنایی علیه شرکت هواوی چین بر شدت تنش ها بین دو کشور افزوده است. این شرکت به فریب و سرقت اسناد تجاری از شرکت آمریکایی رقیب متهم شده است. نام مدیر مالی این شرکت نیز در پرونده دیده می شود. ماه گذشته او در کانادا بازداشت شد. به رغم اتهام هایی که علیه شرکت هواوی مطرح شده مذاکرات تجاری چین و آمریکا ادامه دارد اما در نهایت این موضوع بر روابط دو کشور اثر خواهد گذاشت و آمریکا باید درباره نحوه رفتار با شرکت هواوی تصمیم گیری کند.

تغییرات شاخص دلار دومین عامل موثر بر قیمت طلاست. به نظر می‌رسد بانک مرکزی آمریکا که تاکنون بارها نرخ های بهره را بالا برده است قصد دارد آهسته تر عمل کند و این به معنای کاهش شاخص دلار و حمایت شدن قیمت طلاست. پیش بینی شده امسال تنها دو بار نرخ های بهره در آمریکا بالا برده خواهد شد و حتی ممکن است نرخ ها اصلاً بالا برده نشود.

سال پیش بانک مرکزی آمریکا ۴ بار نرخ های بهره را بالا برد و شاخص دلار رشد کرد. یک دلیل کاهش قیمت طلا در سال گذشته همین بود. اکثر تحلیلگران معتقدند اواسط سال جاری میلادی نرخ های بهره در آمریکا یک بار بالا برده خواهد شد و اگر این پیش‌بینی تحقق یابد زمینه برای رشد قیمت طلا فراهم است.

روز گذشته با اعلام نتیجه نشست کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا قیمت طلا رشد کرد و به 1320 دلار در هر اونس رسید. در زیر نمودار تغییرات قیمت هر اونس طلا در شش ماه اخیر نشان داده شده است:

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *