نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱کد خبر: ۶۵۸۰۸

سرمایه گذاران درباره بهبود شرایط خوشبین هستند

دو پرسش مهم درباره آینده دلار

جهان سهم _ شاخص دلار یعنی ارزش این ارز در برابر سبدی از شش ارز معتبر در ماه جاری میلادی که امروز پایان می‌یابد کاهش یافته و این کاهش حاصل تغییر رویکرد بانک مرکزی آمریکاست. در دو روز گذشته نشست کمیته سیاست گذاری بانک مرکزی آمریکا برگزار شد و همانطور که انتظار می‌رفت در این نشست تغییری در نرخ های بهره ایجاد ..

نشد. جروم پاول رئیس بانک مرکزی در سخنان خود پس از نشست اعلام کرد این نهاد برای بالا بردن نرخ های بهره عجله ندارد. همچنین در بیانیه پایانی نشست برخلاف بیانیه های قبلی، به احتمال افزایش نرخ ها اشاره نشد. در حال حاضر نرخ های بهره کوتاه مدت در آمریکا بین 2.25 درصد تا 2.5 درصد است. تغییر موضع بانک مرکزی آمریکا در حوزه سیاست های انبساطی پولی یک تحول بسیار مهم است که بر تمامی بازارهای مالی و مواد خام اثر می گذارد.

روز گذشته با اعلام نتیجه نشست، ارزش دلار کاهش یافت و امروز نیز این روند ادامه پیدا کرده است البته ارزش دلار در برابر ارزهای دیگر سنجیده می شود بنابراین اگر ارزش آن ارزها به ویژه یورو، پوند و ین کاهش یابد نسبت دلار به آنها نمی تواند خیلی پایین رود. به همین دلیل تغییر سیاست های پولی بانک مرکزی آمریکا سبب سقوط شاخص دلار نشده است.

دو پرسش مهم

اما اکنون دو سوال مهم مطرح است. سوال نخست اینکه جهت تغییرات شاخص دلار در ماه های آینده چه خواهد بود؟ بسیاری از نهادهای تحلیلگر معتقدند امسال برخلاف سال گذشته، شاخص دلار کاهش خواهد یافت. واقعیت این است که ضعف در شاخص های اقتصادی آمریکا و جهان انگیزه ها برای افزایش نرخ های بهره را کاهش می دهد و بانک مرکزی آمریکا بارها تاکید کرده که از این پس بر مبنای وضعیت شاخص های اقتصادی درباره بالا بردن نرخ های بهره تصمیم‌گیری خواهد کرد.

امسال نرخ رشد اقتصادی جهان و تعدادی از اقتصادهای بزرگ کاهش می یابد و در چنین شرایطی محدود کردن برنامه‌های حمایتی اشتباه است. در نتیجه ارزش دلار نمی تواند رشد کند. از سوی دیگر ترامپ مایل است نرخ های بهره بالا برده نشود تا وضعیت اقتصاد آمریکا و بازارهای مالی این کشور خوب باشد. او بارها از بانک مرکزی به دلیل بالا بردن سریع نرخ های بهره انتقاد کرده و به نظر می‌رسد بانک مرکزی از این پس در جهت تمایل ترامپ حرکت خواهد کرد. افزایش نیافتن نرخ‌های بهره به کاهش ارزش دلار منجر می‌شود البته اگر به هر دلیل ارزش یورو، پوند و ین کاهش یابد کاهش شاخص دلار بزرگ نخواهد بود.

سوال دوم این است که اثر کاهش ارزش دلار بر بازارهای مختلف چیست؟ اگر شاخص دلار کاهش یابد یا ثابت باقی بماند قیمت مواد خام حمایت می شود و نیز وضعیت بورس های بزرگ به ویژه بورس آمریکا بهتر خواهد شد. سیاست‌های حمایتی پولی عامل رونق اقتصاد است و سود شرکت‌ها را بیشتر می‌کند. همچنین کاهش ارزش دلار به اقتصادهای نوظهور کمک خواهد کرد بر بحران ارزی خود غلبه کنند و بدهی‌های خارجی خود را پرداخت نمایند.

به همین دلیل است که روز گذشته با اعلام نتیجه نشست کمیته سیاست گذاری بانک مرکزی آمریکا شاهد رشد شاخص های مالی در بورس آمریکا بودیم و امروز در بورس های اروپایی و آسیایی نیز شاخص های مالی رشد کرده اند. تحلیلگران معتقدند امسال شاخص دلار کاهش خواهد یافت اما میزان کاهش قابل ملاحظه نخواهد بود.

در زیر نمودار تغییرات شاخص دلار در 12 ماه اخیر نشان داده شده است:

 

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *