نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴کد خبر: ۶۵۸۱۶

چگونه از افکار منفی و انتقادگر خلاص شویم؟

جهان سهم _ همه ما با آن دسته از افکار منفی و آزاردهنده که به ما می گویند به اندازه کافی خوب نیستیم و مانع حرکت ما به سمت اهداف مان و موفقیت می شوند آشنا هستیم. بسیاری از افراد از همان ابتدای صبح که چشم باز می کنند با این افکار سروکار دارند و تا شب تحت فشار حاصل از آنها هستند.

در محیط کار صدای انتقاد گر درونی به ما می گوید تحت فشار شدید هستی، هرگز هیچ کاری را به درستی تا آخر انجام نمی‌دهی، هیچ کس به تو توجه ندارد و باید تسلیم شوی. در روابط شخصی نیز این افکار به شکل های مختلف وجود دارند.

هر انسان به دو بخش تقسیم می شود: یک بخش هدف محور و در کنترل خود فرد است و بخش دیگر انتقادگر است و افکار انتقادی از آن به سر چشمه می‌گیرند. صدای انتقادگر درونی حاصل تجارب دردناک دوران کودکی هستند که در آن فرد دیدگاه‌های زیانبخش اطرافیان نسبت به خود را تجربه کرده است. همزمان با بزرگ شدن ما به شکل ناخودآگاه این دیدگاه های منفی را می‌پذیریم و الگوی افکار انتقادگر در ما شکل می‌گیرد.

اگر این صدا را شناسایی و متوقف نکنید به آنها اجازه داده اید بر رفتار و سرنوشت تان اثر بگذارد. تاثیر منفی این صدای انتقادگر درونی می تواند بسیار گسترده و نابود کننده باشد و ما را از زندگی شاد و موفق محروم کند. تمام صداهایی که حاوی دیدگاه های منفی غیرمنطقی درباره ماست باید متوقف شوند. برای غلبه بر این صداها به چهار نکته اشاره می کنیم.

1. سعی کنید تشخیص دهید صدای انتقادگر درونی چه می گوید. بپذیرید که این روند فکری از شما و رفتارتان مجزاست. به یاد داشته باشید که این افکار بازتاب واقعیت نیستند بلکه دیدگاه هایی هستند که در کودکی دیگران درباره شما بیان کرده اند و شما ناخودآگاه آنها را پذیرفته اید.

2. افکار یاد شده را به شکل دوم شخص بنویسید. برای مثال جمله "من نمی توانم هیچ کاری را درست انجام دهم" را به شکل "تو نمی توانی هیچ کاری را درست انجام دهی" بنویسید. بدین شکل این افکار را دیدگاه دیگران درباره خود خواهید دید نه جمله ای واقعی. تاثیر جمله ای که ما به خود می گوییم بسیار بالاتر از تاثیر جملات دیگران به ماست.

3. در واکنش به صدای انتقادگر درونی ارزیابی های واقع بینانه از خود را بنویسید. این جملات را به شکل اول شخص بنویسید. برای مثال در مقابل جمله "تو چه احمقی هستی" می توانید بنویسید "ممکن است گاه اشتباه کنم اما در بسیاری از زمینه‌ها هوشمند و با لیاقت هستم." این تمرین دیدگاهی مهربانانه تر و صادقانه تر درباره خود به وجود می آورد.

4. مراقب باشید به دستور صدای انتقادگر درونی عمل نکنید. طبق برنامه‌ریزی‌ها، دیدگاه های واقع بینانه درباره خود و اهدافی که قصد دارید به آنها برسید رفتار کنید. ممکن است صدای انتقادگر درونی بلندتر شود و به شما بگوید توقف کن، از فرصت ها استفاده نکن و غیره اما این صدا تا زمانی که به آن گوش می‌کنید اثربخش است.

5. هر گاه این صدا شروع شد ذهن خود را به کاری مشغول کنید. در بسیاری از مواقع مبارزه رودررو با این نوع افکار آنها را تقویت می‌کند. یک شیوه مناسب مشغول شدن به فکر یا کار دیگر است.

افکار منفی درباره خود بسیار زیانبار هستند اما غلبه بر آنها ساده است. اجازه ندهید ایم افکار ادامه پیدا کنند و شما را از داستن زندگی شاد و موفق محروم نمایند.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *