نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۷کد خبر: ۶۵۸۲۷

صندوق‌های مکانیزه فروش به زودی می‌آیند

فرار مالیاتی پدیده‌ای است که برخی مسئولان رقم آن را از ۲۵ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان متغیر می‌دانند. رئیس سازمان امور مالیاتی در آخرین اظهار نظر خود خبر از تصویب مصوبه‌ای برای مکانیزه کردن صندوق‌های فروش به منظور جلوگیری از فرار مالیاتی داده است؛ اتفاقی که در انتظار تأیید شورای نگهبان است.

با افزایش فشار تحریم‌های بین‌المللی و کاهش فروش نفت توجه به درآمدهای مالیاتی در جبران کسری بودجه بسیار بیشتر از گذشته شده است. علاوه بر ضعف بنگاه‌های اقتصادی برای پرداخت مالیات یکی از معضلات اصلی در مالیات‌گیری مساله "فرار مالیاتی" است.

فرار مالیاتی یکی از معضلات دولت در سال‌های گذشته بوده است که در همین باره روز گذشته (شانزدهم بهمن) وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشستی از فرار ۴۰ هزار میلیارد تومانی مالیاتی خبر داد و گفت که حدود ۴۰ درصد از تولید ناخالص ملی معاف از مالیات هستند.

برای حل این مشکل، سازمان امور مالیاتی از مدت‌ها پیش روی طرحی به نام "مکانیزاسیون صندوق‌های فروش" کار کرده است که اخیراً رئیس سازمان امور مالیاتی، از تصویب آن در مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت که این قانون در روزهای اخیر در مجلس شورای اسلامی تصویب شده اما هنوز نیاز است شورای نگهبان آن را تأیید کند.

تقوی‌نژاد با بیان این‌که صندوق‌های مکانیزه فروش یک انقلاب را در عرصه شفافیت مالیاتی و اطلاعاتی در کشور به وجود می‌آورد، اظهار کرد: صندوق‌های مکانیزه فروش برای تمامی فعالان اقتصادی مورد استفاده قرار خواهد گرفت که به‌صورت یک ابزار مالیاتی درمی‌آید و می‌تواند همه هزینه‌ها و فروش را در سامانه مالیاتی ثبت کند.

به گزارش ایسنا، صندوق مکانیزه فروش (POS) یک سیستم حسابداری فروش کامپیوتری است که با استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری فروشگاهی و در مدل‌های مختلف عرضه می‌شود.

این سیستم برای ثبت و ذخیره اطلاعات خرید و فروش، هزینه‌ها و نگهداری کالاهای موجود در انبار کارخانه‌های تولیدی یا فروشگاه‌های مختلف مانند فروشگاه‌های قطعات اتومبیل، مصالح ساختمانی، تأسیسات ساختمانی و … بکار می‌رود.

آن چه واضح است، این است که اگر واقعاً همه فعالان اقتصادی یا مؤدیان مالیاتی طبق قانون جدید، ملزم به استفاده از این سیستم‌ها شوند، سیستم مالیاتی کاملاً شفاف می‌شود و دیگر نیازی به استفاده از روش‌های پلیسی برای جلوگیری از فرار مالیاتی نخواهد بود.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *