نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۰:۳۲ - ۱۳۹۲/۲/۹کد خبر: ۶۶۰۶

مراحل کشف بهترین حوزه فعالیت کاری

چگونه شغلی سازگار با تیپ شخصیتی خود انتخاب کنیم؟

جهان‌سهم_ در دوران دبیرستان یا هنگامیکه قصد دارید دوره آموزشی خاصی را آغاز کنید بارها از خود می‌پرسید چه اهدافی در زندگی دارید و باید در چه مسیری حرکت کنید. پاسخ دادن به این پرسش‌ها نه تنها بسیار مهم است بلکه دشوار هم هست زیرا شغل‌های بسیار متعددی وجود دارد و ممکن است احساس کنید به بیش از یک شغل علاقه مند هستید.

برای آنکه بفهمید چه شغلی مناسب شماست باید بدانید در چه حوزه‌ای تواناتر هستید، به چه چیزهایی علاقه دارید و چه اموری در شما انگیزه ایجاد می‌کند. ترکیب این عوامل جهت گیری شغلی شما را در زندگی و آینده مشخص می‌کند. در ادامه به چند توصیه کاربردی در این زمینه اشاره می کنیم:

شناسایی تیپ شخصیتی. ابتدا باید تشخیص دهید دارای چه تیپ شخصیتی (درونگرا یا برونگرا) هستید. برای این کار می‌توانید از مشاوران روانشناسی کمک بگیرید. با تشخیص تیپ شخصیتی خود گزینه‌های شغلی‌تان محدود شده و انتخاب آسانتر خواهد شد. برای مثال اگر فردی درونگرا هستید انتخاب شغل‌هایی که مستلزم ارتباط دائمی با مردم است مناسب شما نیست.

چقدر می‌توانید از تیپ شخصیتی خود یا اولویت‌های شخصی‌تان دور شوید. از خود بپرسید چقدر انعطاف دارید؟ اگر می‌توانید شغلی انتخاب کنید که دقیقا با تیپ شخصیتی و اولویت‌های شخصی‌تان متناسب نیست، گستره گزینه‌ها افزایش می‌یابد و بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید.

تهیه فهرست چیزهایی که به شما انگیزه اقدام می‌دهد. در این فهرست لزوما نباید عوامل مرتبط با شغل نوشته شود. سرگرمی‌ها یا وظایفی که انجام می‌دهید برای مثال غلبه بر یک مانع، حل یک مسئله، تعمیرات، کارهای هنری و ...همگی می‌توانند جزء این فهرست باشند.

تهیه فهرست علاقمندی‌ها و سرگرمی‌ها. فهرستی از سرگرمی‌ها و حوزه‌های علاقه خود از جمله کارهایی که آخر هفته‌ها انجام می‌دهید و موجب هیجان و سرگرمی شما می‌شود تهیه کنید. این فهرست در شناسایی شغل‌هایی که در آنها موفق خواهید بود کمک زیادی به شما خواهد کرد.

تهیه فهرست مهارت‌ها. اگر در حوزه‌هایی خاص مهارت دارید یا دوره‌ای را گذرانده‌اید آنها را یادداشت کنید. دوره‌های آموزشی عملی و نظری میان‌بر هایی به سوی یافتن شغل هستند. تجارب شخصی قبلی نیز می‌تواند در این فهرست قرار گیرد.

این سه فهرست را با ویژگی های شغل‌هایی که مورد علاقه شما هستند مقایسه کنید. در این میان بسیار مهم است تصویری صحیح و واقعی از شغل‌ها در ذهن داشته باشید. هنگامیکه بیشترین سازگاری بین توانایی‌ها و علایق شما و یک یا چند شغل بوحود میاید آنها را برای تحقیق بیشتر انتخاب کنید.

اگرچه اکثر افراد به دنبال شغلی می‌روند که با دانش و مهارت‌های آنها سازگار باشد، سازگاری تیپ شخصیتی با شغل آینده اهمیت بسیار بالایی دارد و میزان رضایت شغلی را افزایش خواهد داد. تحقیقات نشان می‌دهد اگر شغل متناسب با دانش و مهارت و نیز تیپ شخصیتی باشد، احساس رضایت شغلی به شدت افزایش خواهد یافت.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *