نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹کد خبر: ۶۶۸۴۶

نگاهی به وضعیت بازار فلزات پایه و افق قیمت ها

نگران سقوط قیمت فلزات پایه باشیم؟

جهان سهم _ در دو هفته اخیر قیمت فلزات پایه تغییرات بزرگ نداشته و سرمایه‌گذاران ترجیح داده اند منتظر اخبار مربوط به مذاکرات تجاری چین و آمریکا و مشخص شدن جهت حرکت شاخص دلار باشند. ماه گذشته میلادی قیمت این فلزات رشد کرد زیرا از یک سو نسبت به پیشرفت مذاکرات تجاری امیدهایی وجود داشت و از سوی دیگر شاخص دلار ..

کاهش یافت. به نظر می‌رسد در هر دو زمینه تغییراتی پدید آمده که سبب شده افق بازار فلزات پایه مبهم شود. در ادامه به پیش بینی هایی که درباره نتیجه مذاکرات تجاری چین و آمریکا و تغییرات شاخص دلار مطرح شده اشاره می‌کنیم.

مذاکرات تجاری چین و آمریکا ابتدای ماه دسامبر آغاز شد و بر مبنای توافق ترامپ و رئیس جمهوری چین، طی سه ماه مدت مذاکرات قرار شد تعرفه جدیدی بر کالاهای صادراتی دو طرف اعمال نشود. این خبری مثبت بود که زمینه را برای افزایش قیمت فلزات پایه فراهم کرد. مدت مذاکرات پایان ماه جاری میلادی تمام می شود و قبلا قرار بود اگر توافقی حاصل نشود تنش های تجاری افزایش یابد بدین معنا که ترامپ گفته بود تعرفه بر ۲۵۰ میلیارد دلار کالای صادراتی چین را از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد بالا خواهد برد.

اما به نظر می رسد او قصد دارد دوره مذاکرات را ۶۰ روز تمدید کند. با آنکه انتظار نمی رود حتی پس از این مهلت جدید، دو طرف به توافق فراگیر بر سر تمامی موضوعات مورد اختلاف برسند اما اینکه مذاکرات می‌تواند ادامه پیدا کند یک خبر نسبتا مثبت است. فهرست درخواست های آمریکا از چین بسیار طولانی است و شامل مواردی می شود که چین اصلا حاضر نیست درباره آنها به خواست آمریکا تن دهد.

به نظر برخی کارشناسان در نهایت دو طرف نمی توانند به توافق فراگیر برسند و تأثیر تنش های تجاری حتی اگر بر شدت آنها افزوده نشود بر اقتصاد دو کشور و جهان منفی خواهد بود. به باور نهادهای بین المللی، تنش های تجاری عامل ضعف اقتصاد جهان است و این ضعف از تقاضا برای فلزات پایه می‌کاهد. این هفته مذاکرات تجاری دو طرف ادامه پیدا خواهد کرد و بازار فلزات پایه از اخبار این مذاکرات تأثیر می پذیرد.

شاخص دلار تحت تاثیر وضعیت کلی اقتصاد جهان و سیاست های بانک مرکزی آمریکا قرار دارد. همانطور که بیان شد امسال نرخ رشد اقتصاد جهان پایین تر از سال قبل است و احتمال بروز رکود در برخی اقتصادهای بزرگ وجود دارد. هنگامی که ریسک ها افزایش می یابد تقاضا برای دلار بالا می رود و ارزش آن رشد می کند. در نتیجه رشد ارزش دلار، قیمت فلزات پایه تحت فشار قرار می گیرد.

با آنکه بانک مرکزی آمریکا اعلام کرده فعلاً عجله‌ای برای بالا بردن نرخ های بهره ندارد اما به دلیل وجود ضعف در اقتصاد جهان و کاهش ارزش یورو و پوند، شاخص دلار در دو هفته اخیر رشد کرده است و این یک دلیل رشد نکردن قیمت فلزات پایه است. این هفته اگر آنطور که پیش بینی شده ارزش دلار رشد کند قیمت فلزات بالا نخواهد رفت.

در روزهای آینده وضعیت بخش‌های خدمات و تولید کارخانه ای آمریکا و منطقه یورو در ماه جاری میلادی مشخص می شود و نیز خبرهایی از مذاکرات تجاری چین و آمریکا منتشر خواهد شد که هر دو بر قیمت فلزات پایه اثر می‌گذارند. سیاست های حمایتی دولت و بانک مرکزی چین به ثبات اقتصاد این کشور و حفظ تقاضا برای فلزات پایه کمک می کند و نباید درباره سقوط قیمت این فلزات نگران بود.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر تن مس در سه ماه اخیر نشان داده شده است:

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *