نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹کد خبر: ۶۶۸۴۷

بررسی وضعیت بازار فلز زرد و افق قیمت ها

درخشش طلا بیشتر می شود، جا نمانید

جهان سهم _ هفته گذشته قیمت طلا در برابر رشد شاخص دلار، افزایش بازده اوراق خزانه آمریکا و تقاضای قابل ملاحظه برای دارایی های پر ریسک از جمله سهام مقاومت کرد و شاهد افزایش قیمت فلز زرد بودیم درحالی که هر یک از این عوامل قاعدتا باید به کاهش قیمت فلز زرد منجر می‌شد. واقعیت این است که علت اصلی رشد قیمت طلا ..

وضعیت نامناسب اقتصاد منطقه یورو است که سبب شده سرمایه گذاران اروپایی به سمت طلا حرکت کنند. گزارش هایی که در ماه های اخیر از اقتصاد منطقه یورو منتشر شده نشان می دهد احتمال بروز رکود اقتصاد این منطقه در پایان سال جاری میلادی افزایش یافته است و از آنجا که بعید است بانک مرکزی اروپا اقدامی برای حمایت از اقتصاد این منطقه انجام دهد شرایط برای مدتی به همین شکل باقی خواهد ماند.

یک سوال مهم این است که آیا ارزش دلار واقعا بالاست؟ در سال جاری میلادی تاکنون ارزش دلار در برابر ین 0.8 درصد رشد کرده است. افت ارزش ین حاصل رشد تقاضا برای دارایی های پر ریسک است البته افزایش تفاوت بین نرخ سود اوراق قرضه دولت آمریکا و نرخ سود اوراق قرضه دولت ژاپن نیز در این زمینه موثر بوده است.

از سوی دیگر ارزش دلار در برابر فرانک سوئیس 2.4 درصد افزایش یافته و این رشد نیز نشان دهنده رشد تقاضا برای دارایی های پر ریسک است اما با کمال تعجب، نسبت دلار استرالیا به دلار آمریکا 1.23 درصد افزایش یافته است. ارزش دلار نیوزیلند، دلار کانادا و پوند انگلستان نیز در برابر دلار رشد کرده است. ارزش یورو به دلار یک و نیم درصد کاهش یافته است.

این ارقام ثابت می کند ارزش دلار آن میزان که ممکن است تصور شود رشد نداشته در نتیجه نباید انتظار داشت قیمت طلا سقوط کند. تغییرات قیمت طلا در روز جمعه نشان داد برای مدتی کوتاه قیمت طلا می‌تواند در اثر کاهش یا افزایش ارزش یورو حمایت شود بدین معنا که اگر یورو رشد کند دلار کاهش می یابد و این به نفع بازار طلا است. همچنین اگر ارزش یورو کاهش یابد که به معنای ضعف در اقتصاد منطقه یورو است تقاضا برای طلا بالا می رود. البته چند ماه آینده الگوی طبیعی بین قیمت طلا و ارزش دلار بار دیگر حاکم می شود.

این هفته مذاکرات تجاری چین و آمریکا ادامه پیدا می کند و نیز گزارش هایی از اقتصاد منطقه یورو و آمریکا منتشر می شود که بر ارزش دلار و یورو موثر خواهد بود. در نظرسنجی کیتکو پیش بینی شده این هفته نیز قیمت طلا افزایش خواهد یافت البته اگر رشد شاخص دلار قابل ملاحظه باشد و اخبار مثبت از مذاکرات تجاری چین و آمریکا منتشر شود احتمال آنکه قیمت طلا بالا نرود وجود دارد. قیمت طلا سال پیش کاهش یافت اما پیش‌بینی شده امسال رشد خواهد کرد به ویژه اگر ریسک هایی که اقتصاد جهان را تهدید می کند شدت پیدا کند طلا جذابیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر اونس طلا در شش ماه اخیر نشان داده شده است:

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *