نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱کد خبر: ۶۶۹۰۰

بازیگران بورس زیادی سیاسی شده‌اند

یک کارشناس بازار سرمایه نوسانات غیر منطقی در بورس و فرا بورس را به دلیل وابستگی بیش از حد سهامداران به دلار و نفت و همچنین زیاد از حد سیاسی شدن آنها دانست و گفت: متولیان بازار سرمایه باید اقداماتی کنند تا فعالان بازار سهام با توجه به نکات بنیادی و سود و زیان شرکت‌ها، سهام خرید و فروش کنند و توجهی به شایعات نداشته باشند تا بازار سهام ایران به سمت بازاری شفاف و کارا پیش رود.

حسین رضوی امیری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره علت نوسانات غیر منتظره قیمت‌ها در بورس و فرا بورس ایران، اظهار کرد: اگرچه ریسک محدود در سرمایه‌گذاری در سهام، جزئی لاینفک معاملات است و شاخص بورس در بازار کارا و شفاف به دلیل نیاز فروشندگان و خریداران سهام هر لحظه در محدوده معین و قابل قبول در نوسان است، اما در شرایط فعلی بورس ما فقط دو دلیل است که به نوسانات غیر منطقی دامن زده است.

وی ادامه داد: اول اینکه بازیگران بورس بسیار بیش از حد طبیعی قیمت سهام را وابسته به دلار و نفت (خصوصاً دلار بازار آزاد) می‌دانند و می‌خواهند با نوسانات قیمت دلار روی قیمت سهام‌ها نوسان‌گیری کنند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: این عده هیچ کاری به واقعیت تولید و فروش و سود شرکت‌ها ندارند و ارزش ذاتی سهام که معنی بلند مدت دارد اصلاً برایشان مهم نیست. از همه مهم‌تر هیچ اهمیتی به اعتماد سهام‌داران حقیقی که با زحمات زیاد به دست آمده است، نمی‌دهند و زیان آنها نیز برایشان مهم نیست.

بازیگران بورس زیادی سیاسی شده‌اند

رضوی امیری با اشاره به ریسک‌های سیستماتیک بازار سهام ادامه داد: دومین نکته در مورد نوسان شاخص بورس، بیش از حد سیاسی شدن بازیگران بورس است؛ به نحوی که با کوچک‌ترین خبر سیاسی که معامله‌گران هم می‌دانند امکان دارد شایعه‌ای بیش نباشد یا اگر واقعیت داشته باشد ممکن است حل و فصل شود و مقطعی و زود گذر است، با خرید و فروش‌های هیجانی شاخص را به سرازیری می‌کشانند و باعث سودآوری خودشان و زیان سهامداران حقیقی می‌شوند که نمونه آن را در هفته گذشته شاهد بودیم.

وی درباره قیمت سهم‌ها گفت: در حال حاضر قیمت سهام اکثر شرکت‌ها بسیار پایین است. قیمت‌های جایگزین و قیمت ذاتی آنها بسیار بیشتر از قیمت‌های تابلو بورس آنهاست.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به صورت‌های مالی ۹ ماهه که روی کدال منتشر شد، گفت: با توجه به گزارش‌های ۹ ماهه ارائه شده شرکت‌ها، سوددهی آنها بسیار خوب است. از طرفی با توجه به معافیت‌های مالیاتی ایجاد شده برای تجدید ارزیابی دارایی‌ها به منظور افزایش سرمایه یا افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل سود سنواتی، موقعیت‌های بسیار خوبی برای خرید سهام با قیمت‌های فعلی فراهم شده است. ضمن اینکه قیمت سهام بسیار کمتر از بازارهای دیگر بالا رفته است.

رضوی امیری افزود: لازم است سازمان و شرکت بورس با همکاری کانون کارگزاران بورس علاوه بر وظایف جاری و روزمره، کارگروهی ویژه برای بررسی علل نوسانات اخیر بورس تشکیل دهند و به صورت مستمر خرید و فروش‌های هیجانی و آبشاری عرضه کنندگان عمده حقوقی و حقیقی را رصد و با تدوین مقررات خاص با آنها برخورد کنند.

به گزارش ایسنا، در روزهای گذشته شاخص‌های بازار سهام شاهد نوسانات بسیار زیادی بودند. در گروه‌های مختلف صف‌های خرید یا فروش با حجم نسبتاً زیادی به چشم می‌خورد و قیمت‌ها به دلیل سنگینی یکی از دو کفه عرضه و تقاضا با فراز و فرودهای زیادی همراه بود.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *