نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۱/۱۸کد خبر: ۶۷۰۰۸

بورس در مدار رشد همراه با ریسک های سیستماتیک

ارزش معاملات بورس و فرابورس ایران امروز به حدود ۱۴۰۰ میلیارد تومان رسید که نسبت به روزهای ابتدایی سال عدد بالایی است. نمادهای شاخص ساز در گروه خودرو، فلزات اساسی در کنار برخی از نمادهای بانکی و نفتی بازار را در دست گرفتند. نماگر اصلی بازار در پی این تحرکات کانال ۱۸۸ هزار واحدی را شکست.

هفت روز کاری از سال ۱۳۹۸ می‌گذرد و تازه امروز بورس تهران توانست به ارزش معاملاتی به نزدیک ۱,۰۰۰ میلیارد تومان برسد. امروز گروه فلزات اساسی، خودرو و نفتی با اتکا به افزایش قیمت جهانی نفت رشد کردند و بخش قابل توجهی از معاملات بازار را در دست گرفتند.

در این روزها قیمت‌ها در بازار سهام در حال افزایش است هر چند که برخی انتظار دارند که شاخص کل تراز ۲۰۰ هزار واحدی را هم رد کند اما این به آن معنی نیست که ریسک‌های سیستماتیک بازار کنترل شدند. ریسک‌های سیستماتیک و غیر سیستماتیک بیش از هر روز دیگری بازار فعلی را تهدید می‌کند و موضوع تحریم‌ها بر سر بازار سرمایه سایه انداخته است.

شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران امروز ۱۵۳۹ واحد رشد کرد و تا تراز ۱۸۸ هزار و ۷۵ واحدی بالا رفت. شاخص کل هم‌وزن در این مدت ۵۹۰ واحد افزایش یافت و رقم ۳۶ هزار و ۶۱۸ واحدی را تجربه کرد. شاخص آزاد شناور نیز با ۲۱۶۵ واحد مواجه شد و شاخص بازار اول و دوم هر کدام به ترتیب ۱۲۰۱ و ۲۷۴۹ واحد رشد کرد.

امروز شرکت‌هایی در گروه فلزی، بانکی و پالایش و پتروشیمی در کنار تعدادی از شرکت‌های خودرویی بیشترین تأثیر افزاینده را روی شاخص‌های بازار سرمایه داشت که از جمله آن می‌توان به شرکت فولاد مبارکه اصفهان، بانک ملت، پالایش نفت بندرعباس و صنایع پتروشیمی خلیج فارس اشاره کرد.

اما در طرف مقابل نماد معاملاتی لابراتوار دکتر عبیدی که در روزهای گذشته تأثیر افزاینده‌ای روی شاخص‌های بازار داشت، امروز در صدر نمادهای کاهنده شاخص بازار قرار گرفت به طوری که تنهایی ۴۴ واحد شاخص کل را کاهش داد.

پس از این نماد پتروشیمی مبین، پتروشیمی پردیس و معدنی و صنعتی گل‌گهر بیشترین تأثیر کاهنده را روی شاخص‌های بازار سرمایه داشتند. امروز در گروه فلزات اساسی بیشتر سهم‌ها با روند افزایشی در قیمت پایانی روبه‌رو شدند و نمادهایی همچون سهام ذوب‌آهن اصفهان، نبرد آلومینیوم، گروه صنعتی سپاهان، صنایع فولاد آلیاژ یزد، صنعت روی زنگان و سرمایه گذاری توکافولاد بیش از چهار درصد رشد قیمت را تجربه کردند.

در گروه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری نیز شاهد رشد قیمت بیشتر سهم‌ها بودیم. بانک پاسارگاد ۴.۸۸ درصد و بانک پارسیان ۵.۹۶ درصد رشد در قیمت پایانی را در این گروه تجربه کردند. اما در گروه فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای نیز بیشتر سهم‌ها روند افزایشی را داشتند که این روند عمدتاً تا کمتر از دو درصد بود.

سهام شرکت‌های خودروسازی نیز امروز با روند افزایشی در قیمت پایانی مواجه شد به طوری که سایپا و ایران خودرو دو سهم شاخص‌های این گروه بیش از چهار درصد در قیمت پایانی رشد کردند و در لیست شرکت‌های تأثیرگذار روی شاخص قرار گرفتند.

ارزش معاملات بورس تهران امروز به ۹۸۹ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از ۳.۸ میلیارد سهم و اوراق مالی بود. تعداد معاملات این بازار به رقم ۲۸۹ هزار و ۶۴۲ نوبت رسید.

آیفکس نیز امروز با ۱۹.۹ واحد رشد به رقم ۲۴۱۰ واحدی رسید. ارزش معاملات بورس تهران عدد ۵۱۹ میلیارد تومان را تجربه کرد و حجم معاملات به رقم ۱.۳ میلیون سهم و اوراق مالی دست یافت.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *