نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۲/۲/۱۹کد خبر: ۶۸۷۴

به دلیل رشد محدود اقتصادی در اقتصادهای آسیایی

افق تقاضا برای محصولات پتروشیمی مطلوب نیست

جهان‌سهم_ تحلیلگران صنعت پتروشیمی معتقدند در باره رشد تقاضا برای محصولات پتروشیمی در آسیا تردیدهای جدی وجود دارد زیرا نه تنها نرخ رشد اقتصادی در اکثر کشورهای این قاره نسبت به سال ۲۰۱۲ بالاتر نیست بلکه در ایالات متحده و منطقه یورو شرایط چندان رضایت بخش نبوده است. در ماه‌های اخیر رشد فعالیت‌ها در بخش تولید کارخانه‌ای چین و ...

ایالات متحده کند شده است و در منطقه یورو رقم شاخص این فعالیت‌ها زیر 50 باقی مانده است یعنی از حجم فعالیت‌ها کاسته شده است. در چین رشد اقتصادی در سه ماهه نخست امسال 7.7 درصد یعنی پایین تر از انتظار اقتصاددان‌ها بوده است و به سبب ضعف اقتصاد آمریکا و منطقه یورو نمی‌توان نسبت به رشد صادرات چین اطمینان داشت. نکته مهم این است که دولت چین در باره نرخ رشد سه ماهه نخست اقتصاد این کشور نگران نیست و قصد دارد رشد را فدای اصلاحات ساختاری کند. در ابتدای سال جاری میلادی دولت چین نرخ 7.5 درصد را برای اقتصاد این کشور در نظر گرفت.

نرخ 7.7 درصدی اقتصاد چین سبب می‌شود تقاضا برای انواع محصولات پتروشیمی بویژه انواع پلاستیک‌ها ضعیف باشد. و این امر به نوبه خود تقاضا برای نفتا را کاهش می‌دهد. به دلیل تداوم تولید بازار با مازاد عرضه نسبت به تقاضا مواجه خواهد شد.

در بازار اولفین نیز بازار وارد فاز اصلاح شده است و عامل این امر کاهش تقاضا از سوی چین است. تقاضا برای پلی اتیلن و پلی پروپیلن به رغم کاهش قیمت‌ها پایین باقی مانده است. خریداران از اینکه وارد بازار شوند اجتناب می‌کنند زیرا پیش‌بینی شده قیمت‌ها بیش از پیش کاهش خواهد یافت. البته در آستانه ماه رمضان که اوایل ژوییه اغاز می‌شود خریدها افزایش خواهد یافت.

پیش‌بینی می‌شود طی ماه‌های می و ژوئن تقاضا برای رزین ها ضعیف باشد اما در ماه ژوییه بار دیگر تقاضا افزایش خواهد یافت. در ماه مارس متوسط قیمت محصولات پتروشیمی در بازار سه هزار میلیارد دلاری این محصولات ۵ درصد کاهش یافت و به هر تن ۱۳۷۸ دلار رسید. ماه مارس قیمت این محصولات عکس شاخص‌های مالی حرکت کرد. در ماه مارس شاخص متوسط صنعتی داو جونز ۴ درصد، شاخص بورس لندن یک درصد و شاخص نیکی ۲۲۵ هفت درصد افزایش یافته بود.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *