نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۲/۵/۲۹کد خبر: ۸۸۸۹

نگاه چهار بانک بزرگ سرمایه‌گذاری به افق بازار سنگ آهن

جهان‌سهم_ قیمت سنگ آهن هفته پیش ..

 به ۱۴۱.۸ دلار یعنی بالاترین میزان در پنج ماه اخیر رسیده بود و این هفته با اندکی کاهش به 139.5 دلار رسیده است. اقدام سرکت‌های فولادسازی چین به پر کردن انبارهای خود از این ماده خام، عامل اصلی بالا باقی ماندن قیمت‌ها محسوب می‌شود. رشد قیمت سنگ آهن که یکی از مهمترین اقلام وارداتی چین است نشان می‌دهد در باره افق وضعیت اقتصاد این کشور اطمینان‌هایی بوجود آمده است.

قیمت سنگ آهن از اواسط ماه ژوئن تاکنون حدود 28 درصد افزایش یافته است. از دید تحلیلگران کاهش عرضه سنگ آهن از سوی برزیل و استرالیا همزمان با موج جدید خرید این ماده خام از سوی چین در کنار بهتر شدن وضعیت اقتصادی در منطقه یورو و آمریکا علل اصلی رشد قیمت‌ها هستند. متوسط قیمت هر تن سنگ آهن سال گذشته میلادی 127.5 دلار بود و پیش‌بینی شده امسال این رقم به 130 تا 135 دلار خواهد رسید.

پیش‌بینی مازاد عرضه نسبت به تقاضا

بازار سنگ آهن طی چهار سال آینده با افزایش قابل‌ملاحظه عرضه مواجه خواهد شد زیرا تولیدکنندگان بزرگ این ماده خام بر ظرفیت تولید افزوده‌اند و این درحالیستکه رشد اقتصاد چین که بزرگ ترین مصرف‌کننده سنگ آهن در جهان است، به پایین ترین میزان در چند دهه اخیر رسیده است. بنا به اعلام بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس، مازاد عرضه نسبت به تقاضا برای سنگ آهن در سال 2014 به 82 میلیون تن خواهد رسید که بالاترین میزان از حداقل سال 2008 است. روند رشد مازاد عرضه تا سال 2017 ادامه پیدا خواهد کرد. کارشناسان بانک مورگان استنلی معتقدند سال آینده 66 درصد رشد عرضه از سوی استرالیا صورت خواهد گرفت. تحلیلگران در نظرسنجی خبرگزاری بلومبرگ معتقدند سال آینده میلادی متوسط قیمت هر تن سنگ آهن 115 دلار خواهد بود که 17 درصد نسبت به رقم امسال پایین تر و پایین ترین میزان از سال 2009 است.

طی یک دهه اخیر همزمان با افزایش 6800 میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی چین، قیمت سنگ آهن هشت برابر شده است. چین در حال حاضر نیمی از کل فولاد جهان را تولید می‌کند و رشد سریع تولید این ماده خام باعث شد عرضه سنگ آهن کافی نباشد در نتیجه قیمت‌ها به شدت رشد کرد. از دید کارشناسان گلدمن ساکس رشد عرضه سبب خواهد شد در سال 2015 متوسط قیمت هر تن سنگ آهن به 80 دلار کاهش یابد.

نرخ رشد اقتصاد چین کند شده است و رشد میزان تولید فولاد نیز آهسته تر از قبل است. در نتیجه روندی بلندمدت از سال آینده میلادی آغاز خواهد شد که در آن شاهد رشد عرضه سنگ آهن و کند شدن رشد تقاضا خواهیم بود.

در ماه می قیمت سنگ آهن به هر تن 110 دلار یعنی پایین ترین میزان طی هفت ماه قبل از آن رسید. این روزها قیمت‌ها به دلیل کاهش ذخیره سنگ آهن در بنادر چین و پیش‌بینی رشد تقاضا برای فولاد به هر تن 140 دلار رسیده است. سال آینده عرضه سنگ آهن با 9.7 درصد رشد به 1.27 میلیارد تن خواهد رسید در حالیکه تقاضا با رشد 3.7 درصدی به 1.19 میلیارد تن می‌رسد. واردات سنگ آهن چین که 67 درصد کل مصرف سنگ آهن جهان را به خود اختصاص داده است، امسال با 4 درصد رشد به 800 میلیون تن می‌رسد. رشد جهانی واردات سنگ آهن امسال 2.5 درصد یعنی پایین ترین میزان از سال 2008 است. بنا به نظرسنجی خبرگزاری بلومبرگ، اقتصاد چین امسال و سال آینده 7.5 درصد رشد خواهد کرد که پایین ترین میزان از سال 1990 است.

اما عده‌ای از تحلیلگران نیز معتقدند تقاضای چین دست کم گرفته شده است و درباره رشد عرضه اغراق شده است. به باور این تحلیلگران، رشد بیش از انتظار تولید کارخانه‌ای و افزایش فعالیت‌ها در بخش خدمات چین، آمریکا و منطقه یورو ادامه خواهد یافت و سرعت رشد تقاضا برای سنگ آهن قابل‌ملاحظه خواهد بود. از سوی دیگر بنا به نظر کارشناسان بانک مورگان استنلی رشد عرضه به دلیل کمبود منابع مالی و به تعویق افتادن پروژه‌ها سریع اتفاق نخواهد افتاد.

در باره رشد مازاد عرضه نسبت به تقاضا برای سنگ آهن دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد: در حالیکه بانک گلدمن ساکس رشد عرضه نسبت به تقاضا در سال 2014 را 82 میلیون تن پیش‌بینی کرده است، دویچه بانک و مورگان استنلی معتقدند مازاد عرضه نسبت به تقاضا به ترتیب 27 و 8.8 میلیون تن خواهد بود. بانک یو‌بی‌اس ای‌جی نیز این میزان را 150.7 میلیون تن پیش‌بینی کرده است.

در حوزه عرضه یک واقعیت مهم وجود دارد که از کاهش پایای قیمت‌ها جلوگیری خواهد کرد: اگر قیمت‌ها کاهش یابد تولیدکنندگانی که هزینه بالایی برای تولید سنگ آهن می‌پردازند فعالیت خود را متوقف خواهند کرد. کارشناسان گلدمن ساکس معتقدند طی دو سال آینده 15 درصد تولیدکنندگان سنگ آهن در مناطق ساحلی چین فعالیت خود را متوقف خواهند کرد. در چین تولید هر تن سنگ آهن 100 دلار هزینه دارد.

بدین ترتیب، وضعیت بازار سنگ آهن، شاخص‌های اقتصادی در چین، آمریکا و منطقه یورو و تولیدفولاد به گونه‌ایست که نمی‌توان به کاهش قیمت سنگ آهن فکر کرد. بانک استاندارد چارترد در تازه ترین گزارش خود از بازار سنگ آهن جهان پیش‌بینی خود از متوسط قیمت این ماده خام در سال جاری را از 128 دلار به 133 دلار افزایش داده است.

در زیر نمودار تغییرات قیمت سنگ آهن از ابتدای سال جاری میلادی نشان داده شده است:

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *