بازار نفت در آستانه آزمون بزرگ

و سال آینده پیش بینی شده است.

در چند هفته آینده، مشخص خواهد شد که آیا برنامه کاهش عرضه نفت از سوی تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک اجرا خواهد شد یا و نه و به همین دلیل، این دوران برای بازار نفت در سال آینده میلادی اهمیت بالایی دارد. از نظر ما، موضوعات مختلف از جمله محتوای قراردادهای فروش نفت و امور پشتیبانی سبب می شود برنامه یاد شده بطور کامل اجرا نشود.

نکته مهم این است که تا وقتی مشخص نشود در عمل چه میزان از عرضه نفت کاسته می شود و میزان پایبندی تولیدکنندگان نفت به این برنامه چه میزان است، نمی توان متوسط قیمت ها در سال آینده میلادی را تخمین زد.

مسلما موفقیت برنامه کاهش عرضه به معنای رشد درآمد تولیدکنندگان نفت پس از دو سال مشکلات مالی و نیز تثبیت قیمت ها در سطوح کنونی یا بالاتر است. همچنین شکست برنامه، به کاهش قیمت ها و افزایش مجدد ذخیره نفت در اقتصادهای بزرگ مصرف کننده این ماده خام منجر می شود.

اعضاء اوپک پس از چند نشست در سال جاری میلادی، تصمیم گرفتند عرضه نفت خود را از ابتدای سال آینده میلادی 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش دهند. برخی تولیدکنندگان غیرعضو این سازمان از جمله روسیه نیز به این برنامه پیوسته اند و اکنون قیمت ها رشد کرده است.

در واقع برنامه کاهش عرضه به نفع تمامی این کشورهاست زیرا وضعیت مالی برخی از آنها در دو سال اخیر که قیمت ها به شدت کاهش یافته وخیم شده است. اگر برنامه ای برای کاستن از عرضه تدوین نشده بود، حداقل تا اواسط سال آینده بازار نفت با مازاد عرضه مواجه بود و وضعیت بودجه ای تولیدکنندگان نفت بدتر می شد.

متوسط میزان تولید نفت اوپک در ماه گذشته میلادی 34.2 میلیون بشکه بوده که رقمی بی سابقه است و 300 هزار بشکه بالاتر از تولید نفت این سازمان در ماه اکتبر است.

آژانس بین المللی انرژی در گزارش جدید خود با اشاره به تخمین جدید از تقاضای نفت از سوی چین و روسیه، پیش بینی خود از مصرف جهانی نفت در سال جاری و سال آینده میلادی را بالا برده است. از دید تحلیلگران این آژانس، امسال و سال آینده، میزان رشد تقاضا برای نفت در جهان به ترتیب 1.2 میلیون بشکه و 1.3 میلیون بشکه در روز افزایش می یابد. این دو رقم نسبت به پیش بینی قبلی به ترتیب 120 هزار بشکه و 110 هزار بشکه بالاتر است.

تلاش هایی که از پایان ماه سپتامبر آغاز شد چند روز پیش به نتیجه رسید و اعضاء اوپک در نشست رسمی خود در وین اتریش توافق کردند از عرضه نفت بکاهند. البته میزان کاهش عرضه در مقایسه با مصرف روزانه نفت در جهان زیاد نیست اما این توافق نشان می دهد تولیدکنندگان می توانند و می خواهند بر بازار و قیمت ها تاثیر بگذارند.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر بشکه نفت برنت در 12 ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد. برای عضویت در این کانال

به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm