دیدگاه کارشناسان درباره بازار ارز در هفته پیش رو

در هفته جاری و یک ماه آینده به ترتیب 1.2097 و 1.2056 پیش بینی شده است. همچنین متوسط نسبت پوند به دلار به ترتیب 1.3183 و 1.3088 پیش بینی شده است.

شاخص دلار که ارزش این ارز را در برابر سبدی از شش ارز معتبر نشان می دهد ابتدای سال جاری میلادی 103 بود. مهمترین عامل موثر بر ارزش دلار و یورو، برنامه های حمایتی پولی بانک مرکزی آمریکا و بانک مرکزی اروپاست.

بانک مرکزی آمریکا در سال جاری میلادی تاکنون 2 بار نرخ های بهره را بالا برده و قصد دارد تا پایان سال یک بار دیگر نیز این اقدام را انجام دهد. البته برخی ضعف ها سبب شده احتمال افزایش نرخ ها در ماه جاری میلادی به شدت کاهش یابد. اکنون برخی کارشناسان معتقدند در پایان سال این اقدام انجام می شود و برخی نیز می گویند افزایش نرخ ها سال آینده میلادی انجام خواهد شد.

ابتدای سال جاری میلادی، وضعیت شاخص های اقتصادی در آمریکا مناسب بود و نیز سرمایه گذاران تصور می کردند اجرای وعده های ترامپ سبب رونق اقتصاد می شود و ارزش دلار رشد خواهد کرد در نتیجه بانک مرکزی آمریکا نرخ های بهره را بالا برد. اما در هفته های اخیر برخی گزارش ها نشان می دهد شرایطی که بانک مرکزی برای محدود کردن سیاست های حمایتی تعیین کرده بود تحقق نیافته است برای مثال نرخ تورم به دو درصد نزدیک نشده و سطح دستمزدها با سرعت کم در حال افزایش است.

افزایش نرخ های بهره عاملی برای تقویت دلار است. البته از آنجا که ارزش دلار در مقایسه با دیگر ارزهای معتبر سنجیده می شود تغییرات ارزش آن ارزها بر شاخص دلار تاثیر دارد.

عامل دیگری که هفته قبل به کاهش ارزش دلار منجر شد نگرانی ها در باره تاثیرات توفان ایرنا بر اقتصاد آمریکا بود. بدین ترتیب شاخص دلار در پایین ترین میزان از ابتدای سال 2015 قرار گرفت.

از سوی دیگر ارزش یورو تقویت شده است. در نشست اخیر شورای سیاستگذاری بانک مرکزی اروپا تغییری در نرخ های بهره ایجاد نشد اما قرار است ماه آینده میلادی موضوع محدود شدن برنامه خرید اوراق قرضه منطقه یورو بررسی شود. این به معنای کاهش برنامه حمایتی بانک مرکزی اروپاست که سبب رشد ارزش یورو می شود.

همچنین در گزارشی که از سوی خبرگزاری رویترز منتشر شد آمده است اعضاء شورای سیاستگذاری بانک مرکزی اروپا با کاهش میزان خرید اوراق قرضه منطقه یورو موافق هستند. با توجه به شرایط موجود زمینه برای کاهش ارزش دلار و رشد ارزش یورو فراهم است.

در هفته پیش رو، تغییرات خرده فروشی، نرخ تورم و وضعیت بازار کار آمریکا در هفته قبل، اعلام می شود و نیز گزارش هایی از اقتصاد منطقه یورو منتشر خواهد شد. پیش بینی شده ارزش یورو همچنان رشد کند. در صورت تحقق این پیش بینی شاهد تقویت قیمت مواد خام خواهیم بود.

در زیر نمودار تغییرات شاخص دلار در یک ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm