چه تحولاتی در بازار نفت رخ خواهد داد؟

معکوس شود. از سوی دیگر روسیه اعلام کرده قیمت ۶۰ دلار برای نفت مناسب است زیرا رشد شدید قیمت ها به زیان مصرف کنندگان و تولیدکنندگان خواهد بود. تغییر موضع عربستان سبب ابهام در بازارها و کاهش قیمت سهام شرکت های فعال در حوزه تولید نفت و سردرگمی تولید کنندگان نفت شیل شده است. همچنین اختلافاتی بین اعضای اوپک به وجود آورده است. اما سوال مهم این است که چه چیز تغییر کرده است؟

خروج آمریکا از پیمان هسته ای ایران و اعمال تحریم علیه بخش نفت این کشور، احتمال کاهش شدید عرضه نفت ونزوئلا در کنار اظهار نظر ترامپ درباره رشد سریع قیمت نفت سه عامل موثر بر بازار نفت در روزهای اخیر بوده اند.

تا قبل از اظهارنظر ترامپ در باره قیمت نفتT عربستان همواره تاکید می کرد افزایش قیمت ها سبب متوقف شدن برنامه کاهش عرضه نخواهد شد. اما روز بیستم ماه گذشته میلادی ترامپ در یک توییت از اقدام اوپک در بالا بردن مصنوعی قیمت نفت انتقاد کرد و گفت این وضعیت قابل قبول نیست. غیر از آمریکا، مصرف کنندگان بزرگ نفت نیز درباره رشد قیمت ها از پایین از ۳۰ دلار در اوایل سال ۲۰۱۶ به محدوده ۸۰ دلار در روزهای اخیر بسیار نگران بودند.

روز جمعه وزیر نفت عربستان نسبت به این نگرانی ها واکنش نشان داد و گفت اوپک و دیگر کشورهای همراه با برنامه کاهش عرضه نفت، در نیمه دوم سال جاری میلادی بر تولید خود خواهند افزود. پس از سخنان او که متعاقب ملاقات وی با همتای روسی او بیان شد قیمت نفت آمریکا به زیر ۶۷ هزار کاهش یافت و حدس هایی که درباره افزایش قیمت نفت ۱۰۰ دلار، ۱۵۰ دلار، و ۳۰۰ دلار مطرح شده بود به سرعت از بین رفت.

غیر از آمریکا، دیگر خریداران نفت از عربستان نیز به این کشور فشار وارد کرده اند تا تغییر جهت دهد. روسیه نیز با رشد مداوم قیمت نفت مخالف است. پوتین در سنت پترزبورگ به خبرنگارها گفت: "برای ما قیمت ۶۰ دلار برای نفت مناسب است. هر قیمت بالای این رقم می‌تواند به بروز مشکلاتی برای مصرف‌کنندگان و در نهایت تولیدکنندگان منجر شود."

اوپک و دیگر تولیدکنندگان نفت که در برنامه کاهش ارزش حضور دارند بیست و دوم ماه آینده میلادی در وین اتریش نشست خواهند داشت تا بر سر میزان تولید مذاکره کنند. با آنکه وزرای نفت عربستان و روسیه به احتمال افزایش تولید نفت اشاره کرده اند اما جزئیات این افزایش از جمله زمان و میزان آن مشخص نیست.

تحلیل‌گران معتقدند در شرایطی که میزان ذخیره نفت در اقتصادهای توسعه یافته رو به کاهش است، بازار در آستانه تعادل بین عرضه و تقاضا قرار دارد و تنش های ژئوپولیتیک افزایش یافته، رشد تولید اقدامی ضروری است. یکی از منابع مطلع می گوید تولید نفت بین ۳۰۰ هزار تا ۸۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت. نکته دیگر، میزان کاهش عرضه نفت ایران تحت تاثیر تحریم های آمریکا است. همچنین باید به تنش ها در خاورمیانه توجه شود. هر دو عامل از افزایش قیمت نفت حمایت می کند. برنامه کاهش عرضه نفت از ابتدای سال گذشته میلادی آغاز شده و طبق توافق قرار است تا پایان سال جاری میلادی ادامه یابد. طبق این برنامه، میزان عرضه نفت از سوی اعضای اوپک و چند کشور دیگر از جمله روسیه، 1.8 میلیون بشکه کمتر شده است اما در عمل کاهش عرضه بیش از میزان بوده در نتیجه بازار در نزدیکی تعادل قرار گرفته و قیمت ها در ماه های اخیر به سرعت افزایش یافته است.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر بشکه نفت برنت در 12 ماه اخیر نشان داده شده است: