نگاه تکنیکال و بنیادی به قیمت طلا

این هفته کیتکو، تحلیلگران و سرمایه گذاران درباره جهت تغییرات قیمت طلا در هفته پیش رو دیدگاه یکسان داشتند. نخستین عامل کاهش قیمت فلز زرد رشد شاخص دلار است. هفته قبل نشست کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا برگزار شد و با آن که در این نشست تغییری در نرخ های بهره ایجاد نشد اما جروم پاول رئیس بانک مرکزی گفت وضعیت اقتصادی مناسب است و ضروریست نرخ های بهره باز هم بالا برده شود.

انتظار می رود سال آینده ۳ بار نرخ های بهره بالا برده شود. امسال تاکنون سه بار نرخ ها بالا برده شده و به احتمال زیاد ماه آینده نیز این اقدام انجام خواهد شد. به این ترتیب تاکید بانک مرکزی بر محدود شدن سیاست های حمایتی پولی سبب شد شاخص دلار هفته پیش به بالاترین میزان در ۱۶ ماه پیش برسد. نظرسنجی ها نشان می دهد این شاخص در هفته جاری نیز رشد می کند و اگر چنین شود قیمت طلا تحت فشار بیشتری قرار خواهد گرفت.

افزایش نرخ های بهره سبب می شود دلار به یک حوزه جذاب سرمایه گذاری تبدیل شود. همچنین تداوم تنش های تجاری دلار را به عنوان یک حوزه امن سرمایه‌گذاری مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار می دهد و نیز احتمال اصلاح شاخص های مالی بر جذابیت فلز زرد می افزاید.

این هفته داده های مهم است اقتصاد انگلستان، منطقه یورو و آمریکا منتشر می شود که بر ارزش پوند، یورو و دلار تاثیر می گذارد و در نتیجه سبب افت و خیز قیمت طلا خواهد شد. تحلیلگران تکنیکال می گویند اگر قیمت طلا بالاتر از ۱۲۰۶ دلار نوسان کند احتمال رشد آن وجود دارد زیرا این نوسان به معنای حضور خریداران در بازار است اما اگر قیمت ها به زیر 1197 دلار کاهش یابد بدان معناست که فروشندگان بیشتری در بازار حضور پیدا کرده اند.

از لحاظ بنیادی باید به داده های اقتصادی از آمریکا توجه کرد. روز چهارشنبه نرخ تورم در آمریکا منتشر می شود و اگر این نرخ رشد کرده باشد قیمت طلا کاهش خواهد یافت. همچنین روز پنج‌شنبه تغییرات خرده فروشی در آمریکا اعلام می شود و رشد بالاتر از پیش‌بینی‌ها در این شاخص یک عامل فشار بر قیمت طلاست زیرا نشان می دهد زمینه برای افزایش نرخ تورم در آینده فراهم است.

جو منفی علیه طلا که هفته پیش پس از نشست کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا به وجود آمد به احتمال زیاد در هفته جاری ادامه پیدا خواهد کرد و مادام که سرمایه‌گذاران معتقد باشند در ماه آینده میلادی نرخ های بهره در آمریکا بالا برده خواهد شد قیمت طلا شانسی برای رشد پایدار ندارد. جروم پاول رئیس بانک مرکزی آمریکا روز چهارشنبه و روز جمعه سخنرانی خواهد کرد و محتوای سخنرانی او بر بازار طلا اثر می گذارد.

قیمت طلا اکنون نسبت به ابتدای سال جاری میلادی بیش از ۱۰۰ دلار پایین‌تر است و به احتمال زیاد تا پایان سال یعنی تا یک ماه و نیم آینده قیمت ها رشد قابل ملاحظه نخواهد داشت. در نتیجه امسال عملکرد بازار فلز زرد برخلاف سال قبل، منفی خواهد بود.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر اونس طلا در یک ماه اخیر نشان داده شده است: